Brütal Legend – Metallica Diye Bir Grup Buldum, Çok İyi!

Ophelia, Eddie’nin yüreğini yakan kadın. Jennifer Hale tarafından seslendiriliyor. Kendisine Mass Effect serilerinde kadın Commander Shepard, Mortal Kombat X’te Tanya ve The Long Dark gibi oyunların seslendirmelerinden aşinayız. İsmi ise Shakespear’in Hamlet oyununda yer alan Ophelia’ya gönderme; Hamlet Ophelia’ya kur yapar ancak kalbini kırar ve Ophelia da üzüntüsünden delirir. Daha sonra ise Ophelia bir nehrin yanında bulunur, çiçek toplarken boğularak öldüğü düşünülmektedir.

Oyunun sonlarına doğru Ophelia’ya karşı savaştığımız bölümlerin başında, Ozzy Osbourne – Mr Crowley eşliği ile minik bir müzik klibi izliyoruz. Bu ara sahnede de Ophelia’nın Sea of Black Tears’a atlayışı ve bir Emo’ya dönüşüşüne şahit oluyoruz. Eddie her şeye son verdiğinde ise Sea of Black Tears’ın dibinde gerçek Ophelia’yı buluyoruz.

06

Ophelia, Lars ve Lita

Lars Halford, Zach Hanks tarafından seslendirilmiş. Birçok popüler oyunda kendisini duymamız mümkün. Birkaçına örnek verecek olursak eğer; Dishonered, Call of Duty 4: Modern Warfere, Diablo III, Mass Effect, Dead Island, Dragon Age ve Persona 4’ün İngilizce seslendirmesi gibi. Lars Halford ismini Metallica üyesi Lars Ulrich ve Judas Priest üyesi Rob Halford’dan alıyor. Görünüşünde de Led Zeppelin vokalisti Robert Plant ve Megdeth’in vokali Dave Mustaine’den esinlenilmiş.

Lita Halford, Lars’ın küçük kız kardeşi. Seslendirmesini Kath Soucie yapıyor ki Rugrats’in ikiz şeytanları Lil ve Phil DeVille’in seslendirmesinden tanıyor olabilirsiniz. Karakter 80’li yıllarda popülaritesini kazanmış Lita Ford’dan modellenmiş. Lita Ford aynı zamanda oyunda Zaulia adında, Amazon kadınlarına benzeyen bir grubun kraliçesi olan Rima’nın seslendirmesini de yapıyor.

Mangus, Bladehenge Roadie’lerinden. İsmi ise AC/DC’nin kurucuları Malcolm ve Angus Young’ın isimlerinden yapılmış bir kelime oyunu.

07

General Lionwhyte

Doviculus, Oyunumuzun kötü karakteri. İlk başta seslendirmesinin Ronnie James Dio tarafından yapılmasına karar verilmiş ancak Tim Curry ile değiştirilmiş. Çünkü İmparator Doviculus karakteri; Tim Curry’nin Legend (1985) filminde oynadığı Lord of Darkness karakterinden esinlenilmiş. Dolayısıyla Dio’dansa kendisinin seslendirmesinin daha uygun olacağı düşünülmüş.

Lionwhyte, Hair Metal Militia’nın generali, aynı zamanda da Doviculus’un ayakçısı. İsmi 80’lerin Glam Metal grubu White Lion’a yapılan bir gönderme. Aynı zamanda surat hatları David Bowie’ye, tarzı da Van Halen üyesi Daved Lee Roth’a da çok benziyor. Mikrofonun da dizaynı Aerosmith’in solisti Steven Tyler’ınkilerden esinlenilmiş.

08

Kill Master

Ve gelelim Kill Master’a. Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz, Motörhead’in kurucusu ve vokali Ian Fraser “Lemmy” Kilmister’dan modellenmiş ve yine kendisi tarafından seslendirilmiştir. İsmi de anlayabileceğiniz gibi kendi soyadından yapılan bir kelime oyunu. Oyun içerisinde oldukça saygın bir yeri var. İsim sadece davetsiz misafirleri uzakta tutmak için, yoksa Kill Master kimseye zarar vermemeye ant içmiş durumda ki; zaten evrenimiz de şifacısı. Çok sevdiği örümceklerinin ağlarından yaptığı bas telleriyle icra ettiği müzikle yaralılar iyileşiyor, ruhlar huzur buluyor. Kill Master’ın kullandığı gitar ise yine Lemmy’nin gerçek hayatta kullanmakta olduğu ikonik Rickenbacker’dan esinlenilerek yapılmış.

Motörhead’in açıklamasına göre, ne kadar doğrudur bilemiyorum ancak, Lemmy öldüğünde oyun oynuyormuş. Bu inceleme yazımı da kendisine adıyor, Lemmy’nin sevenlerine buradan baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Brütal Legend adeta bir Metal Müzik şöleni. Oyunu oynamayı bırakın, arabanıza binin ve müzik listesinde gezinmeye başlayın. 75 farklı gruptan ve 107 adet parçadan oluşan bir müzik listeniz var.

10

Brütal Legend Official Soundtrack List

Oyunda en sevdiğim şey ise, yalan söylemeyeceğim menü ekranı. Menü olarak plak kullanmak kimin aklına geldiyse, bravo. Böyle bir oyuna da zaten dümdüz menü yapmak ayıp olurdu. Her şey olabildiğine otantik ve kendine özgü. Sadece ana hikayeyi oynar da yan görevleri yapmaz iseniz, oyunun ortalama süresi 9 saat kadar. Yalnız yan görevleri, oyunu bitirdikten sonra haritada yapabileceklerinizi atlamamanızı öneririm, sayelerinde oyun can sıkmaktan ziyade daha da eğlenceli hale geliyor. Oyunun aynı zamanda Multi-player seçeneği de mevcut,  ana hikayedeki sahne savaşları gibi savaşları arkadaşlarınızla veya internetten bulduğunuz insanlarla oynayabiliyorsunuz. İyi oyunlar!

Yorumlar