Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Ashen Stars

Gumshoe ve Diğer Sistem Detayları

Az önce de söylediğim gibi; Gumshoe kuralları gereği, hikayede ipucu değerini taşıyan hiç bir şey için zar atılmıyor. İlgili yetenek hangi oyuncuda varsa, bilgi otomatik olarak ona veriliyor. Bu sistem, zamandan kazanmak adına oldukça iyi bir yöntem. Zira tutturulamayan bir yetenek denemesi yüzünden, söz konusu ipucunu oyunculara verebilmek için dolaylı yollara başvurmak oyun seanslarını gereksiz yere uzatır.

Diğer yandan sistemde ipucu harici tüm diğer skill denemeleri için oyuncunun yeteneklere oyun başında yatırdığı her “rank”, “pool” olarak kullanılıyor. Yani oyuncu attığı altılık zarın üstüne skill’e ait pool’un ne kadarını kullanacağını zarı atmadan önce seçiyor. Bu sistem oyuncuya bazı esneklikler sağlarken diğer yandan pool’larını pervasızca tüketirken dikkatli olması gerektiğini sürekli hatırlatıyor. Zira pool’lar hikayenin kilit noktalarında yenileniyor.

Oyundaki bir diğer güzel yenilikse uzay gemisi savaşları. Normalde bilimkurgu türündeki rol yapma oyunu sistemlerinde uzay gemileri için bir koca sayfa uzun uzadıya karakter kağıdı gibi yetenek listesi tutulur. Ashen Stars ise geminin güçlü ve zayıf özelliklerini, kargo kapasitesini, sistemlere harcayabileceği ekstra enerjiyi, aylık bakım masrafını ve hasar durumunu kısaca özetleyerek veriyor. Savaşlarsa tüm mürettebatın katılımıyla gerçekleşiyor. Uzay savaş kuralları çok basit bir sistem gibi görünmesine rağmen oyuncuların gemileriyle yapabileceği taktiksel olarak pek çok seçenek sunuyor. Bunu ne kadar anlatsam boş, bizzat okumanız gerekli.

ashen-stars-4

Hikaye anlatım tekniğiyle yakından ilgilenenlerin bileceği gibi, dizi senaryolarında uygulanan prosedürel bir yöntem vardır. Ashen Stars, bu hikaye yaratma tekniğini kendi evrenine nasıl yansıtabileceğinizi detaylı şekilde anlatıyor. Prosedürel hikaye anlatma teknikleriyle ilgili Star Trek üstünden bazı örnekler eğer ilginizi çekerse şu linke bir göz atabilirsiniz: http://www.bargaintuan.com/startrekplotgenerators.php

Beni Ashen Stars’la alakalı olarak rahatsız eden tek şey, kitabın içinde bulacağınız illüstrasyonların çok az olması ve kapak dışında hiçbirinin yüksek kaliteli olmaması. Bu elbette biraz can sıkıcı. Ne yazık ki Pelgrane Press’in yayınladığı pek çok eserde aynı sorunla karşılaşıyoruz. Bunu tamamen maddi sebeplere bağlıyorum.

Ashen Stars’ı elbette başka evrenlere de uyarlayabilirsiniz. Ancak kendi deneyimlerime göre; Star Trek, Babylon 5 ya da Battlestar Galactica gibi bildik evrenler, oyuncuların gözünü korkutabiliyor. Ancak Ashen Stars gibi genel bir evrende geçecek bir hikaye için daha nispeten daha kolay kadro toparlayabilirsiniz. Elbette etrafınızın elf, cüce, kılıç, büyü, vampir ya da kurtadam senaryolarını tercih eden oyuncularla sarılı olma ihtimali daha yüksek. Yine de şansınızı zorlayın derim. Bence masanızdaki herkes çok eğlenecek!

Künye
Tasarımcı: Robin D. Laws
Yayıncı Kuruluş: Pelgrane Press
Sistem: Gumshoe
Çıkış Tarihi: 2011
Tür: Bilimkurgu, Space Opera
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar