Marvel Çokluevren Dosyası

7- Age of Apocalypse

Earth-295

Sıkı bir Marvel takipçisine, hele hele X-Men fanı olanına “çokluevren” dediğiniz anda size ilk söyleyeceği şey “Age of Apocalypse” olacaktır! Age of Apocalypse, 1995-96 yılları arasında yayınlanan 20 farklı isimli çizgi romanda toplam 59 sayıya yayılmış dev bir crossover hikayedir.

Profesör Charles Xavier’ın oğlu Legion, Magneto’yu öldürmeyi planlayarak geçmişe, X-Men’in henüz kurulmadığı ve babasıyla Magneto’nun dost olduğu döneme gider. Ancak yanlışlıkla Magneto’yu korumaya çalışan Charles Xavier’ı öldürür. Bu olay tamamen farklı bir zaman akışı oluşturur. Xavier’ın kendini feda etmesi, Magneto’yu onun davasını sahiplenmeye iter ve X-Men’i kurmaya karar verir. Tam de o dönemlerde Apocalypse saldırıya geçer ve X-Men’in tüm direnişine rağmen kısa süre içinde tüm Kuzey Amerika’yı ele geçirir. Bu esnada zaman akışının değiştiğinin farkında olan tek kişi, gelecekten gelen Bishop’tır.

Earth-

Çokluevren diyince akla ilk Earth-295 gelmesi tesadüf değil

Age of Apocalypse, ilk başlarda o dönemler henüz çokluevren mantığı tam oturtulmadığı için farklı bir evren olarak değil, standart Marvel evreni olan Earth-616’nın zaman akışının geçici olarak değiştirilmiş hali olarak tasarlanmıştı. Ancak daha sonra Earth-295 adı verilerek bağımsız bir evren olduğu açıklanmıştır. Zira ilerleyen yıllarda bu evrende geçen yeni maceralar da yayınlanmıştır.

X-Men Legends II: Rise of Apocalypse adlı bilgisayar oyunu Age of Apocalypse’ten çok etkilenmiş bir hikayeye sahiptir. 2016 yılında vizyona girecek olan X-Men Apocalypse adlı filmin de bu hikayeye bolca gönderme yapacağını varsayabiliriz.


8- Days of Future Past

Earth-811

Efsane X-Men yazarı Chris Claremont’un kaleminden çıkan ve 1981 yılında Uncanny X-Men #141-142’de okuyucuyla buluşan gerçek bir klasiktir. Days of Future Past’in Marvel’in alternatif gelecekler konusunu en bariz işlediği hikaye olduğunu söyleyebiliriz.

Hikaye, mutantların toplama kamplarında tutulduğu ve pek çoğunun öldürüldüğü distopik bir gelecekte, 2013’te(!) başlar. Hayatta kalmayı başaran X-Men’den Kitty Pryde, zihnini geçmişteki genç haline transfer edecek bir yol bulur ve geçmişte mutant histerisinin doruk noktasına ulaşmasını sağlayan kritik bir olayı durdurmak üzere dönemin X-Men’iyle birlikte çalışır.

Efsane X-Men hikayesi Earth-811'de geçmektedir

Efsane X-Men hikayesi Earth-811’de geçmektedir

90’lı yılların ünlü X-Men çizgi film serisinde ve 2009’da yayınlanan diğer bir X-Men çizgi filmi olan Wolverine and the X-Men’de, Days of Future Past hikayesi bir dereceye kadar uyarlanmıştır. 2014’de vizyona giren aynı adlı filmin ise ‘bir karakterin zihnini geçmişteki vücuduna göndererek kritik bir yanlışı düzeltmek’ fikrini aynen kullanmak dışında orijinal hikayeyle hiç bir bağı bulunmamaktadır.

Ülkemizde Gerekli Şeyler tarafından Türkçe olarak yayınlanan X-Men: Klasik #3’te Days of Future Past adlı hikayeyi okuyabilirsiniz.


9- House of M

Earth-58162

2005 yılında 24 farklı seriye yayılan House of M, toplam 68 sayıya yayılmış devasa bir crossover hikayedir.

Hikayenin temelleri aslında Avengers: Disassembled’a kadar dayanır. Gerçekliği bükme güçlerine sahip Scarlet Witch, geçmişte büyü yoluyla Vision’dan dünyaya getirdiği ikizlerini kaybetmiş, ancak bu durum ona büyücü Agatha Harkness tarafından unutturulmuştur. Bir süre sonra bu gerçeği hatırlayan Scarlet Witch, akli dengesini kaybederek Avengers’ın dağılmasına sebep olan olaylara sebep olur.

Sonrasında babası Magneto tarafından Genosha’ya getirilen Wanda, Charles Xavier tarafından iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Fakat tedavi süreci iyi gitmemektedir. X-Men ve Avengers, Wanda’nın kaderini tartışmak üzere Genosha’da toplanır. İkiz kardeşinin hayatı konusunda endişelenen Pietro (Quicksilver), Wanda’yı kandırarak tüm dünyanın gerçekliğini değiştirmesini sağlar.

Earth-58162'ye hükmeden Magnus Hanedanı

Earth-58162’ye hükmeden Magnus Hanedanı

Tüm dünya mutantlar tarafından yönetilmektedir ve en tepede Magneto, Quicksilver, Scarlet Witch, Polaris ve Wanda’nın ikizlerinin oluşturduğu “Magnus Hanedanı” bulunmaktadır. Ancak tüm geçmişleri değişen kahramanlar arasında Wolverine bir sabah uyandığında geçmişi hatırlar ve diğer kahramanları da buna inandırmak için harekete geçer.

House of M, şüphesiz Marvel tarihindeki en dramatik olaylardan biridir. Sonuçları da aynı ölçüde dramatik olmuştur. Wolverine geçmişini hatırlamaya başlamış, dünyadaki mutant nüfusu milyonlardan 198’e düşmüş, öldüğü düşünülen bir çok karakter geri gelmiştir. Ayrıca Marvel bu olayı bir yenilenme fırsatı olarak değerlendirerek Luke Cage, Iron Fist, Ms. Marvel, Vision gibi 90’lı yılların sonundaki şiddet dolu dönemi Iron Age yüzünden unutulmaya terk ettiği karakterleri tekrar aktif hale getirmiştir.

House of M’in ana hikayesini anlatan 8 sayılık seri, tek bir cilt halinde Marmara Çizgi tarafından Türkçe olarak yayınlanmıştır.

Yorumlar