Tüm Dünyaya Karşı Kişisel Bir Savaş: Mobile Suit Double Zeta Gundam

ZZ Gundam, Kidou Senshi Zeta Gundam‘ın bittiği yerden kısa süre sonra başlar. Tam bir rakam vermek gerekirse 8 gün kadar sonra… Bu nedenle bu seriyi izlemeye başlamadan önce Zeta Gundam’ı izlemeyi tamamlamanızı öneriyoruz.

Titans merkez karargahı ve uzaydaki tüm filolarını barındıran Gate of Zedan’ın (Eski adıyla A Bao Quo) AEUG kuvvetleri tarafından ağır kayıplar verdikleri bir baskının sonrasında kontrolünü ele geçirdikleri Colony Laser silahının atış yoluna çevrilerek yok edilmesinin üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmiştir. Üst düzey komutanlar Jamitov Haymann ve Paptimus Scirocco’nun ölmesi ile uzayda yaşayan insanların üzerine kabus gibi çöken Titans dağılmış, savaşın sonlarına doğru taraf değiştirerek AEUG’a da ağır kayıplar verdiren Axis kendi kayıplarının da ağırlaşması üzerine son anda geri çekilmiştir.

Kazandıkları zafere karşılık, AEUG kuvvetleri de çok ağır kayıplar vermişlerdir. AEUG’nin elindeki insan ve ünite sayısı Gryps savaşının bitişi sonucunda %85 azalmıştır. Halen ayakta kalan tek savaş gemisi Argama’dır ve Titans’ın ortadan kalkması ile uzayda yaşayan insanları Federasyon’a karşı ayaklandırmak isteyen ve muazzam bir Newtype potansiyeline sahip bir rakip olan Hamaan Karn’ın lideri olduğu organizasyon Neo Zeon, MS’lerini seri üretime sokmasıyla birlikte 8 yıl önce yarım kalşan Dünya’nın işgalini tamamlamak için geri dönmesiyle daha da aktif bir hale gelmeye başlamıştır.

Argama ise şu anki hali ile Neo Zeon’a savaşa devam edebilecek durumda değildir. Giderek artan trajedilerle yüz yüze kalan Kamille Bidan, Zeta Gundam’ının kontrolden çıkan BioSensor’unun zihnine aşırı yükleme yapması, onu kurtarmak için ölen tüm insanların kendinde oluşturduğu şok ve Scirocco’nun ölmeden ona uyguladığı psişik saldırı nedeniyle son savaştan hemen sonra bilinci neredeyse tamamen kapanmış bir şekilde ağır komaya girmiştir ve psikolojik tedavi görmesi gereken bir yere ulaştırılması gerekmektedir. Öte yandan birçok değerli AEUG üyesinin yitirilmesi de telafi edilemez bir kayıptır. Kısacası Argama gerek üniteler gerekse moral açısından çökmüştür. Onu köşe bucak arayan düşmanlar varken onu koruyabilecek neredeyse hiçbir şey kalmamıştır.

Bütün bunlar olurken, Side 1’daki ağır sanayi kolonisi Shangri La’da hayatını kazanmak ve kardeşini iyi bir okulda okutabilmek için hurdalıkta çalışan ve iyi para edecek bir MS enkazı bulmak için yaşayan genç işçi (ve gizli Newtype) Judhau Ashta’yla tanışırız. Judhau ile arkadaşları istemeden de olsa çıkardıkları uzay hurdaları arasından hayatta kalan son Titans subayı Yazan Gable’nin kaçış kapsülünü çıkartır ve onu serbest bırakırlar. Yaptığının çok kötü bir şey olduğunu Yazan Argama’ya girip Zeta Gundam’ı imha etmeye çalıştığında anlayan çaylak Judhau onu amacına ulaşmadan durdurmayı başarır ve bu sırada da muazzam Newtype potansiyeli ortaya çıkar. Kamille Bidan travmadayken yanında olduğunu hissettiği Judhau’ya, kendi zihnini zehirleyen ağır Newtype yükünün bir kısmını ona aktarır, bu da onun zamanla tahmin edemeyeceği kadar güçlü bir Newtype haline dönüşmesine sebep olacaktır.

Bir süre sonra önce Judhau, sonra da her biri birbirinden renkli kişiliğe sahip arkadaşları ile istemeden de olsa Argama mürettebatı arasına katılır. Bir süre sonra Judhau’nun da Zeta Gundam ile girdiği savaşların başarısı üzerine yeni bir silahın onun kullanımına sunulmasına karar verilir. Gryps savaşı sırasında Titans’dan ele geçirilen Gundam MK II’lerden birisi üzerinde yapılan mühendislik çalışmaları ve Zeta Gundam’dan elde edilen savaş verilerinin Anaheim Electronics’e ulaştırılmasıyla yeni tasarlanıp geliştirilen, Newtype kullanımının yanısıra zırhlandırılıp ağır enerji bazlı silahlar için özelleştirilmiş yeni tip birleşebilir uzay savaşı silahının onun kullanımına verilir: MSZ-010 ZZ Gundam

Takip altındaki Argama önce Anaheim Electronics’in eski uzay laboratuvarı La Vie En Rose’de, daha sonra da ay şehri Granada’da takviye edilir ve Nahal Argama ismini alır. Öte yandan kendi iradeleri dışında sürekli bir savaşın içerisinde tutulmak bir noktadan sonra Judhau ve arkadaşlarınca onay görmemeye başlar. Judhau ve arkadaşları bir boşluğunu buldukları sırada Nahel Argama’yı kaçırır ve bir takım halinde (Gundam Takımı!) kolonilere ve dünyaya yönelik Neo Zeon işgalini başlamadan durdurmak için uzaya açılırlar. Bu, o ana dek 8 yıl önce yarım kalan Dünya’yı ve kolonileri ele geçirme planının başarısından emin olan Hamaan Karn’ın Neo Zeon’u için tam bir şok etkisi yapacak ve onun bu meseleyi kişiselleştirmesine neden olacaktır.

Çok güçlü bir Newtype olmasına rağmen elinden kaçırdığı Kamille’ın potansiyelinin aynısını Judhau’da olduğunu fark eden Hamaan onu önce kendi tarafına geçirmeye çalışır, başaramayınca onu yok etmeyi ana amaçlarından biri haline getirir. Aynı zamanda önceki savaşta yenemediği AEUG ekibini tümden ortadan kaldırmak ve dünyayı ele geçirme amacını kesinleştirmek için kendi planları da vardır. Yapay olarak geliştirilmiş klon Newtype’ler ile deneysel Newtype silahları Psyco Gundam MK II, Geymalk, Quin Mantha ve seri üretim Qubeley’ler! Son savaşta hangi tarafın ayakta kalacağını ise zaman gösterecektir.

Notlar

 • Ready Player One filminde Gundam’ın ortaya çıkış pozu ZZ Gundam’ın açılıştaki pozuna göndermedir.
 • ZZ Gundam parça parça birleşerek oluşan ilk Gundam’dır. (İlk serideki Gundam olan RX 78 de parça parça birleşebiliyordu fakat bu özelliği hem film üçlemesinde retcon‘lanmıştı hem de seri uzaya taşındığında bu özellik hiç kullanılmamıştı.) 1993 tarihli Victory Gundam, 2004 tarihli Gundam SEED DESTINY başrol karakterin birimi açısından bu geleneği devam ettirdi. Ayrıca 2011 tarihli Gundam AGE serisinin birinci hikaye arc’ında başrol Gundam’ının ilk Gundam serisinden RX 78, ikinci hikaye arc’ında ise ikinci Gundam serisinden Zeta Gundam’ına paralel bir model üzerinden işlenmesi gibi, 3. hikaye arc’ındaki Gundam modeli de yapım yılına göre 3. seriye ait, ağır zırhlı ve birleşerek oluşan ZZ Gundam’a paralel işlenir.
 • 1986’daki eski yorumda Kidou Senshi Zeta Gundam’ın devamı olan bu seri aynı hikayenin finalinin 2006’daki yeni yorumu olan Kidou Senshi Zeta Gundam III: Hoshi no Kodou wa Ai ile retcon’lanarak devreden çıkarılmıştır. Öte yandan 2010-2014 yılları arasında 7 OVA olarak yayınlanan Mobile Suit Gundam Unicorn serisi ZZ Gundam’a oldukça fazla göndermeye sahiptir.
 • Zeta Gundam finalinde hala hayatta olan karakterlerin tamamına yakını bu seride kısa rollerde gözükmektedir.
 • Pek çok karakterin görünümleri için tanınmış müzisyenlerin imajları örnek alınmıştır. Judhau için Michael Jackson (Thriller klibindeki montunu göz önüne alın) ya da Chara Soon için Cindy Lauper buna örneklenebilir. Ayrıca ZZ Gundam’ın ismi müzik grubu ZZ Top’tan gelmektedir. Bunun yanı sıra klonlamadan bahseden ilk Anime serileri içinde yer almaktadır.
 • ZZ Gundam, Gundam’ın Genişletilmiş Evren materyalleri olan “MSV” için tasarlanan birimleri ve bölgeleri kullanan ilk Gundam serisidir.
 • Yarı canon ve non-canon içerikli kısa metraj hikayelerden oluşan Gundam Evolve paketinin 10. bölümü bu seriden sonra geçmektedir. Ayrıca şu an itibariyle revize edilmiş en ileri tarihli UC serisi olan Gundam Unicorn’dan yaklaşık 40 yıl  sonra geçtiği için canon geçerliliği tartışmalı olan kısa Manga’lardan Crossbone Gundam: Skullheart ve V Gundam Gaiden‘de ZZ Gundam -artık hurdadan hallice de olsa- Gump ismiyle yeniden ortaya çıkmıştır.
 • 1996’daki Gundam Anime serisi After War Gundam X’in yanısıra 2002 yapımı Gundam SEED’in yan hikaye Manga’sı Gundam SEED ASTRAY‘ın ana karakterlerinden birinin de bir hurdacı olmasından ötürü bu ZZ Gundam serisine yönelik bir atıf olarak düşünülebilir.
 • Birçok Gundam serisinde önceki seride çok küçük bir rolü olan karakteri seslendiren seiyuu’nun sonraki seride başrolü seslendirmesi, yada bu seride önemli rol alan bir seiyuu’nun paralel bir evren serisinde de seslendirme yapması durumu söz konusu. Zeta Gundam serisinde kısa bir rolde Gates Cape’i seslendiren Kazuki Yao bu seride başrol karakter olan Judhau Ashta’yı seslendirdiği gibi 2008 yapımı Gundam 00 2. sezonunda Aber Rindt’i seslendirir. Benzer şekilde yine Zeta Gundam serisindeki Gundam pilotlarından Emma Sheen’i seslendiren Maya Okamoto bu seride Judhau’nun kızkardeşi Leina’yı, ZZ Gundam’da comic relief olarak tanımlanabilecek bir karakter olan Mashmre Cello’yu seslendiren Kenyuu Horiuchi 08th MS Team’de Abust Bjorn, MS IGLOO’da Werner Holbein’i ve After War Gundam X’in Gundam pilotlarından biri olan Jamil Neate’i seslendirir. Ayrıca Puru’yu seslendiren  seslendiren Chieko Honda After War Gundam X’de Carris Nautilus’u, Hamaan Karn’ı seslendiren Yoshiko Sakakibara Gundam 0080’de Al’ın sınıf öğretmenini ve Char’s Counter Attack’da Char’ın sevgilisi Nanai Miguel’i seslendirir.

