Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Quicksilver

Quicksilver, yani Pietro Maximoff sözkonusu olunca yıllardır değişmeyen iki özelliği vardır: Küstahlık ve tahammülsüzlük. Bu iki özelliğinin neden baki kaldığını az sonra açıklayacağım. Öncelikle 1964 yılı Mart ayında Jack Kirby ve Stan Lee tarafından yaratılarak X-Men #4’te okuyucuyla tanıştırılan Pietro’nun o zamanlar bugüne kadar değişen özelliklerinden bahsetmek isterim.

Quicksilver ve kendisi gibi mutant olan ikiz kızkardeşi Wanda (nam-ı diğer Scarlet Witch), X-Men’in karşısına ilk kez Brotherhood of Evil Mutants (Kötü Mutantların Kardeşliği) üyesi olarak çıkarlar. Ancak o dönemler Magneto’nun olduğu gibi süzme kötü karakterler oldukları için değil, Wanda’nın Magneto’ya olan can borcunu ödemek için oradadırlar.

Wanda, güçlerini kontrol etmekte zorlandığı dönemlerde kazara bir evi ateşe vermiş, tepki olarak toplanan kasaba halkının linç girişiminden ise Magneto sayesinde kurtulmuştur. O dönemlerde Pietro ve kızkardeşi, Magneto için yaptıklarından hiç memnun olmadıklarını sürekli dile getirmektedir. Nihayet Magneto ve yardakçısı Toad, Stranger adı verilen kozmik bir varlık tarafından kaçırıldığında ikizler borçlarını ödenmiş sayarlar.

İkinci Jenerasyon Avengers Üyesi

Pietro ve Wanda, Magneto’dan yakalarını kurtardıktan sonra artık daha düzgün bir hayat sürdürmeye karar verir. Avrupa’daki anavatanlarına, Transia’ya geri dönen ikizler, kısa bir süre sonra Iron Man tarafından keşfedilir ve Amerika’ya geri getirilirler. Kendileri gibi eski bir suçlu olan Clint “Hawkeye” Barton’la birlikte, Kaptan Amerika’nın liderliğinde ikinci jenerasyon Avengers olarak göreve başlarlar.

İkinci nesil Avengers

İkinci nesil Avengers

Avengers’ın o dönemleri (60’ların sonundan 90’ların başına kadar), şimdilerde klasikleşmiş öykülerin ve en azılı Avengers düşmanlarının ortaya çıktığı efsane dönemlerdir. Yayınlanan 402 sayının ardından Scarlet Witch akli dengesini kaybederek ekibin bir kısmının ölümüne, diğer kısmının da kelimenn tam anlamıyla darma duman olmasına sebep olmuştur. Elbette bu bambaşka bir yazının konusu!

Küstahlık ve Tahammülsüzlük Mevzusuna Dönelim:

Pietro, en sivri dilli, küstah ve sabırsız Marvel karakterlerinden biridir. Ancak bunun sebebi sahip olduğu mutant yetenekleridir. Kendisi de defalarce dile getirdiği üzere; Pietro’nun zaman algılayışı, güçleri nedeniyle diğer insanlara göre bir kaç kat daha yavaştır. İletişime geçtiği herkes, ona göre aşırı yavaş hareket etmekte, konuşmakta ve karar vermektedir. Pietro, tüm hayatını acelesi olan ve ATM’de sıra bekleyen bir vatandaşın psikolojisinde yaşamaktadır. Üstelik kuyruktaki herkes ATM’yi kullanma konusunda hiç bir fikri olmayan emekli amca ve teyzelerden oluşmaktadır (Bilmem bu açıklama yeterli oldu mu?). Bu durum malesef Pietro’yu insanlara karşı aşırı derecede tahammülsüz birine dönüştürmüştür.

quicksilver7

Hazır laf Pietro’nun güçlerine gelmişken; Quicksilver’ın koşma hızı, 90’lı yılların sonuna kadar “ses hızıyla” sınırlandırılmıştır. Hatta “Hangisi döver?” meraklıları için, 96’da yayınlanan dört sayılık “DC versus Marvel” adlı seride Quicksilver hile yaptığı halde Flash’tan bir temiz dayak yemiştir. Elbette kimin kimi yeneceği okur oylarıyla belirlendiği için tartışmaya açık.

Fakat 1997 yılında kendi adıyla yayınlanan seride, High Evolutionary adlı karakterin deneysel formülüyle Mach 10 hızına çıkabilecek kadar güçlenmiş ve yeni hızına bağlı olarak bir çok yan güç geliştirmiştir. Ancak o dönemlerden beri Flash’ın da hızı artırılmış, hatta Quicksilver’ın yaptığını asla görmediğimiz türden titreşerek atomik yapısını duvardan geçebilecek kadar bozmak gibi güçler bile geliştirmiştir. X-Men – Days of Future Past filmindeki zamanı durduracak seviyedeki aşırı abartılmış hızına aldanmayın! Orası başka bir evren. Quicksilver, çizgi roman evreninde hiç bir zaman o kadar hızlı olmadı.

Bir de bu karşılaştırmayı yapalım mı?

Bir de bu karşılaştırmayı yapalım mı?

Uzun lafın kısası; son karşılaşmalarından beri çok şey değişmiş olmasına rağmen eğer şimdi tekrar karşılaşacak olsalar ben olsam oyumu Flash’tan yana kullanırdım!

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar