Chat Cards : Maksat Muhabbet Olsun

Yeni Tanışmanın Dayanılmaz Gerginliği

Yeni insanlarla kaynaşmak ne kadar zordur biliyorsunuz. Konuşacak ortak noktaları bulmak insanı çoğu zaman zihin girdaplarına sokar. Kendini anlatmak istiyorsun ama nereden başlayacağını bilmiyorsun, karşındakini tanımak istiyorsun ama doğru soruyu sorup soramayacağından emin değilsin… Eğer ortamda sıcak kanlı birisi varsa şanslısın, o alır kitleyi muhabbetten muhabbete sürükler. O kişiye denk gelmezsen ama, eski dostlarla bile bazen konular kısır döngüler içinde kalakalır. Eller birer birer telefonlara gittiğinde bir daha kafaları toplamak zor olur, gece dağılır.

İşte hepimizin başına bir kez mutlaka gelmiş bu hadiseyi farkeden Berat Oğuz ve arkadaşları Chat Cards oyununu tasarlamaya karar vermişler. Bir kaç ay boyunca farklı kaynakları tarayıp, değişik yerlerden beslenerek, birbirini tanımayan insanlardan oluşan bir ortamdaki buzları kırabilecek 120 soru belirlemişler.

Ve İşte Buzları Kıran Oyun

Oyun dememe bakmayın aslında çok basit ve keyifli bir muhabbet başlatıcısı Chat Cards. Kutudan rastgele bir kart çekip, kartın üzerinde yazan konu ya da soru hakkında konuşmaya başlıyorsunuz. Sorular insanı konuşturacak ve her kafadan bir ses çıkaracak tarzda dolayısıyla da bir kart bile tek başına uzun muhabbetlere yelken açtırabiliyor. Sorular hem kendinizi sorgulamanızı hem de yıllardır tanıdığınızı sandığınız arkadaşınızın bile farklı yönlerini görmenizi sağlıyor.Chat Cards’ın kutusunun da çok şık bir  tasarımı var. Renkleriyle, şekliyle hep masanın üzerinde durabilecek bir oyun olmuş. Kutunun içinden soru kartlarıyla birlikte “sıkılmış, bunalmış” ifadeli minik smiley kartları da çıkıyor. Oyun sırasında oyuncular ellerine aldıkları 10-15 smiley kartını, cevabını sıkıcı veya saçma buldukları oyunculara vererek bir nevi puanlama yapabiliyorlar. Oyunun sonunda en az sıkıcı kartı almayı başaran oyuncuyu kazanan ilan edebiliriz. Ama aslında bu oyunda kazanmak da kaybetmek de önemli değil, maksat gerçekten muhabbet olsun.

Bence Chat Cards hem birbirini hiç tanımayan insanların bulunduğu bir ortamda hem de yakın arkadaş grubunda oynanabilecek bir oyun. Özellikle yakın arkadaş grupları genelde önce şöyle bir gündem konuşup, ardından hızla dedikoduya girişiyorlar sohbet hep yüzeyde dolanıyor. Kartlardaki bazı soruların  yakın arkadaş grubunda hiç gündeme gelmemiş olma  ihtimali yüksek. Bu da aslında muhabbeti hem derinleştiriyor, hem de farklı bir boyuta taşıyor.

Birbirini hiç tanımayan insanlar ya da hep aynı eksende konuşan arkadaşlar için olduğu kadar  bence terapi grupları, yeni tanışan sınıflar gibi konuşma isteksizliğini kırmanın gerekli olduğu okazyonlarda da kullanılabilir oyun.Biz evimize gelen bir kaç farklı misafir grubu ile oynadık ve her seferinde oyundan çok keyif aldık. Mesela “Hayvanlar konuşabilseydi en küfürbaz hayvan sizce ne olurdu?” sorusu favorilerimizden biriydi. Her seferinde ayrı bombalar çıkardı bu soru. Ayrıca bir moderatör eşliğinde oynamak oyunu daha eğlenceli bir hale getirdi.

Chat Cards türk tasarımı oyunlar arasında şık tasarımıyla ve eğlence dozuyla öne çıkıyor. Artık D&R gibi bir çok mağazada karşılaşabileceğiniz Chat Cards 40 TL gibi gayet makul bir fiyatta.

Vakit kaybetmeden alın, iki muhabbetin belini kırın.

Yorumlar