Sarı Denizaltı’nın İçinde Unutulmaz Bir Macera: Yellow Submarine

Bu ani saldırı üzerine Pepperland’in yaşlı belediye başkanı, denizci Old Fred’i (ancak yaşlı belediye başkanı kendisine “Young Fred” diye seslenir) ülkenin dışına çıkıp yardım alması için görevlendirir ve bunun için de, bir tepenin üzerinde duran Sarı Denizaltı’nı (Yellow Submarine) almasını ister. Bunun üzerine Fred denizaltını alır ve “Eleanor Rigby” parçası eşliğinde yolculuğuna çıkar, sonunda Liverpool’a varır ve burada amaçsızca yaşayan Ringo’ya rastlar. Ona bir şekilde yardıma ihtiyacı olduğunu anlatır ve kendisiyle birlikte Pepperland’e gelmesi konusunda onu ikna eder. Ringo da dostları George, John ve Paul’ü almak üzere, bir tepenin üzerindeki devasa ve tuhaf bireve götürür. Psikedelik imgelerin ve birbirinden tuhaf yerlere açılan sonsuz sayıdaki kapıların bulunduğu bu evde diğer üç arkadaş da bulunur ve hep birlikte “All Together Now” parçası eşliğinde Pepperland’e gitmek üzere denizaltına binilir. Ancak bu eğlenceli grubun yolculukları esnasında birçok deniz, dağ ve tepe aşmaları ve hep birlikte Sarı Denizaltı’nı nasıl kullanmaları gerektiğini keşfetmeleri gerekmektedir. Grup Pepperland’e giderken Sea of Time (Zaman Denizi), Sea of Science (Bilim Denizi), Sea of Monsters (Canavarlar Denizi), Sea of Nothing (Hiçlik Denizi), Foothills of the Headlands (Headlands Bayırları) ve Sea of Holes (Delikler Denizi) gibi yerlerden geçmişlerdir. Kocaman bir hiçlikten oluşan Hiçlik Denizi’nden (Sea of Nothing) geçerken burada, her şeyi bilen, sürekli okuyan ve yazan, küçük ve tombul bir yaratık olan Jeremy Hillary Boob Ph.D.(“Phud”) (yani Dr. Jeremy Hillary Boob) ile tanışırlar. Bu esnada “Nowhere Man” çalar ve bu parça Jeremy Hillary Boob’a ithaf edilir çünkü kendisi tam bir “Nowhere Man”dir. Ringo bu minik adama çok üzüldüğü için onu da kendileriyle gelmeye ikna eder ve birlikte Pepperland’a doğru yola çıkarlar.

yellow-submarine-4

Bu rengârenk ve farklı animasyonun son sahnesinde grup üyelerinin kısa bir sahnesi yer almaktadır ancak grup elemanları bunu sırf kontratın bir parçası olduğu için yerine getirmişlerdir. Yine de bu birkaç dakikalık sahne inanılmaz eğlencelidir çünkü grup elemanlarının inanılmaz espri anlayışı insanı ne şekilde olursa olsun neşelendirir ve bunu Beatles hayranları çok iyi bilir.

Yellow Submarine, animasyon yapımların film yapımcıları tarafından ciddiye alınmasını sağlayan filmlerden biri olmakla birlikte, gerek anlatımı, gerek atmosferi, gerekse efsanevi bir grubun fantastik bir macerasını anlatması nedeniyle sinema tarihinin en farklı filmlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Siz de birbirinden eğlenceli Beatles şarkıları eşliğinde keyifli bir 90 dakika geçirmek istiyorsanız, mutlaka Yellow Submarine seyredin, vakit kaybetmeden seyredin. O günün sonunda dilinize bir Beatles parçasının takılacağının garantisini şimdiden verebilirim.

Keyifli seyirler.

Benzer Yazılar

Yorumlar