Marvel Çokluevren Dosyası

16- DC Comics

New Earth / Prime Earth

DC Comics’in çoklu evreniyle Marvel çokluevreninin kesiştiği noktada yer alan DC Comics evrenidir.

DC'nin bildik evreni; New Earth

DC’nin bildik evreni; New Earth

Marvel’in DC crossover‘ları bu evrende gerçekleşmektedir.


17- 2099

Earth-928

Dünyanın mega şirketler tarafından tarafından yönetilen bir polis devletine dönüşmüş halini anlatan, Blade Runner tarzı, cyberpunk bir evrendir.  2099 evreni ilk defa 1992’de yayınlanan Spider-Man 2099 #1’le okuyucuyla buluşmuştur.

Mükemmel kostüm tasarımıyla Miguel O’Hara, yani Spider-Man 2099 bu evrenin merkezine konumlandırılmıştır. Özellikle bilgisayar oyunlarına ilgi duyanlar, 2011 yılında Activision’un piyasaya sunduğu Spider-Man: Edge of Time adlı oyunundan Miguel O’Hara’ya aşinadır.

Earth-928 ve mükemmel kostümüyle Spider-Man

2099 evreninde klonlanmış Fantastic Four ve Captain America (kendisi Amerika Başkanı) mı istersiniz, yoksa yeni nesil Punisher, Daredevil ve Ghost Rider mı siz karar verin.

1992-98 yılları arasında kimi tek atımlık, kimiyse seri olarak toplamda tam 282 sayı “2099” etiketli çizgi roman piyasaya sürülmüştür. Bunlar arasında Spider-Man’den gayrı en dikkat çekici olanlar; Punisher, Ghost Rider, Fantastic Four ve X-Men’dir.


18- Noir

Earth-90214

2009 yılında yayınlanan Noir serisi, hiç istisnasız Marvel’in en ilginç alternatif evrenlerinden biridir. Noir evreninde “noir” ve “pulp” hikaye anlatım teknikleri kullanılarak dünyanın 30’lu ve 40’lı yıllarındakine benzer bir atmosfer yaratılmış ve tanıdık Marvel karakterleri, uygun şekilde yerleştirilmiştir. Sözkonusu evrende bir iki istisna dışında süper güçler neredeyse hiç yoktur.

Bu resim Earth-90214 hakkında yeterince fikir sahibi olmanızı sağlamıştır sanırım.

Bu resim Earth-90214 hakkında yeterince fikir sahibi olmanızı sağlamıştır sanırım.

X-Men, Spider-Man, Daredevil, Luke Cage, Punisher ve Wolverine’le başlayan Noir evreni, çok beğenildiği için 2010 yılında eklenen dört mini seriyle birlikte toplamda 40 sayıya ulaşmıştır. Noir serinin ülkemizde yayınlanma olasılığını çok yüksek gördüğüm için spoiler olabilecek çok fazla detay vermekten kaçınıyorum.

Unutmadan: Spider-Man: Shattered Dimensions adlı video oyununun Noir evreninde geçen bölümleri bulunmaktadır.

Yorumlar