Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Ashen Stars

Sizi bilmem ama ben space opera türü dizileri çocukluğumdan beri çok sevmişimdir. Star Trek, Battlestar Galactica ve Firefly başta olmak üzere türün pek çok güzel örneğini heyecanla takip etmişliğim vardır. İşin komiği; space opera, Türkçeye “pembe dizi” olarak yerleşmiş olan “soap opera”dan türetilmiştir. Yani aslında az önce iflah olmaz bir “uzayda geçen pembe dizi“ takipçisi olduğumu itiraf etmiş oldum! Neyse…

Daha önceleri space opera oynatabilmek için Mutants & Masterminds kuralları kullanmış, ancak bir hayli hazırlık yapmış olmama rağmen oyuncularıma pek de keyifli bir oyun deneyimi ortaya koyamamıştım. Sonrasında devam eden arayışım, Pelgrane Press’in yayınladığı kitaplar hakkında araştırma yaparken birden sone erdi: Ashen Stars!

Ünlü rol yapma oyunu tasarımcısı Robin D. Laws imzasını taşıyan Ashen Stars, Pelgrane Press’in Trail of Cthulhu, Esoterrorists ve Mutant City Blues gibi oyunlarıyla üne kavuşan, araştırma ve keşif temalı rol yapma oyunları için şahane bir çözüm olan Gumshoe kuralları üstüne kurulmuş. Ayrıca space opera türünde hikaye anlatımı için gerekli bütün içeriğe de sahip.

ashen-stars-1

Kabusa Dönen Bir Rüyadan Uyanmak

Pek çok gezegenin katılımıyla bir araya gelmiş Combine adı verilen ütopik birliktelik, uzun yıllar boyunca barış ve bolluk içinde varlığını sürdürmektedir. Ancak yaklaşık iki yüzyıl süren bu rüya, kısa süre içinde tüm Combine’a yayılarak tam on yıl sürecek bir savaşı başlatan Mohillar adlı bir ırkın ortaya çıkmasıyla son bulur. Savaşı kıl payıyla kazanan Combine’da kutlamalar çok kısa sürer. Zira yıllar süren savaşın faturası, ağır bir ekonomik çöküş olmuştur. Artık bünyesindeki gezegenlerin ihtiyaç ve güvenliğini sağlayamayan Combine’ın küçülme süreci başlamıştır. Birkaç yıl içinde pek çok gezegen üyelikten çıkmış, baş gösteren kıtlık ve başıboşluk yüzünden karaborsa, kaçakçılık ve korsanlık yükselişe geçmiştir. Bir zamanlar içlerinde yüzlerce iyi eğitimli subayları olan, ışıl ışıl Combine devriye gemileri sayesinde sağlanan güvenlik, artık karşılanamadığı için mevcut durum gitgide daha da kötüye gitmektedir.

İşte tam olarak bu noktada biz devreye giriyoruz. Combine, elinde kalanları koruyabilmek için Lasers (Lisensed Autonomous Zone Effectuators) adı verilen freelance kanun sağlayıcılarını görevlendirmektedir. Oyuncular, her biri kendi alanında uzman ve birbirini tamamlayan yeteneklere sahip Laser mürettebatını canlandırırlar.

Bu arada araya bir not düşmüş olayım: Ashen Stars’ın hikayesinin 2005 yılında Olağan Şüpheliler ve X-Men filmlerinden tanıdığımız ünlü yönetmen Bryan Singer’ın hiç hayata geçememiş “Star Trek: Federation” adlı projesiyle çok fazla benzerlik gösterdiğini fark ettim. Uzun uzun anlatmak yerine ilgilenenlerin okuyabilmesi için şu linki paylaşıyorum: http://en.memory-alpha.org/wiki/Star_Trek:_Federation

ashen-stars-3

Irklar ve Görevler

Ashen Stars’ta seçebileceğiniz insan dahil tam yedi farklı uzaylı ırk var. Bunları tek tek yazmak yerine bilimkurgu takip edenleri her yönden tatmin edecek seçenekler olduğunu belirtmek isterim. Uzay böceği bir ırktan tutun da psişik bir ırka, iri yarı savaşçı bir ırktan elf türevi güzeller güzeli bir ırka kadar farklı seçenekler var. Hatta 2015’te yayınlanan Accretion Disk adlı ek kural kitabında kullanılabilecek birkaç yeni uzaylı ırk daha eklendi.

Irk seçiminden sonra her oyuncu assignment adı verilen iki farklı görev seçiyor. Bunlardan biri mürettebatın gemi içindeki, diğeriyse gemi dışındaki görevlerini belirliyor. Gumshoe sistemi, hikaye akışında her türlü ipucunun konunun uzmanı oyuncuya direk verilmesini öngörüyor. Bu yüzden altışar adet gemi içi ve dışı (ground ve warpside) görevlerin hiçbirinin boş bırakılmaması gerekmekte. Eğer oyuncu sayısı altıdan azsa bazı oyuncuların birden fazla groundside ya da warpside assignment alması gerekiyor. Bunları da tek tek yazmayacağım, ancak space opera türü dizilerden çok iyi bildiğiniz görevler olduğunu söylemem yeterli olacaktır.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar