Star Wars Imperial Assault: 1 Oyun Alana 1 Oyun Bedava!

Sitemizde Fantasy Flight Games’in bir diğer oyunu olan X-Wing üzerine onca yazı olup da Imperial Assault üzerine yalnızca toplu bir yazıda kısaca değinilmiş olduğunu yeni farkettim. Oyunun campaign modunu baştan sona oynatmış bir gamer olarak bu mücevherle başkalarını da tanıştırmak boynumun borcu.

Öncelikle belirtmek isterim ki yazıyı, oyunu hiç tanımayanlar için yazıyorum.

Imperial Assault (IA), aşağı yukarı 1 yıl önce FFG tarafından Descent 2.0’dan esinlenerek çıkarıldı. Descent ve Descent 2.0, yine FFG tarafından 2004’te çıkarılan Doom kutu oyunundan esinlenme macera oyunlarıdır. Bir kişi kötüleri yönetirken, 1-4 kişi kahramanları yönetir ve bir dizi görevden oluşan bir campaign sonunda galip gelmeye çalışır. Görev aralarında tüm oyuncular karakterlerini geliştirerek oyuna bir RPG öğesi de katılmış olur. Tüm bu oyunlarda görevler, tıpkı bilgisayar oyunlarındaki “sıra tabanlı strateji” (ya da Japon’ların verdiği isimle “tactics”) janrındaki gibi gridlerden oluşan haritalarda karakterleri hareket ettirerek ve saldırtarak oynanır.

IA da tüm yenilikleri ile birlikte, bu trendin bir devamı; ancak büyük bir bonusu da var. IA ve genişletme paketlerini, campaign’inde kullanmanın yanı sıra iki oyuncu çatışma modunda (skirmish mode) karşılıklı da oynayabiliyor, tıpkı X-Wing’in karada geçen versiyonu gibi. Oyunun bu modu da hafife alınacak gibi değil, Amerika’da turnuvalarına sağlam katılım oluyor.

Campaign oynamak için genişçe bir masaya ihtiyacınız olacak.

Campaign oynamak için genişçe bir masaya ihtiyacınız olacak.

İsterseniz bu iki modu tek tek ele alalım. Oyun çok güzel ancak ortamınız asgari şartlarını sağlamıyorsa paranızın cebinizde kalmasını isteyebilirsiniz.

Öncelikle campaign modu 11 ila 15 arası görevden oluşuyor ve eğer buluşmalarınız ortalama 4 saat sürüyorsa, bizim gibi 12 görevi 15 buluşmada tamamlamanız çok mümkün. Kimi gruplar için birkaç ay sürebilecek bu maratona başlamadan önce tekrar tekrar buluşabilecek bir grup olduğunuza emin olun. Aslında gerekirse Rebel kahramanlarını tek oyuncu bile yönetebilir ama asıl zevk her oyuncu kendi karakteriyle özdeşleşince ortaya çıkıyor. Bu yüzden bence minimum 3 kişilik bir ekip ayarlamanız gerekecektir. Bu anlamda iki çocuklu Star Wars seven bir aile için biçilmiş kaftan. Unutmayın, arada 1 kişinin gelememesi pek de dert olmuyor, eğer o kişi Imperial’ları yöneten oyuncu değilse.

Evet, oyunumuz aile dostu ve çok ciddi bir taktiksel derinlik içerse de, Descent geleneğinin radikal olarak güncellenmiş kuralları sayesinde çok kullanıcı dostu. Oyunu oynamaya başlamak 10 dakika alıyor, kuralları öğrenmekse ilk campaign mission’u oynarken tamamlanıyor. Bu yüzden ekibinizin strateji ustalarından oluşmasına gerek kalmıyor. Ancak şuna dikkat edin; taraflardan biri kutu/savaş oyunu deneyimi ya da stratejik düşünme açısından diğer taraftan çok üstünse işler zevksizleşebilir. Ancak bizim gibi görece eşit bir ekipseniz oyun, şans faktörü bol olan bir oyun için inanılmaz derecede dengeli. Kahramanlar giderek çok güçleniyorlar, ancak Imperial oyuncusunun önceden çalışma ve sürpriz yapma kabiliyeti sayesinde kahramanları gafil avlayabiliyor.

3

Yukarıda yazdığım gibi ~60 saatlik kutu oyunu maceranızı ayırmanız, kesinlikle sıkılacağınız anlamına gelmiyor. Görevler o kadar çeşitli ki, pek çok farklı taktikle, adeta bir sürü farklı oyun oynamış gibi olacaksınız. Pek çok görev farklı bir mekanik de getiriyor. Örneğin bir görevde kahramanlar bir AT-ST ele geçirerek Imperial oyuncunun tüm askerlerini yok etmeye çalışırken, bir diğerinde yağmur gibi yağan Imperial destek kuvvetlerinin arasından rehineleri kurtarıp kaçmaya çalışıyorlar. Tüm görevlerde bazı mihenk taşları var ve bunlar için uygun koşullar oluşunca Imperial oyuncu, oyunu durdurarak gereken değişiklikleri yapıyor. Bunlar genellikle Imperial oyuncuya yarayan şeyler ama tersi durumlar da oluşabiliyor.

Düşününce sürpriz faktörü tekrar oynanabilirliği zedeleyebilir gibi gelebilir ancak campaign görevleri sabit değil, ana görevler “macera tüneli” kafasında dallanarak gidiyor, yan görevler ise zaten bol çeşitli. İlk oyununuzda 30 küsür görevden yarısından azını yapmış olacaksınız. Bu sayede aynı grupla 2 kez tekrar oynayabilirsiniz. Ayrıca ben bu yazıyı yazdığım sıralarda biri küçük, biri tam boyutta olmak üzere 2 expansion pakedi ile iki yeni campaign çıktı bile (Mini expansion birkaç ay önce çıktı, büyük expansion da bu yazı yayınlandığı sırada bookdepository’e düşmüş olur sanırım). Expansionlar, bolca harita parçası, bolca karakter ve yeni kahramanları da beraberinde getiriyor. Eğer yeni başlayacaksanız bizim gibi 6 değil, toplamda 11 kahraman seçeneğiniz olacak. Farklı kombinasyondaki kahramanlar, çok farklı oyunlar yaratıyor – bu da ciddi bir yeniden oynanabilirlik öğesi.

Yorumlar