Warcraft Evrenini Ne Kadar İyi Tanıyorsun?

İlk sinema filmi önümüzdeki günlerde gösterime girecek olan Warcraft evreni, üç strateji oyunu ve tüm zamanların en çok oynanan MMO’ı olan World of Warcraft ile pek çoğumuzun evine misafir oldu. Nereden nereye… Öyle ya, ilk Warcraft oyununun aslında lisansı yarı yolda iptal edilen bir Warhammer oyunu olduğunu, ya da arayüzü dahil, Dune II adlı oyundan çakma olduğunu pek azı bilir, daha da azı hatırlar.

Peki nedir Warcraft evrenini bu kadar popüler yapan? Neden bir nesildir odalarımızda ve internet cafelerde Arthas posterleri asılı? Aslında üzerine 30’a yakın roman, bir sürü çizgi roman ve yüzlerce doküman yazılmış bu evren de pek çok kişi tarafından başka kurgulardan çalıntı diye eleştirilir ama bence Warcraft’ı eşsiz yapan şey de tam olarak bu. Tek evrende LotR, Cthulu ve yaşayan ölü fantezilerini, Mısır, İskandinav, Britanya, Kızılderili ve Aztek mitoslarıyla harmanlayıp, üzerine de steampunk sosu dökerek sunmak her babayiğidin harcı değil. Ortaya çıkan yüzlerce karakterli, çok dünyalı ve sürekli genişleyen dev evrene hakim olmak ise ancak Chris Metzen gibilerin kıvırabileceği bir iş. Tüm bu karmaşık kurgu içerisinde bu kadar akılda kalıcı ve de özgün öyküler yazılabilmesi, bana kalırsa takdire şayan. Bugün pek çok oyuncu Thrall, Arthas ya da Medivh dendiğinde bir şeyler hissediyorsa bu bir başarıdır.

Peki siz bu dev evrene ne kadar hakimsiniz? Gelin, sizin için hazırladığımız geniş soru havuzunda Warcraft bilginizi sınayın ve film öncesi hafızanızı tazeleyin.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Warcraft Evrenini Ne Kadar İyi Tanıyorsun? %%total%% Sorunun %%score%% Tanesini Doğru Yanıtladın!

Sonucu paylaşYorumlar