Feuerschwanz ile Halk Rock Müziğinde Bayram Havası

2000’ler başındaki metal patlamasında Avrupa halk müziklerinden etkilenmiş rock ve metal müziği üreten pek çok grup ortaya çıktı. Bunların popisinden feyz alan ikincil gruplarla baya baya gavurun “scene” bizim “ortam” dedigimiz türden bir topluluk oluştu.

Bu ortamda çok net bir ethos meydana geldi. Ana hatları “hristiyanlara/romalılara söv!” “Ağacı koru, kurtu sev, ayıyla öpüş!” ve “piercing tak, pelerinle gez!” diye özetlenebilecek bu ethos çok ciddiye alındı. Fintroll, Korpiklaani gibi yaşını başını almış, kendini “hakiki pagan” olarak pazarlama derdi olmayan abilerin grupları ara ara komikli espirili parçalar çıkardılar, ama üretilen parçanın ekseriyeti ya çok ağlak ya çok kızgındı. Kayıp medeniyetli, toplu katliamlı, pagan dinli, yokolan doğalı boy boy şarkı yazıldı, türkü yakıldı. Oluşan grupların arasındakı kısmen örtülü “EN Bİ PAGAN BİZİZ!” yarışı, tematik kısırlığa sebep oldu.

Bu grubun adi Faun, paganlığı çok ciddiye alıyorlar.

Bu çizgiyi en temiz bozan grup da Feuerschwanz idi. En başından beri “Abi ozanlar milleti eğlendirmek için şarkı yazardı siz napıyorsunuz?” temasını benimsediler. “Wir lieben dudelsack” (tulumu seviyoruz) “Met und Miezen” (bal şarabı ve gacılar) “Metvernichter” (Bal şarabı yokedici) gibi parçaları, hem müzikal olarak kalıba sokulamayacak kadar çeşitli, hem de aşırı eğlencelidir. Mesela, Met und Miezen’in altında dönen ska altyapısı ile Metvernichter’in power metal tandanslı rifflerini arka arkaya dinlemek kesinlikle koymaz.

Feuerschwanz, tavrı, kıyafetleri, sözleri ve sahne performansı ile topluca ele alınması gereken bir olay. Ey Hacılar! Bana bir grup gösterin ki; tulumlu, kemanlı, full folk ballad yazsın, üstüne hardcore punk parçası çıkarsın, sonra da sırf vampir furyasına laf sokmak için ısmarlama parça üretsin ve fan kitlesi “ABİ ÇOK BOZDU” diye ağlaşmasın. İnsanları samimiyet ile eğlendirmenin, hipster statü sembolü haline gelmemenin farkı buradan anlaşılır. Mesela “Boynuz ile nasıl içilir” konulu şu eğitim videosunu izleyelim. Üstün ırkın dilini bilmeyenler 00:25’e atlasın…

Burdan müziğin çok güzel olmadığı fikri çıkmasın. Komedi rock grubu ne kadar komik olursa olsun düzgün müzik yapmazsa tutmaz. Feuerschwanz hakkaten “bayram havası”, “meyhanede sarhoş eğlendirme”, “istiklalde çalgıyla tezgah kurma” gibi müzik anlayışlarını başarı ile icra ediyor.

Son olarak sizi “masallar diyarında bal şarabı krizi” isimli eser ile başbaşa bırakıyorum. Esen kalın…

Bu yazı, "Alp Hocaefendi ile Pek Feyzli Müzik Sohbetleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar