Sarı Denizaltı’nın İçinde Unutulmaz Bir Macera: Yellow Submarine

“Hepimiz sarı bir denizaltının içinde yaşıyoruz…”

John, Paul, Ringo ve George. Bu dört isim sanırım dünyadaki tüm müzikseverler için bir şeyler ifade ediyordur. Birçoğumuz için müziğe şekil vermiş, unutulmaz dört Liverpool’lu genci ifade ediyor ve onlarla alakalı birçok şeyi aklımıza getiriyordur. Hiçbir şey olmasa bile, mutlaka aklımıza takılan ufak bir melodi oluyordur.

Evet, müzik tarihinin en önemli grubu olan Beatles’tan söz ediyorum elbette. Gerek popüler kültürü, gerekse alt kültürü etkileyen, kariyerlerinin zirvesini yaşarlarken hitap ettikleri kitleyi ve günümüzde hâlâ ciddi kitleleri eğlendiren, harekete geçiren bir gruptan bahsediyorum. Yaptıkları her şeyin, söyledikleri her sözün olay olduğu, çılgın hayran kitleleri tarafından “ölümüne” sevilen (maalesef kelimenin tam anlamıyla ölümüne sevilen) bir grup Beatles. Ancak bu kez ne albümleriyle ne de popüler kültür üzerindeki etkileriyle (ki bunlar da apayrı yazıları hak ediyorlar tabii) ele alacağım onları. Bu kez, grup üyelerinin fantastik bir yolculuğunu anlatan Yellow Submarine animasyonundan bahsedeceğim.

yellow-submarine-1

1968 yapımı Yellow Submarine’in yönetmenliğini, aynı zamanda 1965 ile 1969 seneleri arasında Amerikan ABC kanalında yayımlanan The Beatles animasyon dizisinin yönetmenliğini de üstlenmiş olan Kanadalı yönetmen George Dunning yapmış, sanat yönetmenliğiniyse Heinz Edelmann üstlenmiştir. Hikâye Beatles üyelerinin, denizler altında cennet gibi bir yer olan, huzur içinde, müzik ve renkler arasında yaşayan Pepperland ismindeki bir ülkeyi Blue Meanie denen yaratıkların saldırısından kurtarmalarını anlatmaktadır ve birçok Beatles parçasıyla renklendirilmiş, psikedelik görsellerle süslenmiş bir yapım olarak karşımıza çıkmaktadır. Filme ismini veren ve bir Lennon-McCartney parçası olup Ringo Starr tarafından icra edilen, şahsi favorilerimden de biri olan Yellow Submarine, grubun 1966 çıkışlı Revolver albümünde yer alan bir parçaydı.

yellow-submarine-2

Grup elemanlarının, Beatles’ın sekizinci stüdyo albümü olan Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albüm kapağındaki karakterlerinden ve yine aynı albümün konseptinden esinlenilerek yaratılan animasyon filminin müziklerinden oluşan albümse, filmin gösterime girdiği tarihten bir sene sonra, 1969’da piyasaya sürülmüş ve 1970 yılında Grammy’ye aday olmuştur. Bu albümde, hem grubun orijinal parçalarına, hem diğer parçalara hem de efsanevi prodüktör, müzisyen ve yapımcı George Martin’in orkestral parçalarına yer verilmiştir. Filmin bir de 1999 yılında yayımlanmış bir soundtrack albümü daha bulunmaktadır. Bu arada filmin bir de 1968 senesinde Gold Key Comics tarafından yayımlanmış bir çizgi roman serisi olduğunu söylemeden geçmeyelim.

yellow-submarine-3

Hikâye, denizler altında cennet gibi bir diyâr olan ve Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band isimli bir müzik grubu tarafından korunan, adeta müzik ve güzelliklerle var olan Pepperland isimli ülkede geçmektedir. Derken günün birinde Pepperland, mav dağların ötesinde yaşayan ve müzikten nefret eden, mutsuz ve olumsuz yaradılışlı Blue Meanie’ler tarafından ele geçirilir. Blue Meanie’ler, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’i müzik geçirmez bir cam kürenin içine hapsederler, Pepperland sakinlerini okları ve kafalarına düşürdükleri dev elmalarıyla hareketsiz heykellere dönüştürürler ve ülkeyi tamamen kendi renksiz diyarlarına dönüştürürler.

Benzer Yazılar

Yorumlar