Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Scarlet Witch

Gökyüzü aniden kızarıyor, kızıl renkli enerji okları sağa sola uçuşuyor ve gerçekliğe dair bildiğiniz ne varsa bir anda kökünden değişiyorsa, hayatınızda yanlış tercihler yapmış ve kendinizi onun karşısında bulmuşsunuz demektir! Bu saatten sonra pek işinize yarayacağını sanmıyoruz; ama siz yine de dikkatli olun ve burada yazılanları okuyun. Bu sayede gerçeklik yeniden yazıldığında, belki bir gün onunla tekrar karşılaşır ve neler olup bittiğine anlam verebilirsiniz: Marvel Süper Kahraman Dosyaları’nda bu hafta kaosun ve gerçekliğin efendisi Scarlet Witch’i inceliyoruz.

Aile Bağları ve Baba Sorunları

Çizgi roman dünyasının duayen isimlerinden Jack Kirby ve Stan Lee tarafından yaratılan Scarlet Witch, okuyucularla ilk olarak, 1964 yılında X-Men #4’te buluşmuştur. Tıpkı kendisi gibi bir mutant olan ikiz kardeşi Quicksilver ile birlikte, X-Men’in baş düşmanı Magneto’nun ekibinde yer almış ve onun dünyayı ele geçirme planlarına yardım etmiştir. Esasında Magneto gibi kötü niyetli karakterler olmasalar da manyetizmanın efendisine can borçları olan ikizler bir süre X-Men’in karşısında yer almış ve onlara kök söktürmüştür. Üyeleri arasında Scarlet Witch gibi güçlü bir mutant olsa da  Brotherhood of Evil Mutants (Kötü Mutantların Kardeşliği) gibi korkunç bir isme sahip bu grup elbette ki her seferinde kaybetmeye mahkum olmuş, nihai amacına ulaşamamıştır.

Scarlet Witch'in kostümünün yanlış boyandığı X-Men #4. Toad, Mastermind, Magneto, Scarlet Witch ve Quicksilver.

Scarlet Witch’in kostümünün yanlış renkte boyandığı X-Men #4 kapağı. Sırayla: Toad, Mastermind, Magneto, Scarlet Witch ve Quicksilver.

İkiz mutantların, Kardeşlik’e katıldıkları ilk zamanlarda Magneto’nun çocukları olduğu bilinmese de sonradan bu gerçek ortaya çıkmıştır. Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Quicksilver’da da bahsedildiği gibi, ikizler, Magneto’nun dünyadışı bir varlık tarafından kaçırılmasını fırsat bilip yaptıkları kötülüklerin bedelini ödemek maksadıyla Avengers’a katılmışlardır. Böylelikle, dünyayı kökünden değiştirebilecek güçlerini iyilik adına kullanmaya başlamışlardır.

Kaşık Yok, Gerçeklik Yalan

Scarlet Witch’in mutant gücü, başta yoğun enerji dalgalarına hükmetmek sanılsa da gerçek potansiyelinin bunun çok daha fazlası olduğu zamanla anlaşılmıştır. Babası Magneto gibi enerji manipülasyonu konusunda yetenekli bir mutant olarak doğan Scarlet Witch’i diğer mutantlardan ayıran özelliği ise, doğduğu gün kendisine verilen hediyedir.

Dönemin yaşayan en güçlü ve en kadim büyücüleri tarafından mağlup edilip bir dağın derinliklerine hapsedilmeden önce kaos tanrısı olarak dünyaya hükmeden Chthon isimli güçlü varlık, kendini yeniden dünyaya getirmenin yollarını aramış, hapishanesinin hemen yakınında doğmuş olan ikizlerden Wanda Maximoff’u da bunun için kullanmak istemiştir. Wanda, henüz daha bebekken, bir kaos tanrısı tarafından kapı olarak kullanılmak üzere kaos büyüsüyle donatılmıştır.

scarletWitch2Kaos büyüsü, sınırları neredeyse olmayan, bilinen tüm gerçekliği bir anda silip yeniden yazabilecek güçte ve kontrolü de oldukça zor bir büyü çeşididir. Sırf bu yüzden, Chthon’un hapsedilmesinden sonra dünyada, kaos büyüsüne dair bilinen her kaynak ortadan kaldırılmış ve bu büyünün adı dahi unutulmuştur.

Scarlet Witch, zamanla bilinçsiz veya yarı bilinçli bir şekilde gerçekliği bükme, maddelerin formunu değiştirme ve yaşananları yeniden yazmaya kalkışmış ve bu yüzden dünyanın dengesini oldukça değiştirmiştir. Scarlet Witch, kaos büyüsüne bu kadar yakın bir yaşam sürdükten bir süre sonra elbette ki gerçeklik algısı değişmiş; hayallerle gerçekler, onun için birbirine girmiştir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar