Rick and Morty – Eğlence Diyarına Portal

“Ne izlesem..  ne izlesem…” diye dizi, film konularını okuyordum ki daha hafif bir şeye ihtiyacım olduğunu düşünüp animasyon tanıtımlarına bir göz attım. Orada beni çok eğlenceli bir keşif bekliyordu…  Rick and Morty! Aslında afişini havalı bulup çok incelemeden hemen bir bölümünü açtığım eğlenceli seriye kendimi kaptırmam da uzun sürmedi. Dedim ki, acaba daha geç keşfetseydim de daha mı çok bölüm birikseydi.. Uyarayım bu tanıtım yazısını erken keşfetmeniz başınızı ağrıtabilir çünkü henüz yalnızca 2 sezon mevcut. Ben yine tanıtımımı yapayım seçim kısmı sizi bağlar, şimdiden iyi seyirler!

Yapım Dan Harmon ve Justin Roiland tarafından yaratılıyor. İlk olarak Cartoon Network’ün Adult Swim (21:00-06:00) kuşağında yayınlanıyor. Dan Harmon’u NBC komedisi olan Communutiy ile tanıyanlarımız olabilir. Justin Roiland ise; 2006 yılında yarattığı “The Real Animated Adventures of Doc and Mharti” kısa animasyonu ile belki de bu projenin zeminini kuran yine tecrübeli bir isim.

12179072_10153710198558958_1896820883_n

Hikayesi

Rick Sanchez aklına gelen her şeyi bilimsel olarak gerçekleştirebilen dahi, alkolik ve çılgın bir bilim adamıdır. Kızı Beth ve onun ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Portallar açarak diyardan diyara, gezegenden gezegene yolculuk etmek Rick’in rutin eğlenceleri arasındadır. Torunu Morty, çok geçmeden dedesinin etki alanına girer ve sıkıcı okul derslerini, Rick ile çıktığı çılgın serüvenler ile takas etmeye başlar. İkili arasında eğlenceli bir bağ gelişir. Hikâye Rick ve Morty’nin çıktığı serüvenler üzerinden yol alır fakat bununla da sınırlı değildir.

Karakterleri

Rick, tam anlamıyla cool karakter. Yaşlı bir bilim adamı olarak bu kadar eğlenceli, dinamik ve entelektüel zekâ sahibi bir karakter olması ilgi uyandırıyor. Bunun yanında ezici zekâsı ile verdiği cevaplar, bencil ve egoist hareketleri seriye büyük ölçüde eğlence katıyor. Morty, dedesinin tersi olarak pek zeki olmayan, sıradan ve düz bir karakter. Onun bu normal doğasıyla uç durumlar karşısındaki mağduriyeti ayrı bir mizah unsuru olarak seriye yansıyor. Summer, Morty’nin 17 yaşındaki ablası pek bir renkli özelliği olmayan daha yüzeysel  bir karakter.  Beth ve Jerry evin kendince kompleksleri olan anne baba modeli,  özellikle Jerry tripleri seri için ayrı bir gülme unsuru.

12179366_10153710198563958_2084624607_n

Nereden Vuruyor Bu Animasyon?

Rick and Morty sizi pek çok yerden vuruyor. Rick gibi bir karakter ile Morty gibi bir karakterin tepkimeye girmesi zaten bir mizah felaketi. Bilimin hayal gücü ile uçsuz bir yaratıcılık altında birleşmesi ayrı bir başarı . Karakterlerin mizahi uyumu ve etkileşimleri çok başarılı. Yine popüler kültür üzerinden yapılan göndermeler çok eğlenceli. Görseller çok renkli ve kaliteli.

Benim çok hoşuma giden bir nokta var ki Rick and Morty’de diğer animasyonlardan farklı olarak devam eden bir olay örgüsü mevcut. Örneğin popüler animasyon dizilerinde genellikle bölüm sonu olayın bittiğini yeni bölüm ile o olaydan bir iz kalmadığını görürüz. Bu seride yer yer olayların ve etkilerinin yeni bolümde devam ettiğini görüyoruz. Bu durum, animasyon dizilerinde genellikle eksikliğini hissettiğimiz devam eden hikaye/kurgu ihtiyacını karşılıyor.

804501_10153710204228958_1218793163_n

Rick and Morty son yıllarda izlediğim en keyifli animasyonlardan biriydi. Ciddi anlamda eğlenerek izledim. İzledikleri şeylere çok bağlanan insanlardansanız birkaç sezon daha beklemenizi ve biriktirmenizi tavsiye ederim. Yok öyle değil diyorsanız ilk fırsatta bu eğlencenin bir parçası olmanızı tavsiye ederim. İyi seyirler!

Yorumlar