Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Nightcrawler

Kurt Wagner, nam-ı diğer Nightcrawler, 1975 yılında çizgi roman dünyasına katılmıştır. Aslında Len Wein ve Dave Cockrum Nightcrawler’ı yaratırken bir iblis olarak yaratmayı düşünmüş, ancak nihayetinde mutant olmasına karar vermişler. İlk olarak da Giant Size X-Men’in birinci sayısında belirmiş kendileri.

Mutantlar malum hep bir baskı, hep bir hor görülme durumundalar. Kurt için de aynı şey küçükken geçerliymiş. Annesi Mystique, babası da bir iblis olan Azazel’dir. Azazel’in o zamanlar dünyalıları hamile bırakarak, içinde bulunduğu boyuttan kurtulmayla ilgili bir planı vardır. Dolayısıyla Almanya doğumlu olan Kurt için çok da aşk tohumu diyemeyeceğiz ne yazık ki. Bu gariban başlangıç, Wagner’in neredeyse tüm hayatına da musallat olmuştur. Öncelikle tipinden dolayı yaşadığı yerde istenmemiştir ve annesi Mystique tarafından bir dereye atılmıştır. Azazel’in yardımıyla kurtulmuş ve sevgililerinden biri olan Margali Szardos tarafından bir sirk şovcusu olarak büyütülmüştür.

xmen51

Yüksek akrobatik yetenekleri sayesinde sirkte çok ün yapmış, Texas menşeili bir ucube sirkine getirilmek istenmiştir. Paçayı zor kurtaran Kurt, Almanya’nın Winzeldorf kentine kaçmıştır. Huzuru Almanya’nın yeşil kırlarında aramış, ancak üvey kardeşinin psikopatlıklarından başka birşey bulamamıştır. Kardeşi küçük çocukları öldürmektedir. Kardeşini durdurmak isterken, yanlışlıkla boynunu kırar (o nasıl oluyorsa artık?). Yerel halk, onu suçlu bulur, üstelik çocukların ölümünden sorumlu bir iblis olarak ilan edilir.

Gelsin X-Men..

“Madem toplum beni kabul etmiyor, ben de X-Men olayım bari” diyen Kurt.. şaka şaka öyle olmadı, ama çok da özgün bir hikaye olduğu söylenemez. Kurt, kendisinden tiksinen bir kalabalık tarafından öldürülmek üzereyken Profesöx Xavier tarafından kurtarılır. Profesör, Kurt’e bir şekil değiştirici verir. Artık mavi, sivri kulaklı dostumuz insana benzemiştir. “Fazla göze batıyorsun, insan şekline gir ve çok göze batma” uyarsının sadece ilk kısmını dikkate alan Bay Wagner, Kıvanç Tatlıtuğ tadında bir insana dönüşmüş ve çok da çapkın olmuştur. Hatta üvey kardeşi Amanda Sefton ile bile ciddi bir ilişki yaşamıştır.

Giant Size X-Men kadrosu (1975). Storm, Colossus, Wolverine, Cyclops, Banshee, Thunderbird, Sunfire ve Nightcrawler

Giant Size X-Men kadrosu (1975). Storm, Colossus, Wolverine, Cyclops, Banshee, Thunderbird, Sunfire ve Nightcrawler

Wolverine’in devreye girmesi ve Kurt’e “Görünümünden utanıyor musun, ezik!” diye çıkışmasıyla şekil değiştirici dönemi kapanmış oluyordu. Artık yine çekingen ancak nispeten özgüvenli bir Kurt, nam-ı diğer Nightcrawler vardı.

Filme de konu olan Geçmiş Günler Gelecek (Uncanny X-Men #141-142) macerasında aktif bir rol alan Nightcrawler, bu serüvende Mystique ile karşılaşır, renklerinin benzerliğinden dolayı onu sorgulamak ister, ancak fazla bilgi alamadan Mystique yok olur. Yıllar boyu da gerçeği öğrenemeyecektir.

X-Men’le önemli maceralarından birinde Dracula ile savaşmış, koyu bir Katolik olması bu mücadelede ona üstünlük sağlamıştır. Keza dini inancı sayesinde tahta kazığı çakma işlemi, inanmayan kimseye göre daha kudretli sonuçlar verecektir.

Yıllar sonra her süper kahraman gibi o da güçlerini kaybetme tecrübesini yaşayacaktır. Üstün Sentinel Nimrod ile olan bir çarpışması esnasında, Nimrod’un ölümcül saldırılarından birinden son anda kurtulur ve kendini New York’da bir limana taşır. Orada bir çete tarafından yiyeceği dayak, Nimrod’un saldırıları üzerine tuz biber olur ve teleporter dostumuz günlük bir kaç taşımadan fazlasını yapamaz hale gelir.

Gitsin X-Men

Nightcrawler, limitli teleport sıkıntısı yüzünden tarihi trajedi Mutant Soykırımı esnasından çok yardımcı olamadığı gibi Riptide tarafından ölümcül bir yara alır. Muir Adasında uzun süre komada kalır ve uyandıktan sonra da teleport özelliklerinin daha azaldığını görür. Artık günde sadece bir kere kendini ışınlayabiliyordur. Bu noktada Kurt, akrobatik güçlerini iyice arttırmaya ve dövüş tekniklerini geliştirmeye koyulur.

Orijinal Excalibur kadrosu

Orijinal Excalibur kadrosu

X-Men’in Fall of the Mutants  macerasında (1988) İblis Adversary ile dövüşürken öldüğünü öğrenen Nightcrawler, X-Men’in Avrupa versiyonu olan Excalibur’a katılır  ve Captain Britain, Meggan, Kitty Pryde, Lockheed ve Rachel Summers ile ekip olur. Limitli ışınlanma durumundan dolayı Excalibur’da daha çok dövüş tekniklerine başvuruyordur. Zamanla Excalibur’un lideri olur.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar