Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Nightcrawler

Excalibur, X-Men Hepsi Güzel..ama Hidayete Ermeden Boş Hepsi

X-Men üyelerinin reenkarne olmasıyla birlikte Nightcrawler’ın ekibe dönmesini elzem gören Marvel, Excalibur’un da fişini hafiften çekmiş olur. Önemli bir kaç üyeyi (Kurt, Colossus, Kitty) kaybedecek olan Excalibur satışları da eskisi gibi yüksek göremez ve çöküş dönemine girer. Nightcrawler, böylece ABD’ye geri döner ve yeni X-Men’de eski dostları ve Wolverine ve Storm ile bir araya gelir.

..ve fakat dini hisleri ağır basan Nightcrawler, bir noktada herşeyi geride bırakma kararı alır. Rahiplik eğitimi alır ve uzun süre bir kilisede yaşayarak rahiplik yapar. Huzuru tam bulmuşken Marvel, köklü ve popüler bir karakterini kaybetmek istemez ve Neo isimli bir grup kötü mutant kilise saldırır. X-Men üyelerini öldürmeye yeminli bu gruba karşı başarılı bir şekilde kendini savunan Nightcrawler, bir mutant olan Dr. Cecilia Reyes tarafından kurtarılır. Kendisi de bir X-Men üyesi olan Reyes’den Colossus’un ölüm haberini alınca tüm inandıklarını sorgulamaya başlar ve bu noktadan itibaren Kurt ve X-Men için karanlık bir dönem başlar.

nightcrawler-azazel

Uncanny X-Men

Bir süre Uncanny X-Men’de aktif rol alacak, hatta liderlik de yapacaktır Kurt. Uncanny döneminde koyu bir Katolik olarak bilinen Nightcrawler, zaten sorgulamakta olduğu inancını iyiden iyiye zorlayan olaylarla karşılacaktır. Çocuk katili bir doktorla mücadele ederken iblislerle iş birliği yapacak, New York metro sisteminde bir grup hayaletle iletişim kuracak, bu hayaletlerin güçleri sayesinde geçmişine dair önemli anekdotlar zihninde canlanacaktır. Dahası kardeşinin çıldırma ve çocukları öldürme nedenini hafızalarında keşfedecek, iblislerle zihinsel savaşlara girecek, evinin arka bahçesinde zombilerle, iblislerle savaşacaktır.

Uncanny ve “solo” maceraları boyunca X-Men’in karanlık tarafını, Nightcrawler’ın ruhani mücadelesini görüyoruz.

Önemli Hikayelerde Baş Aktör

Her ne kadar X-Men deyince -filmler sağolsun- Wolverine diye çığlık atsa da kitleler, Nightcrawler bir çok ana hikayede önemli roller almıştır. Örneğin M-Day olaylarında Prof. Xavier’ın, Omega Seviye bir mutant olan Vulcan’ın peşine Nightcrawlerın da içinde olduğu bir ekibi göndermesi boşuna değildir. Bu maceradan sağ salim geri dönmeyi başaranlardan biri olan Nightcrawler, Xavier, Warpath, Darwin ve Hepzibah gibi mutantların güçlerinin geri kazanılmasında başrol oynamıştır. Mesih Kompleksi (ülkemizde Marmara Çizgi tarafından çıkarılmıştır) serüveni esnasında Marauders‘in saldırısını ilk kışkışrtan, Exodus, Omega Sentinel ve Mastermind gibi rakipleri alaşağı eden Kurt’dür.

Her Kahraman Ölür..

Çizgi roman dünyasında hangi popüler kahraman en az bir kez ölmemiş ki? Nightcrawler da listedeki yerini almıştı. Hem de içindeki iyiliğe, yapısındaki kahramanlığa yakışır şekilde. Son derece güçlü bir sentinel olan Bastion’un Hope Summers’a ateş açtığı an araya kendini ışınlar ve ağır yara alır. Son bir can havliyle, Tanrı’dan güç ister ve Hope’u başka yere taşıdıktan sonra gözlerini kapatır.

Nightcrawler’ın ölümüne tepkiler bir çok süper kahramanın ölümüne olan tepkilerden farklı olur. Genelde sırf dikkat çeksin ya da satışlara etki etsin diye gerçekleştiği düşünülen ölümlerin aksine, Kurt Wagner’in ölümü için hem gerçekleşme hem de zamanlama açısından uygun, karakterin ahlak anlayışı noktasında da mantıklı olarak yorumlanır.

death-of-nightcrawler

Nightcrawler’ın ölümünden sonra maceralarında mistik rüzgarlar esmeye başlar. Önce cehennemde Wolverine’i bir iblisten kurtarmaya çalışır ardından cennete gider ancak oraya ait hissetmez. Kaybolmuş hissederken babası Azazel ile karşılaşır ve uzun süren bir çarpışma başlar. Bu savaş esnasında Bamfler ile tanışır ve onların Jean Grey okulları üzerindeki planlarını öğrenir. Cenneti onların planı durdurmak için, ruhunu kaybetme pahasına da olsa terk eder…

Secret Wars ve Extraordinary X-Men

Secret Wars sonrası, Mister Sinister tarafından tutsak tutulan, Nightcrawler’ı X-Men kurtarır ancak yaşadığı bazı travmalar sonucundan Kurt şu an için konuşamamaktadır.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar