Bio Inc: Ölecek Hastanın Virüs Ayağına Gelirmiş

Bilgisayardan ya da cep telefonu olarak isimlendirdiğimiz aletlerden, Plague Inc adlı oyunu oynayanlara tanıdık gelecek bir oyun tanıtımımız var! Cebimdeki akıllı telefon şeysinin market bölümünde bulunca; “Bakayım neymiş bu?” diyerek oynamaya başladım. Neyse ki; tek benzerlik ismindeki “inc” takısı ile sınırlı kalmamış; oynanış itibari ile tam da istediğim şeyi oynamamı sağladı kendisi.

Plague Inc Dedik Ama Ne Ola ki Bu Oyun?

Hemen açıklama kısmına başlayalım. Efendim bu oyunda amacımız; yarattığımız virüs, hastalık adına ne derseniz deyin, bununla dünya üzerindeki yaşama son vermek. İlk olarak haritadan seçtiğimiz bölgede, başlayan öldürme harekatını dikkatle takip ederek tüm dünyaya yaymaya çalışıyoruz (Sitemizde oyunun bir tanıtımı var, okuyun bence). Bio Inc de bu çizgide ilerliyor. Google Play ve iTunes mecralarında bulabileceğimiz bir yapım kendisi. Bir farkla; bu sefer dünyada yaşayan yedi küsür milyar insan yerine, sadece bir tane şanslı vatandaşın canına ot tıkıyoruz. Bunu yaparken de, çok eğleniyoruz. En azından ben eğlendim (kötü adam gülüşü).

bioInc

Önce kurbanımızın adını koyalım.

Efendim, ilk olarak kurbanımızı oluşturuyoruz. Mezar taşında yazacak olan ismi belirleyerek, bu kısmı hallettikten sonra; ölümünün zorluk seviyesini seçiyoruz. Basitçe kolay, orta, zor mantığında (başka bir şeyler yazıyor seçenek ekranında ama hepsi aynı mezara çıkıyor) olan şıklardan birine tıklamak suretiyle, bu kısmı da hallediyoruz. Kurban hazır olduğuna göre oyunumuza başlayabiliriz.

Ekranımıza oyunun en sevdiğim kısmı geliyor. Kaslarından iskeletine, solunum sisteminden üreme ekipmanlarına kadar; insan vücuduna ait tüm sistemler arasında geçişler yapabilidiğimiz, çok başarılı bir şekilde tasarlanmış oyunu oynadığımız ana ekran oluyor bu. Yapımcı firmanın bu ekran konusundaki başarısına tekrar dikkat çektikten sonra oyunumuzun oynanışına geldi sıra.

Nereden başlasak acaba?

Belirli aralıklarla ekranda beliren Bio Point’leri toplamak, oyunun en can alıcı ve en kolay kısmı. Sadece ekranda beliren puanların üzerine basmak yetiyor. Yeşil renk bir puan, mor renk iki puan ve kahverengi renk olanı da; üç puan kazanmamızı sağlıyor. Bunları toplaya toplaya kurbanımızın istediğimiz sistemine hastalık bulaştırıp, ölümünü hızlandırmamız gerekiyor (en iyi ölüm hızlı olanı bu oyunda).

Örnekleyelim; misal hastanın kas sisteminde bir rahatsızlık oluşturmak istiyorsak, Bio Points kısmına tıklayarak; Muscular sekmesinden hastanın kas rahatsızlığının oluşmasını sağlıyoruz. Tabi farklı sistemlere, farklı hastalıkları yayarak misal bronşiti olan H1N1 hastasına, kronik stresin yanı sıra; böbrek sıkıntıları da kazandırabiliyoruz.

bioInc2

Ne kadar puan, o kadar kötü rahatsızlık!

Puanlar kendi kendilerine ekranda beliriyor, bizim bir şey yapmamıza gerek yok. Ancak daha hızlı ekranda belirmelerini de sağlamak, bizim elimizde. Bunun için ekranının sağ üst köşesinde bulunan ve oyunun başında en üst düzeyde olan; Immune Shield (bağışıklık kalkanı ya da sistemi) seçeneğini seçmek ve zayıflamasını sağlayarak yapabiliyoruz.

Bu şekilde daha hızlı puan kazanıp, kurbanı daha hızlı ölüme yollayabiliyoruz. Böyle böyle günler geçiyor ve hastamızın durumu gittikçe kötüye -tam da istediğimiz gibi- gidiyor. Oyun içerisinde gün hesabına göre; 90 – 100 gün arasında hastaneye gidiyor ve burada doktorların tedavisi altında, bizim kendisine bulaştırdığımız bin bir türlü hastalığa karşı tedavi olmaya başlıyor.

bioInc1

Bu kadar risk faktörü varsa işiniz çok kolay demektir.

Kritik nokta; tedavi görmeye başladıktan sonra, hastalık bulaştırma hızımız gittikçe düşmeye başlıyor ve bu noktadan sonra hastalıklar ile ilaçlar arasında bir mücadele başlamış oluyor. İşin eğlenceli kısmı da burası zaten. Tedaviye karşı elimizdeki hastalık yelpazesiyle mücadele ediyoruz ve tabi ki kazanıyoruz (en azından amacımız bu).

Günler ilerliyor ve yaşama umudu kalmamaya başlıyor hastamızın. Bu noktadan yoğun bakım odasına kaldırılmasını sağlayabildiğimiz bir hastanın geri dönmesi çok zor. Mezar taşını hazırlamaya başlamış oluyor yakınları anlayacağınız. Bunu ne kadar kısa zamanda becerebilirsek; o kadar çok puan aldığımızı belirtmek istiyorum. Oyunun sonunda aldığımız puanlara ek olarak, öldürme başarımıza göre üç adete kadar yıldız kazanabiliyoruz. Bu yıldızlar yeni başlayacağımız oyun için; farklı alternatifler kullanabilmemize yarıyor.

bioInc4

İlerledikçe daha farklı fiziksel özelliklere sahip kurbanlarla oynayabilirsiniz.

Adam öldürmenin en temiz yollarından birini sunuyor Bio Inc bize. Hastalık bulaştır ve kurbanı izle gibi bir şey. Plague Inc benzeri oyunları seven insanların oynayabileceği bir oyun. Yazının bir yerlerinde bahsettiğim gibi; yapımcı firma insan vücudundaki sistemleri oyuna gayet başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmış. Hastalık yelpazesinin yeterli olduğunu düşündüğüm oyunda, yeni bir oyuna başlamak üzere yazıyı sonlandırıyorum. Hadi görüşürüz.

Yorumlar