Steel Panther ile Seks, Uyuşturucu ve Sallan Yuvarlan!

Bence Glam Rock insanlık tarihinin başından geçmiş en güzel olaydır. Gerek rock müziğin pop kültüre yardıra yardıra girmesi, gerek ekseriyetle “varoş delikanlısı” olan müzisyenlerin pembe tayt giyip makyaj yapmasıyla bozulan cinsel tabular, ve hatta arada çıkan sayısız efsanevi sevişme parçaları pek güzel kazanımlar.

Glam Rock, ana seyirci kitlesinin yaşlanması ve yeni nesilerin kendi müziğini icad ederek yola devam etmesi ile ziyadesiyle azaldı. Bir Dee Snider, Bir Bret Michaels hala ortalıkta geziyor ama kalkıp da şu saatten sonra ciddi ciddi Glam Rock yapacak yeni adam çıkmaz.

Buna karşın 2000 de kurulan ve 2009 civarı popiyi bulan Steel Panther büyük bir afiyetle erimis demir kivaminda Glam Rock yapmaya devam ediyor.

Müzik hakkaten anlatılmaz, yaşanır. Glam Rock’ı bütün ihtişamı ile hunharca icra ediyorlar. Vokalin çıglıkları da çok inandırıcı. İnsanın leopar desenli fular ve kovboy çizmesi alası geliyor. Ha kesinlikle “Oha adamlar devrim yapmış” dedirtecek bir orjinallik veya yenilik yok. Hatta canlı performansta utanmazca Guns’n Roses veya Poison riffleri kullandıkları görülmüştür.

Şarkı sözleri full komedi. En çok Glam Rock kültürü üzerine özeleştiri niteliginde sözler çıkıyor. “17 Girls in a Row” ve “Community Property” gibi şarkılar Glam Rock devrinde yaşanan şuursuzca çılgın hayatı hicvederken, “If You Really Really Love Me” ve “Gloryhole” gibi şarkılar daha çok grup üyelerinin kendilerine seçtikleri sahne karakterlerinin; ki bu karakterler eskinin ortalama Glam Rock müzisyeninden çok da farklı değil; absürdlükleri ile ilerliyor.

Görsellik ne yazik ki parodi değil. Glam bilmez okurlarımızın kafası karışmasın. Glam Rock modası hakkaten böyleydi. Fakat sahne şovlarındaki hal ve tavırda ek bir abartı olduğu da gerçek. Misal asağıda videosu olan Wacken şovunda sahnede makyaj masası olması bence cok eğlenceli bi olay. Sahne şovunda seyirci ile aşırı etkileşip kalabalık coşturmaları falan çok bariz zorlama olmasına rağmen aşırı eğlenceli. Orjinal hali de baya abartıydı ordan kurtarıyorlar.

Açın dinleyin işte, grubun özeti alttaki videoda. Ama dikkat edin baya meme var!

Bu yazı, "Alp Hocaefendi ile Pek Feyzli Müzik Sohbetleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar