X-Men Hakkında İlginç Bilgiler

Kiminiz filmlerden, kiminiz 90’lı yıllardaki o ünlü çizgi filminden, kiminiz ise asıl kaynağı olan çizgi romanlardan bir şekilde tanışıyor onlarla. Peki acaba X-Men hakkında şu soruların cevaplarını biliyor muydunuz?

1. X-Men Ne Kadar Eskiye Dayanıyor?

X-Men’in ilk sayısı, 10 Eylül 1963 yılında Marvel Comics tarafından yayınlanmıştır.

xmen1

2. X-Men’in Yaratıcıları Kimdir?

Orijinal X-Men kadrosu, Avengers, Thor, Hulk ve Fantastic Four gibi günümüzde herkesin tanıdığı Marvel karakterlerinin de yaratıcısı olan yaşayan efsane Stan Lee ve merhum Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. Jack Kirby serinin ilk 17, Stan Lee ise ilk 19 sayısına emek vermiştir.

Jack Kirby ve Stan Lee

Jack Kirby ve Stan Lee

Stan Lee’yi hemen hemen tüm Marvel filmlerinde aldığı küçük cameo rollerde görebilirsiniz (Bilmeyenler için, siyah kemik çerçeveli gözlük takan, 90 yaşlarında bıyıklı bir amcadır kendisi). Jack Kirby ise malesef aramızdan 1994 yılında ayrılmıştır.

3. X-Men, DC Comics’ten Çalıntı mı?

X-Men’in, DC Comics’in Haziran 1963’te My Greatest Adventure #80’de yayınlamaya başladığı Doom Patrol adlı ekibe pek çok yönden benzerlik gösterdiği iddia edilmektedir. Doom Patrol, güçleri yüzünden dışlanan bir grup kahraman ve onları toplayarak bir amaç veren, tekerlekli sandalyeye mahkum deha Doktor Niles Caulder’ın maceralarını konu almaktadır. Seri, 1968 yılında sona ermiştir.

xmen3

Çizgi roman tarihçileri, X-Men’in Doom Patrol’dan çalıntı olup olmadığı konusunda farklı teoriler ortaya atar. Kimisi basitçe benzerliklere ve tarih çizelgesine bakarak bunun tartışmaya bile açık olmadığını savunur. Diğer taraftan Doom Patrol’un asıl Fantastic Four’dan çalıntı olduğunu iddia edenler vardır. Ayrıca 3 ay gibi kısa bir sürede yeni bir çizgi roman çıkarmanın imkansız olduğunu da iddialarını güçlendirmek için öne sürerler.

Kişisel görüşüm şudur: Dönemin çizgi roman piyasası çok küçük ve ucuzdu. Şimdilerde olduğu gibi yazar ve çizerler ayda bir – iki öykü çizerek ya da tasarlayarak geçinebilecek parayı toparlayamıyordu. O yüzden çok daha hızlı karar vererek yeni çalışmalar ortaya koyuyorlardı. Yani dönemin şartlarında X-Men’in tasarım ve üretim sürecinin 3 ayda tamamlanabileceğini varsaymak hiç de yanlış olmaz. Bunun yanında Marvel ve DC, yine sektör çok küçük olduğundan ortak bir havuzdan yazar ve çizer kadrosu kullanıyordu. Dolayısıyla temaların bir noktadan sonra birbirine girmesi kaçınılmazdı.

X-Men, Doom Patrol’dan esinlenmiş olması çok olasıdır. Ancak X-Men’i X-Men yapan orijinal yaratıldığı hali değildir! Okumaya devam ediniz…

4. Orijinal Kadro Kimlerden Oluşuyor?

X-Men’i film ya da çizgi dizilerden tanıyanlar için şu bilgiyi vermek isterim: Orijinal X-Men kadrosu, ilk 66 sayısı boyunca Proffessor Charles Xavier önderliğinde Cyclops, Beast, Angel, Marvel Girl ve Iceman’den oluşmaktadır.

xmen4

Sadece bir kaç sayıda Havoc ve Polaris geçici olarak kadroya dahil olmuştur.

5. X-Men Aslında Başarısız Bir Seri midir?

Marvel Comics kötü giden satışlar nedeniyle yeni X-Men maceralarının üretimini durdurma kararı almıştır. sayı 67 ile 93 arasında yayınlanan tüm sayılar önceki sayıların kapakları yenilenmiş tekrarlarından oluşmaktadır.

1975 yılında yazar Len Vein ve çizer Dave Cockrum tarafından yaratılan Giant Size X-Men #1 adlı tek atımlık sayı ile yepyeni bir X-Men kadrosu ile okuyucuların karşısına çıkılmıştır.

xmen5

Tıpkı Star Trek serilerindeki gibi, farklı ülkelerden kahramanların bir araya gelerek oluşturduğu kadroda, orijinal X-Men’den sadece Cyclops kalmıştır. O dönemlerde (1974) The Incredible Hulk #181’de Hulk’ın karşısına korkusuzca çıkarak ünlenen Kanadalı Wolverine, Kenyalı Storm, Alman Nightcrawler, İrlandalı Banshee, Rus Colossus, Japon Sunfire ve Kızılderili Thunderbird’den oluşan ekip, okuyucular tarafından çok sevilmiştir.

İlk maceradan sonra Sunfire ekipten ayrılmış, bir kaç sayı sonra ise Thunderbird görev sırasında kendini feda ederek hayatını kaybetmiştir (Bu ölüm çizgi roman tarihinde pek çok taşı yerinden oynatan olaylardan biridir).

Yorumlar