Star Wars Imperial Assault: 1 Oyun Alana 1 Oyun Bedava!

Kapılar Açılsın, Çatışmalar Başlasın!

İsminden dolayı size hafif gelmesin, belki de SW: IA’nın piyasaya sürülmesinin ana amacı bu mod. X-Wing bilenler zaten nasıl oynandığını az çok tahmin edebilir. Oyundaki tüm ünitelerin ve skirmish’ten kullanılan çeşitli yetenek kartlarının güçlerine göre puanları var ve 2 oyuncu, 40’ar puanlık ordular kuruyorlar. Şu ana kadar bolca yayınlanan skirmish haritaları, campaign için kullanılan harita parçacıklarından kurulup, oyuncular hem birbirinin ünitelerini öldürmeye, hem de çeşitli objective’leri yerine getirmeye çalışıyorlar.

Yalnız campaignleri aldığınızda bir eksiğiniz kalıyor ki bu da FFG’nin alışıldık para tuzağı stratejilerinden. Campaign kutularında bazı karakterler sadece marka (token) olarak çıkıyor ve bu şekilde oynanabiliyor. İsteyen bu karakterlerin figürlerini de ayrıca alabiliyor ve yanlarında hem 1er adet skirmish haritası, hem de birer adet campaign yan görevi çıktığı için bu paketler çöp değil. Ama hepsini almaya kalktığınızda çok para tutabiliyor. FFG ise, tüm oyunlarında turnuva standartlarında markalarla ya da placeholder/proxy itemlarla oynamayı yasaklar. Elbette arkadaş arasında bunlar sorun olmayacaktır. Lakin oyun tam bir turnuva oyunu, arkadaş arasında oynamalar zevkli olmasına zevkli, ama kesmiyor. Bu yüzden eğer bu modu oynamaya kararlıysanız çevrenizde de oynayan birileri yoksa zevki tam olarak çıkmayacaktır. Ülkemizde X-Wing çok hızlı yayıldı ve X-Wing oyuncuları çok rahat rakip bulabiliyor. Ancak aynısını Imperial Assault (ve Armada) için söylemek şimdilik zor. Ben yine de iyimserim çünkü IA, A.B.D.’de oldukça sağlam bir kitleye ulaştı ve FFG öne çıkarmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Yavaşça kısıtlı da olsa bir kitle oluşma ihtimali var.

Yine de belirtmeden geçmeyeyim, büyük şehirlerden birinde ikamet etmiyorsanız skirmish modunu unutun diyebilirim.

Oyun materyallerini kişiselleştirmenin bir çok yolu var.

Oyun materyallerini kişiselleştirmenin bir çok yolu var.

Son olarak oyunun materyallerinden bahsedeyim biraz. Imperial Assault, aynı zamanda sevdiğimiz Star Wars karakterlerinin bolca ve iyi kalitede figürlerini de içerdiğinden, koleksiyonerlerin de seveceği türden bir oyun. Orijinal kutudan, Vader, Luke ve bir AT-ST de dahil tam 35 figür çıkıyor. Boyasız pek birşeye benzemiyorlar ama internette bolca boyama videosu bulabilirsiniz. Figürlerin ölçek ve baza olarak WotC’un çıkardığı minyatür serisiyle tamamen uyumlu olmasıysa hoş bir bonus, ancak onlardan daha kaliteli olduklarını söyleyebilirim. Oyunun haritalarını oluşturan parçalara ben bayılıyorum. İnanılmaz bir uyum içerisinde birbiri ile birleştirilebilen haritalar ile oyuncular isterlerse kendi unique görevlerini de tasarlayabiliyor. Sanırım yeterince expansion çıkınca internette kullanıcı yapımı campaignler pıtrak gibi çoğalacaktır. Oyunun beni tek rahatsız eden materyali dev gibi hasar markaları. Haritadaki figürlerin ne kadar hasar aldığını göstermek için koyduğunuz bu markalar, hem oyunun oynanmasını zorlaştırabiliyor, hem de görsel kirlilik yaratıyor. Ancak bu sorunu da çözmek için kullanıcılarımız çeşitli yollar bulmuş bile, küçük markalar ve karakter kartının üzerine konulabilecek şablonlar tasarlanıp internete koyulmuş durumda. İsteyen bunlardan faydalanabilir.

Kullanıcı modifikasyonlarından bahsetmişken belirtmeden geçmeyeyim; oyun herşeyiyle kişiselleştirmeye uygun. Web’de genişletilmiş evren campaignleri yapılmaya başlandı bile. Han/Chewie/Luke/Leia’dan ya da Boba Fett/IG88/Dengar/Bossk’tan oluşan bir kahraman takımı yaratmamak ve hatta bunlara özel campaign tasarlamamak için hiç bir neden yok. Kendi Star Wars RPG’lerinizde materyali rahatça kullanabileceğiniz zaten aşikar.

Sonuç olarak özellikle oyunun ana kutusu, vereceğiniz her kuruşu hakediyor. Legacy oyunlarının (Risk: Legacy, Pandemic: Legacy) git gide popülarite kazandığı şu günlerde IA, kartlarını yırtmadığınız, tekrar oynanabilir bir legacy oyunu gibi. Sanıyorum 2016’da yeni üçlemeden içerik de çıkarılıp oyun daha da zenginleştirilecektir.

Boardgamegeek’te 11. sırada olan Star Wars: Imperial Assault, 2 ila 5 oyuncu ile oynanıyor ve campaign mode ~60 saat, skirmish mode ise ~1 saat sürüyor.

Bol oyunlu günler diliyorum.

Yorumlar