Yakın Tarihimizden Parti Oyunu Çıkar mı? – İttihat

Kickstarter semalarına ilk düştüğünde bizi çok heyecanlandıran ve çıktığında bizden iyi bir not alan İhtilal‘in yapımcıları, aradan geçen sürede boş durmadı ve yine yakın tarihimizi tema olarak kullanan ikinci bir kutu oyunu için sıkı çalıştılar. Temmuz 2016’da Kickstarter’a giren ve yine hızlı bir biçimde hedefine ulaşan İttihat, ufak bir gecikmeyle Mayıs 2017’de destekçilerin eline geçmeye ve raflarda satılmaya başladı.

İttihat, II. Abdülhamit döneminin siyasi mücadeleleri içerisinde geçen, gizli rol temelli ve 4-9 kişi arası oynanabilen bir parti oyunu. Geçtiği dönemin paranoya dolu atmosferini yansıtabilmek için gizli oyuncu hareketleri ve şüphe duygusu üzerine temellendirilmiş ve yeni oyunculara da deneyimli kurtlara da hitap edebiliyor.

Amaç

Oyunumuz çöküş dönemi Osmanlı haritasında kritik vilayetleri ele geçirerek zafere ulaşmaya çalışan üç tarafın mücadelesi üzerine:

  • İttihatçılar: Sayıca fazla olan ama birbirlerini bilmeyen İttihatçılar, oyunun sonunda en az 4 vilayeti ellerinde tutarak kazanabilmektedirler.
  • Komitacı: 7 oyuncu ve üstünde oyuna giren bu karakterin amacı, ya en az 4 vilayet kontrol etmek ya da kalan iki tarafın da en az 4 vilayet kontrol etmesine engel olmaktır.
  • Abdülhamit ve Hafiyeler: Abdülhamit ve hafiyelerin amacı hem İttihatçıların hem de komitacının amacına ulaşmasını engellemektir.

İttihat

Oyun Akışı

Oyuncular gizli karakter kartlarını aldıktan sonra, Abdülhamit karakterini alan oyuncu kartını açar ve oyunu yönetmeye başlar. Diğer oyuncular kendilerine bir renk ve o rengin temsil ettiği Osmanlı dönemi stereotiplerinden (papaz, paşa, şeyh, külhanbeyi vb…) bir resim seçerler ve paralarını saklayacakları perdelerini önlerine alırlar. Paralar dağıtıldıktan sonra oyun başlar.

Oyunda her tur Abdülhamit karakteri üzerinde mücadele edilecek eyaletlerin sırasını belirler ve mücadele başlar. Her vilayet için oyuncular kapalı olarak ihaleye girerler ve ihaleyi kaybetseler bile öne sürdükleri parayı harcarlar. Kazanan kişi o vilayete bir adet pulunu koyar. Her turun sonunda Abdülhamit karakteri bir oyuncuyu suçlar ve oyuncular arasında 2 kese dolaştırılır. Oyuncuyu suçlayan ve koruyan bu keselere Abdülhamit ve oyuncular gizlice para atar ve suçlama kesesinde para daha çoksa Abdülhamit oyuncusu suçlanan oyuncunun bir adet pulunu haritadan kaldırır.

Oyun harita dolduğunda veya özel bazı şartlarda İttihatçılar darbe yaptığında biter. Yukarıda yazan amacına ulaşan takımın oyuncuları kazanır.

Artılar ve Eksiler

Oyunun parça kalitesi konusunda İhtilal oyununa göre büyük aşama katedilmiş. Parça kalitesi bu seviyedeki bir oyun için uygun. Tasarımlar klasik olarak dönemin havasını oyuncuya güzel veriyor. Bir Kene Yapım klasiği olarak kitapçık içerisinde oldukça güzel bir tarih dersi bizi bekliyor.

Oyun son vakitlerde çoğu gizli rol oyununun düştüğü Resistance klonu olma tuzağına düşmemiş. Oyuncuların birbirlerinin rollerini bilmemesi genelde oyuna heyecan katarken, çok az durumda da bilgi azlığından taktik geliştiremeyip sıkışıp kalma durumuna sebep oluyor. Kickstarter destekçilerine gelen özel kurallara sahip isimli ittihatçı kartları oyuna çok daha güzel bir hava vermiş.

Parti oyunu olmanın en büyük kıstaslarından biri olan hız konusunda İttihat muadillerine yaklaşsa da para kesesi mekaniği oyunu biraz yavaşlatıyor. Yine de biraz oynayıp alışan bir grup kese dolaştırma işini rahatlıkla hızlandırabilir.

Sonuç olarak Türk kutu oyunu camiası çok güzel bir yerli oyun kazanmış oldu. Alın aldırın, oynayın oynatın diyerek tanıtımımı bitiriyorum.

Kişisel Notum: 8/10

Yorumlar