X-Men Kökenli Süper Kahraman Ekipleri

Çizgi film ve sinema filmlerinin de desteğiyle X-Men’i tanımayan kalmadı. Ancak Marvel Comics tarihinde ismi X ailesinden başka mutant süper kahraman ekipleri de var. Bu yazıyı o ekipleri tarih sıralarıyla anarak olası bilgi eksikliklerini gidermek ya da bilgi tazelemek amacıyla kaleme aldım.

Yeri gelmişken, X-Men hakkında tüm temel bilgileri kısa kısa verdiğim X-Men Hakkında İlginç Bilgiler adlı oldukça popüler bir yazımı hatırlatmak isterim. Evvelden okumadıysanız şimdi tam sırası olabilir

Neyse, giriş bölümünü daha fazla uzatmadan başlayalım…

The New Mutants (1982)

The New Mutants, efsane X-Men yazarı Chris Claremont ve Amazing Spider-Man ve The Incredible Hulk’taki işleriyle isim yapmış olan çizer Bob McLeod tarafından yaratılmıştır. Ekibin okuyucuyla ilk tanışması, 1982 yılında yayınlanan Marvel Graphic Novel adlı toplama çizgi romanın 4’üncü sayısında gerçekleşir.

Profesör Charles Xavier’ın kurduğu dördüncü (anlatacağım hepsini) mutant ekibi olan The New Mutants, geleneksel X-Men kadrosunun en önemli özelliklerini aynen taşıyordu: Ekip ilk kurulduğunda üyeler ergen yaştaydı, her biri farklı etnik kökenlere sahipti ve hiçbiri tek başına dünyayı değiştirebilecek kadar güçlü değildi. The New Mutants, termo-kimyasal enerji üretebilen Kentucky’li Cannonball, kişilerin korku ya da umutlarını gerçekçi illüzyonlara çevirebilen Amerikan yerlisi Danielle Moonstar, başkalarının bedenlerine zihnini aktarabilen Vietnamlı Karma, güneş ışınlarını emip edip fiziksel güce çevirebilen Brezilyalı Sunspot ve bir kurda dönüşebilen İskoç Wolfsbane‘den oluşmaktaydı.

"<yoastmark

The New Mutants hikayeleri, ekibin yaş ortalamasının düşük olmasından ötürü aksiyon yanında kişisel sorunlar ve grup içi çatışmalara da yer vermesiyle ön plana çıkıyordu. Dönemine göre sırasıyla Profesör Charles Xavier, Cable ve Magneto tarafından eğitilen ekibin Kitty Pride, Magik, Magma, Warlock ve Warpath’in de aralarında olduğu 24 farklı üyesi olmuştur.

The New Mutants’ın çizgi roman tarihine bir diğer katkısı da 1991 yılında yayınlanan 98’inci sayısında Deadpool‘u ilk kez okuyucuyla tanıştırması olmuştur.

The New Mutants, 1983 – 1991 yılları arasında kesintisiz yayın hayatına devam etmiş. Sonrasında 2003 ve 2009 yıllarında yenilenen serileriyle tekrar okuyucunun beğenisine sunulmuştur.

2015 yılında 20th Century Fox’un bir The New Mutants filmi çekeceği açıklandı. 2018 yılında gösterime girmesi beklenen filmde kadronun Profesör X yanında Wolfsbane, Danielle Moonstar, Cannonball, Sunspot, Magik ve Warlock’tan oluşacağı belirtildi. Her ne kadar Magma’nın kadroda olmadığına üzülsem de The New Mutants’ı beyazperdede izleyeceğim için heyecanlıyım.

X-Factor (1986)

Marvel Comics tarihinde X-Factor adını alan şimdiye kadar 4 farklı ekip olmuştur. Her ne kadar sıkı çizgi roman takipçilerinin baş tacı ettiği ekip üçüncüsü olsa da, diğerlerinden de bahsetmek isterim:

Orijinal X-Factor (1986)

İlk ekip, 1986 yılında Avengers #286’da mutant avcısı bir ekip olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak X-Factor hakkında hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildi. Ekip, aslında orijinal X-Men’den başkası değildi. Yani kılık değiştirerek normal insan gibi kendilerini tanıtan Angel, Beast, Cyclops, Jean Grey ve Iceman‘den oluşuyordu. Gelen ihbarları değerlendirerek X-Terminators adıyla “avladıkları” mutantlara güçlerini kontrol etmeyi ve topluma entegre olmayı öğretiyorlardı. Ancak ekip, bir süre sonra yaptıkları şeyin mutant nefretini körüklediğine karar vermiş ve ekibi dağıtmıştı.

X-Factor'ün ilk ortaya çıktığı X-Factor #1 (1986), Apocalypse'in ilk göründüğü X-Factor #6 (1986) ve ekibin dağıtıldığı X-Factor #70 (1991)

X-Factor’ün ilk ortaya çıktığı X-Factor #1 (1986), Apocalypse’in ilk göründüğü X-Factor #6 (1986) ve ekibin dağıtıldığı X-Factor #70 (1991)

X-Factor için orijinal X-Men kadrosunun tekrar toplanması pek kolay değildi. Zira kötü giden satışlar yüzünden 1975 yılında kadro değişikliğine gidildiği için orijinal ekip dağılmıştı. Dark Phoenix Saga adlı hikaye sonunda Jean Grey hayatını kaybetmiş, Cyclops ise Madelyn Pryor adlı Alaskalı pilotla evlenerek birlikte bugün Cable olarak tanıdığımız Nathan Summers’ı dünyaya getirmişlerdi. Çözüm olarak çizgi roman tarihine geçecek ölçekte bir retcon yapmaya karar verildi: Dark Phoenix Saga’da ölen kişinin aslında Jean Grey değil, Phoenix Force tarafından vücudu ve kimliği kopyalanan bir benzeri olduğu ortaya çıktı. Gerçek Jean Grey’in Jamaika Körfezinde bir koza içinde hala hayatta olduğunu öğrenen Cyclops, apar topar eşini geride bıraktı ve ekip tekrar topladı. O dönemler X-Men’in yönetimini Magneto devraldığı için duruma tepkili olan orijinal kadro, X-Factor’ü kurdu. Tüm bu sürecin fanlar tarafından ne kadar eleştirildiğini burada not düşmeme gerek yoktur diye düşünüyorum.

X-Factor ile ilgili son bir not daha düşmek isterim: X-Men’in en azılı düşmanlarından biri olan Apocalypse, ilk kez 1986 yılında yayınlanan X-Factor #6’da ortaya çıkmış ve birden fazla kez ekibin karşısına çıkmıştır.

Yorumlar