Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Scarlet Witch

Evli, mutlu, robotlu

Wanda Maximoff Avengers’a katıldıktan bir süre sonra grubun bir diğer üyesi Vision’a yakınlık duymuş ve ikili bundan kısa süre sonra evlenmiştir.

Dünyanın yarısından fazlasının terörist olarak gördüğü bir babaya sahip Wanda, aynı zamanda bir mutant olduğu için de toplumdan dışlanmış, asla sabit bir eve ve huzurlu bir yaşama sahip olamamıştır. Ömrü boyunca huzurlu bir aile yaşantısına sahip olamayan Scarlet Witch, aşk ile bağlı olduğu eşinden destek alarak bu döngüyü kırmak istemiştir. Böylelikle, Scarlet Witch, kaos büyüsü kullanarak gerçekliği değiştirmeye karar vermiş ve büyü etkisiyle kendisini Vision’dan hamile bırakmıştır.

scarletWitch3

Elbette ki tahmin edilemez ve tehlikeli bir kaynak olan kaos büyüsünün etkisiyle hamile kalan ve iki erkek çocuk doğuran Scarlet Witch’in hayatı istediği gibi gitmemiştir; zira Thomas ve William isimli bu ikizlerin, esasında Mephisto isimli bir şeytandan parçalar taşıdığı ortaya çıkmıştır. Mephisto yeni doğan çocukların ruhunu emerek dünyaya gelmiş ve böylelikle onları korkunç bir şekilde ortadan kaldırmıştır.

Mutlu bir aile kurma hayali olabilecek en kötü şekilde sonuçlanan Scarlet Witch ise bu olaydan büyük bir travmayla ayrılmıştır. Kaos büyüsünü kullanması konusunda kendisine yardım eden akıl hocası büyücü Agatha’nın yaptığı bir büyüyle hafızasını sildirmiş ve son yaşananları tamamen unutması sağlanmıştır. Ancak, her ne kadar büyü etkisinde olsa da bilincinin derinliklerinde kaybettiği çocuklarına ve her şeyden çok dilediği huzurlu bir aile yaşamına olan takıntısı her zaman kendine yer bulmuştur.

Avengers Dağıldı ve M Hanesi

Scarlet Witch’in gerçekliği değiştirebilme güçleri ona kötülerle olan savaşında yardım etse de akıl sağlığına oldukça zarar vermiştir. Kafasından geçenlerin gerçekler mi hayaller mi olduğunun anlaşılmaması, o anda güçlerini kullanıp kullanmadığının belirsizliği ve geçmişinde yaşadığı travmalar; onun psikolojik açıdan sağlıklı bir birey olmasının önüne geçmiştir. İşte, tüm bu zorluklara rağmen Scarlet Witch, yine de insanlığın belki de en önemli süper kahraman takımlarından biri olan Avengers’ta sürekli hizmet vermeye çalışmış ve tehlikelere gözünü kırpmadan atlamıştır. Ancak, tahmin edileceği üzere, adeta sonsuz bir uçurumun kenarında oyun oynayan Wanda Maximoff’un kendini kaybettiği anlar da olmuştur. Bu anlardan en önemlileri ise, şüphesiz Avengers Disassembled (Avengers Dağıldı) ve House of M (M Hanesi) serilerine konu olanlardır. Her iki seri de Türkçe olarak ülkemizde yayınlanmıştır (Avenger Dağıldı’yı Gerekli Şeyler, House of M’i ise Marmara Çizgi yayınlamıştır).

scarletWitch4Sakin bir yaz günü, kendisi gibi bir Avengers üyesi olan Wasp ile havuz kenarı yapan Wanda Maximoff, Wasp’ın bir esprisinden sonra birden ikiz çocuklara sahip olduğunu anımsar. Detaylarını çok hatırlayamasa da böyle bir konuda kime gideceğini çok iyi bilen Scarlet Witch, soluğu akıl hocası Agatha’nın yanında alır. Ona çocukları hakkında olanları sorduktan sonra duyduklarına çok öfkelenir ve yaşadığı travmanın etkisiyle güçleri dünyayı değiştirmeye başlar.

Daha önce Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Vision’da bahsettiğimiz olaylar işte tam burada cerayan eder. Dünya üzerindeki bu ani değişiklikler dünyadaki mistik sanatların koruyucusu ve öğretmeni Doctor Stephen Strange’in dikkatini çeker ve Sorcerer Supreme olaya bizzat el atarak, Scarlet Witch’i durdurur. Yaşanılan yıkım ve kaybolan hayatlar sonucunda ise Avengers dağılma noktasına gelir.

Gelmiş geçmiş tüm Avengers üyeleri bir arada.

Yıkımı duyup yardıma koşan gelmiş geçmiş tüm Avengers üyeleri.

Bu acı olaydan sonra Doctor Strange tarafından bilinci kapatılıp hayati fonksiyonları durma noktasına gelen Scarlet Witch, babası Magneto tarafından mutant profesör Charles Xavier’a getirilir. Genosha’ya getirilen Wanda’nın zihni, Xavier tarafından telepatik yollarla tedavi edilmesi amaçlanmıştır.

Scarlet Witch, Profesör X tarafından tedavi edilirken dünyadaki diğer kahramanlar ise kontrolden çıkan Wanda’nın durumunu tartışmaktadır. Aralarında, tüm insanlığın iyiliği için Wanda’nın öldürülmesini isteyenler (Emma Frost) dahi vardır. Bunu kesinlikle reddeden Quicksilver ise, yarı bilinçli Wanda’yla konuşur ve onu güçlerini kullanarak yeni bir gerçeklik yaratması konusunda ikna eder.

House of M'deki olaylara karışan kahramanlar bir arada.

House of M’deki olaylara karışan kahramanlar bir arada.

Yaratılan yeni dünyada Magneto ve ailesi dünyayı yönetmektedir. Homo Sapiens Sapiens (modern insan) azınlıkta kalmış, dünyada Homo Superior (mutant) ırkı baskın hale gelmiştir. Bu yeni dünyada Magneto’nun bir diğer kızı Polaris, Quicksilver ve Scarlet Witch kraliyet ailesini oluşturmuştur. Ayrıca Scarlet Witch’in iki oğlu da hayattadır. Ancak Magneto ailesinin dünyayı yönettiği bu dünyanın gerçek olmadığı Wolverine sayesinde anlaşılır. Bunun üzerine gerçeği öğrenen süper kahramanlar, olayı düzeltmek için M Hanesi’ne bir saldırı düzenler.

House of M'deki Quicksilver, Srarlet Witch, Magneto Polaris ve Wanda'nın ikizleri.

House of M’deki Quicksilver, Srarlet Witch, Magneto Polaris ve Wanda’nın ikizleri.

M Hanesi ve diğer kahramanlar arasında yaşanan savaş sırasında Scarlet Witch, hayatındaki tüm problemleri babasının takıntılarına ve onun mutant ırkı için yaptıklarına bağlar.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar