Yorgan Altı Serisi Vol.1 – Beholder

Adından da anlaşılacağı üzere bu yazı dizimiz herhangi bir çaba içermeden yorgan altından tatlı tatlı oynayabilecek oyunları barındıracak. Serimizin ilk konuğu Warm Lamp Games tarafından geliştirilip, Alawar Premium tarafından piyasaya sürülen rol yapma oyunu Beholder.

Daire 5, Aidatını Ödememişsin Canım

Bu zamana kadar kral olduk, şövalye olduk, bey olduk, paşa olduk. Artık sıra biraz daha modernleşip apartman yöneticisi olmakta. Hikayemizde totaliter hükümet yapısının olduğu bir dünyada Carl Stein adında, özel deneyle uyumadan yaşamını sürdürebilen bir memuru yönlendiriyoruz. Önceki yöneticinin başarısızlığından dolayı Krushvice 6’ncı Caddede bulunan apartmana yönetici olarak atanmamız ile oyuna başlıyoruz. Ailemizin konaklaması için apartmanın bodrum katı bize tahsis ediliyor. Temel görevimiz devletten gelen yasaklara uymayan ve devlete baş kaldırıp, anarşiklik yapabilecek potansiyel tehditleri tespit edip şikayet ederek ortadan kaldırmak. Emirlere uyduğunuz sürece işinizi nasıl yaptığınız devleti ilgilendirmez. Rüşvet, şantaj ve yeri geldiğinde katakulli çevirip sevmediğiniz tipleri F tipi devlet rezidansına tatile göndermenizi devlet ne görür ne de duyar, yeter ki siz devletimizin bekasını göz edin.

Şerefli bir devlet memuru olduğumuz kadar aslan gibi bir aile babasıyız da aynı zamanda, gülüşü kelebek ömrü uzatan eşimiz Anna, üniversite okuyan zeka küpü oğlumuz Patrick ve evin küçüğü şirin Martha bakmakla yükümlü olduğumuz aile fertlerimiz. Sizden bir istekleri olduğunda üstelerinde ünlem işareti belirir. Bunun dışında konuşup hayatlarını nasıl gidiyor öğrenebilirsiniz.

Biri Bizi Röntgenliyor

Yönetici olarak işimiz apartman içindeki anarşikleri tespit etmek dedik. Bunu yapmak için kapalı kapıların ardında ki yaşamları gözetlememize yarayacak kameraları sakinlerin evlerine yerleştirmemiz gerek. Devletimizin bekasının yanında üç beş kişinin onlara ait olmayan özel hayatının lafı olmaz ne de olsa. Evlerinde barındırdıkları eşyaları araştırmak, ne yaptıklarını bilmek ve en önemlisi kim olduklarını öğrenmek görevimiz için çok önemli noktalar. Kişileri devlete rapor etmek dışında sakinler hakkında öğrendiğimiz bilgileri devlet arşivine eklemekte görevlerimiz arasında. Hobilerinden, nefes alma sürelerine kadar her şeyi, kişi bilgilerine ekleyebiliyoruz tabi karşılığında devletimiz hizmetlerimizi ödüllendirmeyi unutmuyor.

Her işin bir zorluğu olduğu gibi bu işin de var. Bazen devletimiz bizim anlayamayacağımız nedenlerden birilerini apartmandan çıkartmamızı isteyebiliyor. Bu aidatları hep zamanında yatıran en sevdiğiniz sakin de olabilir, her sabah selam verdiğiniz ahbabınız  veya sevmediğiniz asi üniversite öğrencisi de olabilir. Gerçek sınav burada başlıyor. Devletin emirlerini eksiksiz yerine getirecek misiniz yoksa yufka gibi yüreğinizi görevinizin önüne koyarak itibarınızı kaybetmeyi göze alacaksınız?

Eleştiri Panosu

Oyunun atmosferi, müzik ve olay örgüleri insanı içine çeken bir yapıya sahip olmasına karşın aldığınız kararlar bazen çok keskin sonuçlara çıkabiliyor. Bahsettiğim sonuçlar insana sinirden oyunu kapatıp on dakika sonra “Aslında bunu öyle değil de şöyle yapsam ne olur acaba?” dedirtip kaydedilmemiş son yerden tekrar açtıran cinsten. Kimi zaten yaptığınız işlerle keyif veren kimi zaman ise stresten saç yolduran yapısıyla benden olumlu oy aldı. Unutmadan oyun mobil platformlarda da mevcut. Yazı dizisinin devamı gelene kadar esen kalın.

Yorumlar