Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Nightcrawler

Güçleri

Elbette ana özelliği teleport (ışınlanma, uz-taşıma) gücüdür. Yaklaşık 4 kilometre çapında bir alana, bulunduğu yerde bir boyut kapısı açarak kendini ve ona temas eden kişileri\şeyleri taşıyabilmektedir. Gitmek istediği yeri görmesi, daha önceden bilmesi gerekmektedir çünkü bilmediği bir yere gitmesi halinde orada zaten bir maddenin olma riski vardır. Aynı anda iki ayrı madde aynı yerde bulunamayacağı için de ölümcül bir sonuç ortaya çıkaracaktır bu durum.

Uz-taşıma fiziksel olarak oldukça zorlayıcı bir seyahattir. Alışık olmayan bir kişi yolculuk sonrası hareket edemez hale bile gelebilir. Tabii ki Nightcrawler için uz-taşıma çok olağan bir konu ama çok fazla kişiyi\maddeyi aynı anda taşımak isterse zorlandığını biliyoruz.

anime_series

Taşıma istikameti de Nightcrawler’a faydalar sağlayabiliyor. Meridyen istikametlerinde fazladan 2 kilometre daha taşıma yapabiliyor.

Teorik olarak, uz-taşımayı Kurt bir silah olarak kullanabilir. Birinin örneğin kafasını (Deadpool severlere selam olsun) tutup yüksek konsantre ile farklı bir yere yolculuk ederse kişinin kafasını koparabilir. Nightcrawler insan yaşamına duyduğu sempati yüzünden bunu hiç denememiştir.

Taşıma özelliğinin yanında Nightcrawler insanüstü çeviklik özelliği taşır. Akrobatik becerileri dolayısıyla insanüstüdür. Uzun güçlü kuyruğu sayesinde kendini taşıyabilir hatta kılıç kavgasına bile girebilir. Sıkı bir Errol Flynn fanı olması yanında çok iyi derece kılıç dövüşçüsüdür. Pençe yapısı sayesinde bilinen tüm yüzeylere tutunabilir, tırmanabilir. Koku alma yetisi kuvvetlidir.

Paralel Nightcrawlerlar

Earth-295’deki Kurt kilise düşmanı (Deadpool’un kafasını bu versiyonu başka bir yere taşımıştır) ve acımasızca rakibini öldüren biri, Earth-2182’deki Kurt, Scarlet Witch ile sevgili ve bir kızları var, Earth-1610’da Weapon-X programından kurtarılmış bir savaş makinesi, Earth-9997’de bir iblis, Earth-15104’de farklı mutantların gücüyle sentez olmuş ve adı Crawler olan bir mutant, Earth-58163’de SHIELD üyesi, Earth-597’de Alman bir nazi olarak karşımıza çıkıyor

TV, Sinema, DVD vs vs..

Bu kadar popüler olup evimizdeki ekranlara,  beyaz perdeye çıkmamak olmaz tabii. Animasyon olarak Spider-Man and His Amazing Friends, Pryde of the X-Men, X-Men: The Animated Series, X-Men: Evolution, Wolverine and the X-Men çizgi serilerinde gördüğümüz kahramanımız, sinemada Alan Cumming ile X2: X-Men United‘da, son ve güncel olarak da Kodi-Smit McPhee ile vizyona yeni girmiş olan X-Men: Apocalypse filminde hayat bulur.

Alan Cumming (2003) ve Kodi Smit-McPhee (2016)

Alan Cumming (2003) ve Kodi Smit-McPhee (2016)

Nightcrawler Candır!

Bitirmeden önce X-Men’in bir çizgi roman olarak ülkemizde yeterince ilgiyi görmediğini düşünenlerden olduğumu belirtir, üstelik bücür ve tüylü Wolverine’in gölgesinde kalmış Nightcrawler’ın ise gereken saygıyı hiç görmediğini üzülerek gözlemlerim. X-Men’in en köklü üyelerinden biri olan Kurt Wagner’in zaman içerisinde daha bir ilgi göreceğini umud ediyorum.

“Adım Kurt Wagner. Nightcrawler olarak bilinirim. Bu dünyada ve bir çok farklı dünyalarda iyi tarafta savaştım. Ve öldüm. Ancak hikayem burada bitmedi. Kaderin, görünen o ki farklı planları varmış…ve beni tekrar hayata getirdi”

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar