Marvel Çokluevren Dosyası

22- 1602

Earth-311

Earth-311, aslında kazara yaratılmış bir cep evrenidir. Earth-616’nın alternatif bir geleceğini resmeden Earth-460’ta Purple Man Amerika başkanı olmuş, eski süper kahramanlar yaşlanmış ve aciz durumdadır. Çoğu ya öldürülmüş ya da sürgün edilmiştir. Hala savaşa devam eden ve genç kalan Captain America sonunda yakalanır ve Earth-616’nın geçmişine sürgün edilir. Hem de 1587 yılına!

Ancak Captain America’nın o döneme gitmesi, bilinmeyen bir sebeple cep evreni var olmasına sebep olmuş ve süper güçlü insanlar olması gerekenden 400 yıl daha önce var olmaya başlamıştır.

Earth-311 karakterlerini tanıyabildiniz mi?

Earth-311 karakterlerini tanıyabildiniz mi?

Kısacası bu evrende Marvel karakterlerini 1602 yılındaki halleriyle izleme şansı buluyoruz. Bir kızılderili olan Steve Rogers (Rojhaz), cadı oldukları düşünüldüğü için yakalanınca yakılan cadıdoğan’ların (mutant) lideri Carlos Javier (Anladınız kim olduğunu sanırım) ve öğrencileri, İngiltere kraliçesinin baş casusu Sir Nicholas Fury ve yardımcısı Peter Parquagh gibi niceleri…

Bu arada bu serile ilgili en önemli şeyi, yani yazarını sona sakladım: Yazarı Neil Gaiman! Şimdi neden gidip Türkçe olarak Gerekli Şeyler’in yayınladığı bu kitabı almanız gerektiğini öğrenmiş oldunuz…


23- Hyborian

Earth-616

Bildiğiniz ya da bilmediğiniz gibi; Hiborya Çağı’nda yaşamış olan Conan, Red Sonja ve Atlantis Kralı Kull’un hikayeleri ilk olarak Marvel tarafından yayınlanmıştır. Atlantis ve Hiborya Çağı, her ne kadar artık Marvel’la bağlantıları kalmamış olsa da Earth-616’nın resmi geçmişi olarak anılmaktadır. Muhtemelen halen Marvel tarafından yayınlanıyor olsalar, her iki dünyaya da başka bir dünya numarası verilirdi. Zira Marvel, hikaye esnekliği açısından mutlaka çokluevren mekaniklerini kullanıyor.

Acaba Marvel hala Conan'ın yayın haklarına sahip olsa bu evrenin numarası kaç olurdu?

Acaba Marvel hala Conan’ın yayın haklarına sahip olsa bu evrenin numarası kaç olurdu?

Bugünlerde yaşı 30’un üstünde olan X-jenerasyonu, Türkiye’de Alfa Yayınları sayesinde Conan’la büyüdü. Şimdilerdeyse Dark Horse Comics’in yeniden baskıya aldığı Savage Sword of Conan (Barbar Conan’ın Vahşi Kılıcı) serisini Türkçe olarak Marmara Çizgi yayınlıyor. Hatta ben bu yazıyı kaleme alırken 14. cilt yayındaydı.


24- Transformers ve G.I. Joe

Earth-91274 ve Earth-120185

Yine bildiğiniz ya da bilmediğiniz gibi; Transformers ve G.I. Joe’nun ilk çizgi roman versiyonları da Marvel tarafından yayınlanmıştır. Sözkonusu yayınların, Marvel ABD ofisinden yayınlananlara Earth-91274, İngiltere ofisinden yayınlananlara ise ve Earth-120185 adı verilmektedir. Earth-120185’in İngiltere’ye biraz daha lokalize edilmiş olması dışında iki evren arasında pek pek fark yoktur. Bu yayınlarda Spider-Man gibi Marvel karakterleri de zaman zaman boy göstermiştir. Bu bahsettiğim seriler 1982 – 1994 arası dönemi kapsıyor bu arada.

multiverse24

Earth-91274’ten örnekler

Daha yakın dönemde, yani 2007’de IDW Publishing’le Marvel’in ortak hazırladığı “New Avengers/ Transformers” adlı 4 sayılık crossover, yıllar sonra Marvel karakterleriyle Transformers’ı bir araya getirmiştir. Yayın bir crossover olarak tasarlandığı için bir alternatif evrende değil, Earth-616’da yer almış olduğu varsayılmaktadır.

Yorumlar