Yorgan Altı Serisi Vol.2 – Kingdom: New Lands

Serimizin ilk konuğu Beholder‘dan sonra sırada krallık kurmalı, canavarlara çalım atmalı oyunumuz Kingdom: New Lands. Kingdom: New Lands, Thomas van den Berg tarafından Unity motoru kullanılarak geliştirip Raw Fury tarafından 21 Ekim 2015 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Oyunumuz iki boyutlu krallık kurma üzerine kurulu bir strateji oyunu olup, çok abartırsanız canavarlarla elim sende oynamanıza müsaade eden bir yapıya sahip.

‘’Krala, kral demem tacı altından olmadıktan sonra ‘’

Sen Nasıl Bir Kralsın Ya?

Karakterimiz atım ve tacım, kılıcım ve kınım deyiminin yarısını benimsemiş, kimsenin olmadığı yaratıkların musallat olduğu bir adanın ortasına krallık kuracak kadar kafası kırık bir tip bunu önce belirtelim. Deyimin niye yarısı derseniz, at ve taç var fakat ortada ne kılıç ne de kın var. Adaya geldiğimizde bu topraklarda hüküm sürmeye çalışıp etrafta ki yaratıklarca krallığı yok edilmiş bir önceki kralın ruhu bize yol gösteriyor. Gerçi başarısız olmuş bir elemanın lafına uymak bir kral için ne kadar doğru bilemedim ama yapacak bir şey yok. Herhalde oyunu öğretmenin başka yolunu bulamamışlar. Neyse yerde beleş altınları alıp bir kamp ateşi yakalım sonra dalgamıza bakarız. Kamp ateşini yakınca etrafa hemen bir nalburcu ve silah kaçakçısı peydah oluyor. Sanki adamlar yıllardır bu anı beklemiş de bir yerlerde pusudaymış. Çevre de gezerken ormana yerleşmiş sarhoşlar görüyoruz, işte o elemana bir altın verip ömür boyu kölemiz yaparak yükselteceğiz krallığımızı. Çünkü kapitalizm bunu gerektirir.

Nalburcu ve silah kaçakçısının tezgahında ki eşyaları alarak avcı veya işçi oluyorlar. Ben şahsen her on avcı için bir işçi alıyorum. Parayı avlanarak kazanırız, biraz daha geliştikten sonra çiftlik de kurabiliriz fakat ben tercih etmiyorum. Avcıların sabah avlanıp para kazanırken akşamları krallığın sınırlarını koruması daha çok işime geliyor. Avlanacakları alan için etraftaki ağaçları temizlemeniz gerekiyor ama dikkat edin sarhoşların takıldığı kampların yakınında ki ağaçları yok ederseniz kamplar da yok olur. Eğer yeterince adamınız olmadığını düşünüyorsanız ağaçları temizlerken kampların sağ ve solunda birer ağaç bırakın.

Gece Karanlık ve Tehlike Dolu

Bu topraklarda hüküm sürmek isteyen tek akıllı biz değiliz, bunu adaya geldiğimizde bize etrafı gezdiren hayalet emmiden biliyoruz zaten. Şuraya kadar oyuna baktığımız pembe gözlükleri çıkarıp gerçek dünyayla yüzleşmenin vakti geldi. Bu toprakların üzerine çökmüş lanet sizi veya vatandaşlarınızı öldürmek isteyen bir tehdit değil. Daha tehlikelisi sizin zenginliğini, hazinenizi hatta tacınızı çalmak isteyen zıpır mı zıpır Greed ( öçgözlüler) adında yaratıklar. Eğer bir greed size dokunursa keseniz de ki altınları düşürürsünüz ama keseniz boşsa tacınızı düşürürsünüz. Eğer greedleri çalım manyağı yapıp tacı onlardan önce alabilirseniz sorun olmaz fakat alamazsanız oyun biter. Sen olmak istiyor kral, takacak altından taç.

Bu greed denen vatandaşların geldiği bir mağara ve haritanın çeşitli yerlerinde bulunan portallar var. Şövalyelerinizi örgütleyip bu portalları hatta mağarayı bile yıkabilirsiniz. Sanmayın ki bu greedler sahipsiz, portalları yıktığınız zaman kapınıza greedlerin enişte versiyonu Flyer (Uçanlar) ve semt ablası versiyonu Breeder (Çoğaltkan) intikam için gelecektir. Benden size tavsiye portalları yıkmadan önce ana duvarlarınız hariç sağ ve solda dört duvarınız daha olsun. Okçu kulesi kurmanız o kadar mühim değil bence, ben kullanmıyorum.

Okçularınızın isabetini arttıran okçu heykelini aktif edin eğer yapabiliyorsanız duvarları dayanıklı yapan işçi heykelini de aktif edin. Şövalyeleriniz birlikleri dışında sağ ve solda en az on avcı bulunduru, mancınıklarınızı ve dualarınızı hazır edip saldırıyı bekleyin. Tabi ‘’Sen kimsin len düdük’’ diyip beni dinlemek zorunda değilsiniz. Sonra krallığınız elden gidince ağlayacak omuz olmam size haberiniz olsun. Ama savaşmak istemeyebilirsiniz işte o zaman sinsi sinsi gemiyi tamir edip adadan kaçma vakti gelmiştir.

Eleştiri Panosu

Oyun vakit öldürmek için güzel bir alternatif. Oyunda tek kaynağın altın olması büyük kolaylık, yemekmiş,odunmuş falan gibi insanı sıkan detaylar yok. Eksi yönüne gelecek olursak oyuna yeni heykeller olsun, binekler olsun eklemek için bazen aynı adayı defalarca oynamak gerekiyor. Bu hangi ada da ne var onları da yazdıydım amma yeniden yazmaya üşendim. Neyse iyi eğlenceler.

Yorumlar