 • Mashmre Cello’nun sivilken giydiği beyaz takım elbise Kenyuu Horiuchi’nin diğer bir rolü olan Nadia: Secrets of Blue Water’deki Sanson’a ilham kaynağı olmuştur. Ayrıca Pokemon’un Roket Takımı ikilisinden James beyaz kostümünden her ortaya çıkışında madara edilişine, hatta gül ısırma pozuna dek Mashmre’in bir tür pastişidir.
 • Bölümlerin birisinde Nahal Argama mürettebatı ilk inşa edilen kolonilerden birisi olan fakat uzayda kaybolunca içindeki nüfus kendilerine pagan bir kültür kuran Moon Moon kolonisinde mahsur kalır. Gundam Unicorn’da bu seriye birçok atıfta bulunan senarist Fukui Harutoshi, ZZ Gundam ile Gundam Unicorn arasındaki bir ara hikayesi olarak geçen yıl Mobile Suit Moon Gundam‘u tefrika etmiştir.
 • Zeta Gundam bittikten sonra, Tomino seriye yeniden göz attığında, gereğinden fazla karanlık bir hikaye olduğunu gördü. Gundam’ın kasvetli Anime’ler silsilesi olarak hatırlanmasını istemiyordu ve bu nedenle çocuklara da hitap ettiğini de söyleyebileceğimiz bir çalışma olan ZZ Gundam’ı yarattı. Bu nedenle New York’daki Anime Expo 2002 fuarında verdiği röportajda söz konusu seri için şunları söyleyecektir:
  “Zeta Gundam’ı ilk yaptığımda amacım ilk hikayeye göre daha kasvetli ve karanlık bir hikaye oluşturmak, savaşta hiçbir insanın ölümsüz oladığını göstermek, savaşın anlamsızlığı yönünde görüşlerimi dile getirebilmekti. Ama ortaya çıkan sonuç gerçekten de bizim bile istediğimizden daha kasvetli ve karanlık bir hikaye olmuştu. Bu nedenle ZZ Gundam’ı yaptık. Artık Gundam izlerken üzülmeyin ve eğlenin.”

İnceleme

Temel olarak ZZ Gundam, Zeta Gundam serisinde haddinden de fazla karanlık bir seri ortaya koyduğunu düşünen yönetmen Yoshiyuki Tomino’nun hem atmosfer değişikliğine gitmek, hem de hikayeyi Char’s Counter Attack ile Amuo ve Char arasındaki kan davasını sonuçlandırmadan önce açık kalan tüm kapıları kapayıp bazı soru işaretlerini cevaplamaya çalışması açısından önemli bir seridir. Öte yandan şu an pek çok hayran açısından Zeta Gundam gibi bir seriden sonra ve Char’s Counter Attack gibi bir filmden önce geçmesinden ötürü, ilk 15-20 bölümün nüansı pek beğenilmemiş, hatta bazı hayranlar işi bir adım öteye götürerek bu serinin atlanabilir olduğunu bile iddia etmişlerdir.

