Sana Bir Bilimkurgu Roman Önerelim mi?

Ne dersin önerelim mi?

Site içerisinde yazdığım yazıların önemli bir kısmını bilimkurgu kitapları üzerine yazdığım aşikar. Edebi türler içerisinde açık ara en sevdiğim tür bilimkurgu. Şimdi edebi deyince “bilimkurgunun neresi edebi” diyecek olanlara “Ursula K. Le Guin hiç mi okumadın ya da edebiyattan anladığın şey sadece Kafka mı?” demek istiyorum. Bu türün tanınmış yazarlarından Theodore Sturgeon’un dediği gibi: “İyi bilimkurgu iyi edebiyattır.”

Yaşadığımız dünya içerisinde karşılaştığımız, tanık olduğumuz, kullandığımız bir çok teknolojinin fikir babası bilimkurgu yazınıdır. Örneğin Hugo Gernsback tarafından 1911 yılında kaleme alınmıştır. Bildiğimiz içecek otomatları, televizyon gibi teknolojileri anlatır. Bilimkurgu terimininde isim babasıdır kendisi -ilk kez 1929 yılında Science Wonder Stories adlı dergide kullanır. Çoğumuzun çocukken okuduğu Jules Verne metinlerindeki gelecek öngörüsü ciddi anlamda dikkate değerdir. Özellikle son yıllarda hayatımıza giren yapay zeka 20. yüzyılın ikinci yarısında eserler kaleme almış yazarlar tarafından çokça ele alınmış bir diğer bakış açısı olarak dikkatimizi çeker.

Severek izlediğimiz, çok beğendiğimiz o bilimkurgu filmlerinin arka planında da yine ustalıkla ele alınmış kitaplar olduğunu biliyoruz değil mi? Misal 2001 Bir Uzay Macerası filmi. Usta yönetmen Stanley Kubrick’in filmin çekimlerinden önce yazar Arthur C. Clarke ile aynı isimli roman üzerinde çalıştığını biliyor muydunuz? Bende sonradan öğrendim mesela.

Belki daha önceden okuyordunuz, belki hiç okumadınız. Belki arkadaşlarınızın tavsiyesi üzerine sadece Fahrenheit 451 okudunuz ya da Cesur Yeni Dünya ile türe doyduğunuzu düşünüyorsunuz. Belki de sitede yer alan bu konudaki yazılardan birisine şans eseri tıkladınız. Bilimkurgu okumaları için birkaç soru ile seveceğinizi düşündüğümüz kitaplar tavsiye etmek için bu testi hazırladık. Cevapları alayım!

Son olarak unutmayın, bilimkurgu “Lazer tabancalı yakışıklı erkeklerin metal sütyenli kadınları canavarlardan kurtardığı” bir tür değildir.


Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Sana Bir Bilimkurgu Roman Önerelim mi? %%personality%%

Sonucu paylaşYorumlar