Ghostbusters – Pazar Kahvaltısında Açacağım Film

Sizi biraz çocukluğunuza götüreyim: Hani şu doksanlı yıllarda pazar kahvaltımızı neşelendiren filmler vardı ya? Hah! İşte onlardan birisi daha günümüzün tatlı belası olan “reboot” tufanından kaçamadı. Sizi bilmem, ama filmlerdeki samimiyet, o yıllarda altın çağını yaşatıyordu bana. Babamla birlikte geçirdiğim tek tam gün olan pazar günlerinden bahsediyorum. O günleri güzel yapan temel taşlardan birisiydi o “kahvaltılık” filmler. İşte Ghostbusters benim için her zaman öyle bir film olmuştur.

1984 yapımı Ghostbusters, güldüğünüz ve izledikten sonra pek düşündürmeyen, samimi filmlerdendi. Acaba modern teknolojiyle tekrardan çekilen bu film nasıl olacaktı? Böyle bir filmin yeniden yapımına biletimi alırken düşüncelerim aşağı-yukarı bu şekildeydi. Sene 2016 olmuş, ne ortada baba kalmış, ne o güzel pazar kahvaltıları, ne de o samimi kendini bilen filmler. Sinema salonundan içeri girerken o havayı bulabilir miydim, o duyguları tekrar hissedebilir miydim, bilmiyordum.

Size çıkışta kafamda oluşan fikri tek bir cümleyle söyleyeyim: Bir gün baba olduğumda çocuklarımla pazar kahvaltısında açabileceğim bir film daha oldu.

ghostbusters-snl

16-17 yaşımdan bu yana ağır bir şekilde Saturday Night Live (SNL) izleyen biriyim. Gerek “tipik” Amerikan yaşamını eleştiren, gerekse o yaşamı daha da tipikleştiren bir programdır kendileri. 80’li yıllardan bu yana gülüp eğlendiğiniz birçok film aslında bir SNL mezununun elinden çıkmıştır. Günümüz sinema sektörünün yeni ekolü Robert Downey Jr, yerine göre komik Ben Stiller, absürd karakteriyle Sarah Silverman, Seinfield’da ve yaptığı her işte zekasını ortaya koyan Julia Louis Dreyfus, şimdinin Tonight Show sunucusu Jimmy Fallon ve yeni dönem komedinin parlayan yıldızlarından Andy Samberg gibi isimler SNL sahnesinin tozunu yutmuşlardır. İşte 1984 Ghostbusters’ının orijinal kadrosunun bu denli mükemmel uyumlu olmasının nedeni de hiç şüphesiz bu oyunculardan olan Dan Aykroyd ve Bill Murray’nin SNL’deki birliktelikleriydi. Yapılan skeçlerdeki komediyi filmin içine çok güzel yediren bu yetenekli insanlar sayesinde elimize kült bir film geçti. Sene 2016’ya geldiğinde yapım ekibinin başında olan Dan Aykroyd ise aynı metodu denemeye karar verdi. Seçilen aktrisler, SNL’in son yıllarda öne çıkardığı Amy Poehler ve Tina Fey’den sonra parlamaya aday en komik “kadın” oyuncularıydı. Tırnak içerisinde yazdığım kelimeye kitleler çok takıldı. Çünkü yıllardır takılmaları gereken başka konular yokmuş gibi, gidip yine bu konuya çok da farkı olmayan bir alandan ilgi göstermiş oluyorlardı. Fragman yayınlanır yayınlanmaz ortaya çıkan hengame ise bu tepkilerin sanal bir kanıtıydı.

Eminim birçoğunuz barbarca linç edilmeye çalışılan bir filme, sırf uygulanan saptırılmış reklam kampanyalarının, haberlerin etkisi altında kaldığınızdan dolayı gitmediniz. Eğer özellikle fragman bazlı bir seyirciyseniz, film DVD’ye çıkar çıkmaz hemen siparişinizi verin. Son yıllarda çıkan her filmin hunharca bizzat kendi fragmanı tarafından katledildiğini gördüğümüz sinema sektöründe, inanın Ghostbusters 2016 fragmanının diğerlerinden bir farkı yok.

Yorumlar