X-Wing Miniatures Oyununa Başlama Rehberi

X-Wing Miniatures, minyatür savaş oyunları dünyasında 5-6 yıl önce başlayan ve Warhammer dominasyonunu kıran yeni nesil oyunların ekolünden ve kesinlikle bu tarz oyunlara yeni başlayacak olanların en iyi tercihlerinden biri. Özellikle minyatür boyamayı sevmeyen ve/veya Star Wars sevgisi barındıranların mutlaka denemesi gereken bir oyun olan bu oyuna başlamanın püf noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

İnsanlarla Tanışmak ve Destek Almak

Bütün minyatür savaş oyunlarına ilk girişte mutlaka oyunların oynandığı mekanlara gidip oynayanlarla konuşmak ve oyunu izlemek genel olarak herkesin yaptığı öneridir. X-Wing için de yine Pegasus, Goblin, Sığınak (İstanbul), Oversoul (Ankara), Kule (İzmir) gibi yerlere giderek maçları izleyebilir ve oyunculardan tavsiyeler alabilirsiniz. Minyatür savaş oyuncuları sürekli komünitelerini büyütmeye çalıştıklarından yeni gelenlere karşı sıcak ve sabırlı olarak bilinirler. Zaten söz konusu oyunlar tek başına oynanmadığına göre eninde sonunda bu insanlarla tanışacaksınız.

Çok sayıda oyuncunun katıldığı ve Ölüm Yıldızının yok edildiği özel senaryolu maç sonrası gülen yüzler.

Planlama

Sonraki aşama ne tarz bir oyuncu olacağınızı ve bu hobiye ne kadar para ayıracağınızı planlamak. Genelde bu hobiye girişte yapılan planlar tutmasa da satın almalarınızı anlık gaz yerine beğenileriniz ve insanların önerilerini dikkate alarak yapmanız iyi olur.

Core Set

3 fraksiyonu (Asi, İmparatorluk ve Scum) olan X-Wing için sadece sevdiğiniz fraksiyonda gemiler alabileceğiniz gibi, Star Wars sevginiz çok ise üç taraftan da gemi toplayabilirsiniz. Ayrıca koleksiyoner bir insan olarak her gemiden bir tane veya efektif liste kurulumu için daha çok kullanılan gemilerden çok sayıda almak tamamen tercih ve tarz meselesidir. Eğer bir gemiyi seviyor ve elinizde bulundurmak istiyorsanız, insanların o geminin fiyat/performans olarak iyi olmadığı laflarını duymazlıktan gelip söz konusu gemiyi alabilirsiniz. Minyatür savaş oyunları sadece yenme hırsından ibaret değildir, hepimiz bu hobiye sevgi duyarak zamanımızı ve paramızı veriyoruz sonuçta.

X-Wing’e başlamanın en güzel yolu içinde kural kitabı, cetveller, asteroidler, hasar kartları, 1 tane X Wing, 2 tane Tie Fighter ve bunların kartlarını barındıran Core Set kutusunu almaktır. Eğer sadece bir fraksiyona yüklenmek isterseniz bu kutudan bir arkadaşınızla beraber 2 tane alıp X Wing ve Tie Fighterları değişerek oyuna başlamak için gerekli malzemeleri toplayabilirsiniz.

XWing-001

Özellikle 2 kişi başlayacaksanız 2 core set almanızı öneriyorum.

 

Eğer Core set ile başlamak istemezseniz piyasada satılan (veya birden fazla core set almış oyuncularda fazladan bulunan) cetvel, asteroid ve hasar kartlarını alıp kural kitabını da pdf olarak basarak başlama opsiyonunuz da var. Oyuna gelirken yanınızda bulunması zorunlu olan bu şeyleri toparladıktan sonra direk istediğiniz gemileri satın alarak oyuna daha direkt bir giriş yapabilirsiniz.

Gemiler ve Kartlar

Her gemi kutusundan farklı upgrade kartları çıktığı için başlangıçta ihtiyacınız olan upgrade kartları elinizde olmayabilir. Mesela oyunun en popüler veteran pilot özelliklerinden olan “Push the Limit” kartı sadece A-Wing ve Tie Interceptor kutusundan çıkar. Turnuvalarda orjinal kartların kullanımı zorunlu olsa da, o kadar turnuva odaklı olmayan biriyseniz veya bütçeniz düşükse bu kartları bastırabilir veya başka kartları proxy olarak kullanabilirsiniz. Komünite içerisinde proxy kullanımı suyu çıkmadıkça normal karşılansa da kullanmayıp elinizdeki az imkanlarla iyi sonuç almaya çalışmak da kendine has ödüllendirici bir deneyimdir.

pic1949409_md

Çok sayıda farklı puanda upgrade kartı var.

Oynayarak Öğrenmek

Her oyun en iyi oynayarak öğrenilir, o yüzden ilk satın aldığınız gemiden başlayarak zaman kaybetmeden rakip bulup oynayın. Arkadaşlarınızdan geçici olarak gemi ödünç alarak tarzınızı ve isteklerinizi belirlemeye çalışın ve maçlarda yaptığınız hataları geri almadan oynayın. İlk maçlarınızda yenilmek, şans eseri kazanmaktan daha öğretici bir deneyimdir.

Maçlar genelde 100 puan üzerinde yapıldığı için gemi satın aldıkça bu puanı elinizdeki gemiler ile tutturmak için liste yapımını daha iyi öğreneceksiniz. İnternette verilen öneriler ve oyunda popüler olan “meta” listelere bakmanızı önersem de genelde oyundaki gerçek başarı sadece maça geldiğiniz gemi listesi ile değil, oyunu ve rakibi okumak, iyi manevra planlamak ve bazen var olan metaya ters bir liste çıkmak ile gelir.

kapisma

Filonuz büyüdükçe seçenekleriniz artacak ve kapışmalar daha eğlenceli olacak.

Son olarak minyatür savaş oyunlarına ve X-Wing’e hoş geldiniz. Sorularınızı aşağıdaki linklerde bulunan gruplara veya özel mesajla bana sorabilirsiniz.

Bütün kahraman takipçilerimize iyi oyunlar!

Imperium (İstanbul) Star Wars Oyun Grubu Kule Sakinleri (İzmir) Karargah (İstanbul)

Yorumlar