Yönetmen Tomino seri halihazırda yayında iken gelen tepkileri görmüş ve ilk 15-20 bölümden sonra serinin atmosferini komedi odaklı olmaktan çıkartmış ve giderek daha ağırlaştırmıştır. Hatta serideki son savaş sürecinin Zeta Gundam kadar olmasa da yeterince karanlık olduğunu söylemek mümkündür. Tomino her ne kadar Zeta Gundam’ın özet film üçlemesinin alternatif finali itibariyle bu seriyi retcon’lamış olsa da Sunrise’a göre bu serinin zaman çizgisindeki varlığını koruduğu söylenebilir. Zaten Gundam Unicorn’da bu seriye o kadar çok atıf var ki başka türlü düşünmek olası değil.

Karşılaştırmak gerekirse, ZZ Gundam birçok Gundam serisinden daha çok Tomino’nun 1984 tarihli serisi Juusenki L Gaim’e daha yakın düşmekte. Her iki seri de alabildiğine 80’ler modasını alabildiğine yansıttığı gibi insanlığı neredeyse tamamen sindirmiş bir güç odağına karşı bir direniş ekibini bireyel olarak peşinden sürükleyen bir gence odaklanıyor. Judhau da Daba Myroad gibi gerçek bir Mary Sue portresi çiziyor fakat seri için açıkçası pek de kültürel araştırma yapılmamış olması lokal maceralarda bu tanımı biraz sulandırabiliyor. Judhau’nun Gundam Takımı itiraf etmek gerekirse epey renkli ve ters tepki de yapmazsa epey keyifli bir grup. Yapım yılına göre ilk seride anlatım bir Federasyon savaş gemisi mürettebatını, ikinci seride ise Federasyon ve Zeon kalıntılarından var olmuş karma bir direniş gücünü anlatım odağına koyuyordu. ZZ Gundam’da ise tamamı sivillerden oluşan bir ekip ilginç bir deneme, en azından benim açımdan.

Hamaan Karn’ın Neo Zeon’unun maalesef Gundam külliyatının en potansiyeli altında kalmış tehditlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Serinin ilk yarısında üst üste o kadar çok başarısız oluyorlar ki bu bir noktadan sonra tam bir baldırı çıplaklar ordusu ile karşı karşıya olduğumuzu düşündürüyor. Yaklaşık 20. bölüm gibi Judhau ve arkadaşlarına giderek daha ciddi şekilde tehdit oluşturabilmeye başlıyorlar fakat savaş da tam da bu noktadan sonra Gundam Takımı ve Hamaan arasında yaşanmaktan çıkıyor.

Zeta Gundam serisinde ağzından çıkan tek bir cümle ile savaşlar başlatıp bitirebilen karizmatik bir kadın lider olarak bize tanıtılan Hamaan Karn bu karizmasını da birçok kez bu seride de bizlere gösteriyor. Öte yandan onun Judhau’yu uzun süre sınaması, ardından uzun süre kendi tarafına çekmeye çalışarak vakit kaybetmesi, bunu da başaramayınca onu teke tek bir dövüşte yenmeyi takıntı haline getirmesi serinin son çeyreğine kadar serinin akışını çok düşürüyor. Evet, serinin asıl tehdidi temsilen çok az dahil oluyor fakat dahil olduğunda ondan neden bu kadar korkulduğunu gerçekten anlıyorsunuz.

Sonuca gelirsek ZZ Gundam -yapım yılına göre- ilk iki serisi bugün bile izlenebilecek denli canlı kalabilmiş bir külliyatının bu taze kalma başarısını gösterememiş bir artçısı olabiliyor. Gundam Unicorn serisi beklenmedik bir şekilde bu seriye yaptığı birçok atıfla bu seriyi tarihin tozlu yaprakları arasından çıkartıp yeniden göz atmaya ihtiyaç duyurabilecek kadar yetkin bir çalışmaydı. Hatta bu sayede serinin puanının en az +1 yükseldiğini söylemek pek de yanlış olmaz. Yapım 80’ler space opera’ları içerisinde kuşkusuz en önemli örneklerden, öte yandan şu an itibariyle sadece space opera / mecha türünün bağımlılarına yada külliyatı her şeyiyle kabul etmeye hazır sayıca sınırlı bir izleyici kitlesine hitap edebildiğini itiraf etmek durumundayım.

Yorumlar