TARDIS Gibi Kitap: 11 Doktor 11 Öykü

“Dünya’nın en uzun soluklu bilimkurgu dizisi hangisidir?” sorusunun cevabını takipçi olsanız da olmasanız da bilmemenize imkân yok. 1963’te başlayan ve hala devam eden Doctor Who, dünya çapında bir hayran kitlesine sahip ve bu kitlenin her geçen gün arttığı su götürmez bir gerçek.

On biri bir yerde!

Zaman Lordumuzun sahip olduğu harikulade zaman makinesi TARDIS sayesinde “yaşadığı, yaşamakta olduğu ve yaşayacağı” sayısız macera var. Bunlardan ekrana hiç yansımamış olanlarını keşfetmek gerçekten harika olmaz mıydı? Bu olasılığın güzelliğinin farkında olanlar için Doktor’un bir başka macerasının anlatıldığı “Shada” kitabını da yayınlamış olan İthaki Yayınları, yayınladıkları 1000. Kitap olarak “11 Doktor 11 Öykü” kitabını biz Doctor Who sevenlerin beğenisine sundu. Daha önceden İngilizcesini görerek iç çektiğim kitabı Türk okuyucularına kazandıran İthaki Yayınları’na tüm Whovianlar adına teşekkürü bir borç biliyorum! Ayrıca nice nice binler de dileriz!

drWho1

Özellikle Doctor Who ile modern döneminde tanışan izleyenler –ki ben de bu gruba dâhilim, kitabı okurken 9. Doktor’dan önceki Doktor’un kişiliklerini de görme fırsatı yakalıyor. Kitap sayesinde, fotoğraflardan tanıdığımız eski Doktor’ların aslında sadece yüzlerinin ya da kıyafetlerinin değil, huylarının da birbirinden çok farklı olduğunu anlıyoruz. Tabi bu farklılıkların yanı sıra Doktor’un merhameti ve muzipliği sabit gerçeklikler arasında. Yani bazı şeyler zamanla çok değişmişken bazıları ise hep aynı kalmış.

Kimler, nasıl yazmış?

Her öyküde farklı bir doktorun macerasını farklı yazarların kaleminden okuma şansını sunan “11 Doktor 11 Öykü” Doctor Who sevenler için çok güzel bir deneyim. Her öykünün farklı bir yazarın elinden çıkması sayesinde Doktor’un her jenerasyonunda değişen kişiliğini gözlemleyerek sayfalar arasında yolculuğunuza devam ediyorsunuz. Bu özelliğiyle kitap, diziyi izlemeyen edebiyat severler için de güzel bir imkân sunuyor. Bu eser Neil Gaiman, Patrick Ness ve Marcus Sedgwick gibi usta 11 kalemin bir araya gelmesini sağlamasıyla da çok güzel bir işe imza atıyor.

Eoin Colfer, Michael Scott, Marcus Sedwick, Philip Reeve, Patrick Ness, Richelle Mead, MAlorie Blackman, Alex Scarrow, Charlie Higson, Derek Landy ve Neil Gaiman

Eoin Colfer, Michael Scott, Marcus Sedwick, Philip Reeve, Patrick Ness, Richelle Mead, Malorie Blackman, Alex Scarrow, Charlie Higson, Derek Landy ve Neil Gaiman

Sanırım “Favori Doktor’un kim?” sorusunu takip eden en meşhur ikinci soru “Seride favori yol arkadaşın kim?” sorusu. Kitap boyunca çok sevip ailemizden biri gibi saydıklarımızla da, hiç tanımadığımız yepyeni yol arkadaşlarıyla da karşılaşıyoruz. Tanıdıklarımızın içlerinde olduğu öyküleri okurken Doktor’la aralarında geçen diyaloglar sırasında o anlar adeta gözlerimin önünde canlandı. Neil Gaiman dışındaki yazarlar da serinin sıkı takipçileri olmalı ki, Doktor ve yol arkadaşları arasındaki ilişkileri dizinin senaryosunu okuyormuş hissi verecek kadar güzel aktarabilmişler. Ayrıca bu öykülerden birinde Doktor’un neden insan yol arkadaşları seçtiğine dair bir ayrıntı da bulabileceksiniz.

Doctor varsa düşmanları da var!

“Peki ya Doktor’u yıllar içinde tanıdığımız hale getiren bir diğer etken olan düşmanların kitapta yeri yok mu?” sorusunu duyar gibi oluyorum. Tabi ki Doktor’u bu serüvenlere sevk eden en büyük neden, peşini bir türlü bırakmayan düşmanları! Tıpkı yol arkadaşları gibi, kitapta tanıdıklarımızın yanında yeni ve “Ah keşke bunu izleyebilsek.” dedirten düşmanlarla karşılaşıyoruz.

drWho3

Öyküler bir Doctor Who macerası okuyormuşsunuz hissi yaşamanızı sağlıyor. Yazarların hepsi merak duygunuzun en sevimli noktasını nasıl gıdıklayacağı konusunda uzmanlık almış olabilirler. Eğer bir öyküye başladıysanız bitirmeden kitabı elinizden bırakmanız imkânsıza yakınsayan bir olasılık. Öykülerin içinde takipçilerin yüzlerinde minik gülümsemeler oluşturacak ve yazarla oturup sohbet etme isteği oluşturacak küçük ayrıntılar saklı. Bu ayrıntılar sadece Doctor Who evrenine ait değil tabi ki; Peter Pan’den, Alice Harikalar Diyarında’ya hatta ve hatta Twilight’a minik bir selam eden kısımlar mevcut.

Uzun zamandır heyecanla beklediğim bir kitap olan “11 Doktor 11 Öykü” kitabını tanıtmak zorlu bir süreçten geçtiğim şu günlerde benim için mükemmel bir soluklanma vesilesi oldu. Kitabı elime aldığım andan bitirdiğim ana kadar bambaşka diyarları gezdim. Kitap bittiğinde ise TARDIS’e atlayıp en başa dönme şansımın olmadığına kahroldum. Ruh Korsanları’yla tanışmak, 5. Doktor ile 1945 Amerikası’nın tuhaf modasını keşfetmek, farklı bir evren hayali kurmak ve hatta onu yaşamak, 9. Doktor’un Rose’u onunla seyahat etmeye ikna eden cümleyi kurmaya nasıl karar verdiğini ve daha da fazlasını öğrenmek için “11 Doktor 11 Öykü” sizi bekliyor.

Bu yazı, "İthaki Kütüphanesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar