Star Wars: Battlefront II – EA Games Bu Sefer Sevindirdi!

Tarihler 17 Kasım 2015’i gösterdiğinde heyecanla ve büyük bir beklentiyle beklediğimiz Star Wars: Battlefront piyasaya çıkmıştı. Hepimiz koşa koşa aldık ve grafikleriyle göz banyosu yaptık fakat bazı terslikler vardı. Çabuk sıkılmaya ve hatta oynamamaya başladık. Peki, neden? Aslında basitti cevap; Story Mode yoktu, hero’lar azdı, haritalar kısıtlıydı, silahlar azdı, rank atlıyorduk ama bize o atladığımız rank bir zevk vermiyordu. Bu durum özellikle Star Wars hayranlarını bayağı sinirlendirdi. Üstüne üstlük DLC çıkarıyorlardı ve içerik yoksunu bu DLC’ler gereksiz pahalıydı. Kısacası s.çıp sıvadılar oyunu ve toplamaya yeltenmediler. Sonra Death Star biraz çıtayı yükseltti DLC konusunda. En azından ben Death Star’ın içinde savaşmayı sevdim ve Darth Vader ile dar koridorlarda Rogue One’ın son Darth Vader sahnesini Rebel keserek yaşadım.

Rouge One demişken; Star Wars: Battlefront’un son DLC’si Rogue One olmuştu harita ve yeni iki hero özgündü. Peki Star Wars: Battlefront II bize ne verecek? Önceki oyundaki tüm eksikleri telafi ederek ve çıtayı daha da yükselterek Star Wars: Battlefront geri dönüyor gibi görünüyor arkadaşlar. En önemlisi artık özgün bir story mode’a sahip olacağız bu en önemli eksiklerdendi ve bunu telafi ettiler.

Multiplay Durumları Nasıl Oldu? Neler Gelişti? Neler Geldi?

Daha zevkli olduğu kesin! Klasik multiplayer savaş modlarına ekler geldi, haritalar muhteşem oldu. Mesela Naboo, Kamino, Kashyyyk haritalardan bazıları.Görsel ziyafet olacağı kesin, ama önceki oyundan da bildiğimiz üzere görsel yetmiyor.

Bunu da çözdüler, daha çok etkileşime geçebileceğimiz savaş aleti var ve puan kazandıkça daha güçlü bir askere geçiş yapabiliyoruz ya da puan biriktirip hero çıkarabiliyoruz (Eski oyunda hero logosu kapacağız diye ne uğraşıyorduk, şimdi puan yapmakla uğraşacağız oyun içinde). Hero demişken, benim önceki oyunda hep eleştirdiğim “niye daha çok sith yok daha çok jedi yok? İlla kronolojiye uymak saçma!” sorunları çözülmüş.

Yeni oyunumuzda eğlence ön planda; yani Darth Maul ile Rey kapışabilecek! (Darth Maul olacak laaaaan!!!! Hastasıyıııız!) Bu harika bana göre, hatta muhteşem! Başka hangi hero’lar olacak tam sayıları ya da isimleri belli değil, ama olacakların içinde Kylo Ren (Sever gençler… Bir sith bile değil hıh!) ve Yoda da var.

Uzay savaşlarına gelirsek; daha gerçekçi ve çekişmeli olacağı söylenmekte. Ben ilk oyunda bayağı zevk alıyordum X-Wing kullanmaktan hatta özellikle Slave I kullanmak beni benden alıyordu. Şimdi daha gerçekçi olmuş uzay savaşları (demoları izledim gameplay’ler muhteşemdi!)

Ve Beta!

Yazıyı aslında beta bitmeden bitirmiştim, fakat gel gelelim yazıyı verene kadar beta tarihi geldi çattı. Beta’daki tecrübelerimi anlatmadan önce Orijin’deki sorunumu anında çözen canlı destek ekibine teşekkür ederim. Kütüphanemde pre-order olarak aldığım oyun görünürken beta gözükmüyordu. EA’in canlı destek bölümünden bir çalışanla konuşarak 10 dakikada çözdü ve o yoğunluğa rağmen kuru bir özür yerine indirim çeki bile verdi.

Neyse gelelim BETA deneyimime: Bu sefer beklenileni vermişler, hatta daha fazlasını bize sunmuşlar. Bunu bize beta’da hissettirdi EA abimiz.

İlk olarak Darth Maul ile oynamak için kara savaşlarına katıldım (20 v 20 oynanıyor ve Naboo haritasında geçiyor). Kendime göre bir asker bulmalıydım yani 4 sınıf var; assault, specialist, heavy ve officer diye adlandırılmış. Ben specialist ile başladım keskin nişancılığıma güvendiğimden değil de, hani assist ile puan kazanıp hero açayım diye. Sonra baktım oyun başında güzel ama sonra yakınlaştıkça çatışma yemiyor. Ne olabilir dedim assist çok almak için bana bir sınıf ideal olmalıydı. Ve dedim ki “Heavy tam senlik yiğidim!” sonra baktım heavy sınıfı akıyor, kaymak gibi.

Oyunun başında Naboo’daki meydan yolunda karşılaşıyorsunuz düşmanınızla. Orada ağır silahımız var, onu çıkarıp yaylım atışına başlıyorsunuz, kafadan assist 250-350 point yapıyorsunuz. Hatta kalkan açıp sıkıyorsanız dayanıklılığınız size zaman kazandırıp daha çok puan yapmanıza yarıyor. Ama yetiyor mu? maalesef hero açmak için 5,000 point lazım. Arada kalan güçlü askerleri açmadan biriktirmeye çalıştım bir kere 5 dakikadan az bir şekilde Rey ile oynayabildim (Bu yazıyı yazarken hala Darth Maul ile oynayamadım. Tam topluyorum puanı ya oyun bitiyor ya da başkası alıyor!). İşin kötü tarafı, tam da Rey’e alışacak oldum beni gafil avladılar. Şunu cidden sevmedim oyunda; şu 5.000 puan kasma olayı… Keşke onu 4,000 yapsalar. Olmuyor yani oyunun sonuna yetiştiremiyor ortalama bir oyuncu zorunuz ne? Biraz zevk alalım bırakın bizi. Şu an Halil Sezai’den isyan dinlemek istiyorum resmen. O denli gerildim neyse yarın betaya devam ederken inat edip açacağım Maul’umu.

Oyunun kafası değişmiş biraz daha, bir önceki oyundaki gibi harala gürele saldırmak yok! Onun yerine takım arkadaşlarınla birlikte birbirinizi destekleyerek oynamanız gerekiyor. Ondan yapımcılar her respawn’da bölük olarak yolluyor. Oyun ilerledikçe çatışmalar daha da sertleşiyor, daha çok puan kazanıyorsunuz. Fakat şöyle bir durum var; tam 5.000 yapıyorsunuz hero’nuzu başka biri seçmiş oluyor (Zoraki Boba Fett oldum. Sevmediğimden değil, Darth Maul’la oynamak istediğimden küfür ettim bayağa). Sonra “Haydaaa oldu mu bu şimdi?” diyerek elde ne varsa onu seçiyorsunuz. Hani bekleyeyim o ölsün, ben seçeyim istediğim karakteri desen bile tam seçiyorken oyun bitiyor.

Darth Maul ve Oyunda 5000 Battle Point Yapmanın Sırrı

Darth Maul, öyle bir karakter ki beni benden alıyor (Herhalde Darth Vader’dan daha karizmatik bulan tek ben varım). Deliriyorum adam savaş tekniğine ışın kılıcını kullanma stiline. Keşke Episode I’ de harcamasalardı adamı. Sonra pişman olup animasyon serileriyle, yok efendim kitaplarla geri getirmeye çalıştılar. Öldürmeseydiniz kardeşim! Çok sinirliyim bu konuda. Neyse Darth Maul’un zevkine varmam Beta’nın son gününe denk gelse de, muhteşem bir deneyimdi. Combo olayında zaten zevkten bayıldım! Mesela “E” tuşuna basınca karşındaki düşmanı havaya kaldırıyorsun, sonra “Q” tuşuna basıp ışın kılıcını boomerang gibi fırlatıp milleti öldürdükten sonra geri kendine çekiyorsun veya “E” tuşuyla düşmanları havaya kaldırıp sonra fırlatıyorsun (Force’una kurban!!!). Hele bir özelliği var ki… Zıplıyor ışın kılıcıyla pervane gibi döndürerek düşmana dalıyor.

Gelelim şu karın ağrısı battle point durumuna. 5000 puanı toplamak gerçekten güç oluyor, ama sırrını öğrendim (Tabii full sürümde değişir mi? Veya herhangi bir farklı durum ile karşılaşır mıyız? Şu an hiçbir net bilgim yok). Oyuna başladığınızda (Naboo haritası için geçerli) ana yolda karşılıklı doğuyoruz eğer ilk specialist’i seçerseniz dürbünü açarak ateş ede ede sağa yada sola mevki alın. Sonra eğer isabetliyse atışlarınız başta kafadan 500 puan yapmış olursunuz sonra eğer ölmeden mevkinizde devam ederseniz 800-1000 puan arası bir sayıyla ilk ölümünüzü gerçekleştirirsiniz (Tabii ölmüyorsanız ne mutlu size). Sonra ikinci kez doğduğunuzda officer’ı alın turret kurun, ekibinizden ayrılmayın ve can basın arkadaşlarınıza. Bu şekilde deli gibi puan kasılıyor ve Hero çıkarmanız daha kolay oluyor.

Yazıyı Toparlarken

Uzayda gemi savaşlarına gelirsem tam anlamıyla epik olmuş. Daha gerçekçi patlamalar daha gerçekçi bir uzay ve ne yazık ki daha gerçekçi oynanış. Ne yazık ki dememin nedeni önceki Star Wars: Battlefront’ta sağ basılı tutunca hedefe kitlenirken burada ince hesaplamalar yaparak ateş ediyorsun. Aynı zamanda uçurmaya çalışıyorsun. İşkence gibi bir alışma süresi var, ama resmen gerçekçiliğin dibine vurmuşlar, hissiyatı köküne kadar oyuncuya vermişler.

Kart mevzusuna gelmişken; Bu kartlar sandıktan çıkıyor ve sizin karaktere bazı özellikler veriyor (Update de edebiliyorduk sanırım). Sandıklarda karttan başka çıkan şeyler ise; silah update’leri için parçalar, emotion’ler, MVP poses’ler, makyajlar vb. Overwatch mantığı sandık sistemi var diyebiliriz kısacası.

Grafikler kısmını sona bırakma nedenim ise zaten hepimizin bildiği gibi EA dandik grafiklerle oyun piyasaya sürmez. Son zamanlarda “grafik var ama oyun başarısız.” durumunu düzeltmişe benziyorlar. Single mode’un bir parçasını bile oynatmayan demo bizi hikaye modu konusunda da iyice heyecanlandırdı.

Silah hissiyatı ve hero kullanımda ki gelişmeler de dikkat çekici oldu. Oyunda assist yapmak daha önemli oldu. Bunu yapmalarının nedeni de kill peşinde koşmadan takım oyununa odaklayan bir oyuncu kitlesi yaratmak Star Wars: Battlefront’da.

EA , yanlışları ve eksikleri düzeltmek dışında bir de sosyal medyada dalga konusu olan DLC fiyat ve içeriklerine de el atıp ücretsiz yapmaya karar vermiş durumda. Umarım bedava DLC bize az içerik olarak dönmez ve biz de aylarca hatta bir yılı geçer durumda oynarız. Oyunu ayakta tut EA! Star Wars gibi bir markayı kullanıyorsun kafadan öndesin fakat bunu güzel kullanmalısın.

Yazımı bitirirken size tek diyebileceğim ön yargılı olmamanız. Hatalardan ders çıkarmış bir firma size umut versin. “Bu sefer oldu!” deme olasılığımız yüksek. Başka bir yazıda görüşmek üzere arkadaşlar. Güç sizinle olsun!

Künye
İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 17 Kasım 2017
Yayıncı: Electonic Arts
Platformlar: PC, XBOX ONE , PS4
Geliştiriciler: Motive Studios, EA Digital Illusions CE, Criterion Software
Tasarımcılar: John Stanley, Niklas Fegraeus

Yorumlar