Fifa Mobile 2018: İlk İzlenimler

Merhaba ben Zehir, her yazımda futbol şakası yaptığım için bu sefer doğrudan futbolla alakalı bir şey yazayım dedim. Yolda izde kitap okumuyor ya da sohbet etmiyorsam telefonumun şarjını Mobil Oyun tanrısı Aplikus’a feda ediyorum, Bu bağlamda da FIFA Mobile’ı adeta baş rahip ilan ediyorum.

Nedir FIFA Mobile?

EA tarafından her yıl çeşitli platformlarda yayınlanan futbol oyunu FIFA’nın akıllı telefon oyunu. Bu oyunda mahalle takımı kıvamında bir takım ile başlayıp gerçek anlamda dünya devi olmaya çalışıyorsunuz. Oyunun daha önceki sezonlarında oynamış olanlar başlangıçta bir nebze daha avantajlı olmakla beraber, o adamları zaten eşleşme aşamasında görmüyorsunuz, bütün rakipler dişinize göre.

Oyundaki tek oyunculu kısım gayet güzel olmuş, benim tek hoşlanmadığım yanı insafsızca çok gol atıyor olmamdı, ama onun da nedeni var. (Oyun içi parayı transfere gömmüştü. Çünkü kendisi hata yapacaktı ki güzel bir rehber oluştursundu. O Zehir idi, bizim takım ortalamalarımız yüksek olsun diye kendi kaynaklarını saçan.)

Ehm, Ne diyordum, hah, tek oyunculu. Oyunun tek kişilik modunun oynanması konusunda ne kadar ısrarcı olduğunu anlatmakla bitiremem. Bu tür oyunlarda çok sık karşımıza çıkan manamız, çeşitli oyun içi etkinliklere erişim hakkımız falan takım seviyemizle olan şeyler. Bu seviyeyi yükseltmek için ne yapmak lazım? Tecrübe puanı edinmek. Bu durumda soluğu Campaign bölümünde alıyoruz.

Ben oyuna tabii ki Beşiktaş ile başladım. Hangi takımla başladığınız bir takım arması ve forması seçiminde etki ediyor, bir de oyunun en başında size verilen başlangıç oyuncusunun kim olacağı konusunda. Oyun içinde size yardımcı olan C. Ronaldo ve -benim durumumda- Veli Kavlak ile başladığımız yolculuğumuza ilk durakta da Zardes kardeşimiz enteresan saçlı sarışın siyahi oyuncu kontenjanından katılıyor. Bu üçü önemli, İlk seviyelerde kendilerinin ayağına bakıyoruz. Zaman içerisinde oyun içindeki aktivitelerden, görevlerden ve para ile aldığımız paketlerden çıkan oyuncuları kullanarak takımımızın daha güçlü olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Öyleyse soru şu, biz ne zaman büyükler ligine katılacağız? Öyle kolay değil o işler tabii. Yine de iyi bir başlangıç için tavsiyelerimi hazırladım da geldim.

Biraz Tavsiye

  1. Vs Mod sizin dostunuzdur. Bu modu ihmal etmeyin. Takımınız 70+ skora ulaşana kadar girmeyin ama, gelenden geçenden fark yersiniz en alt seviyede bile. Yine de ihmal etmeyin bu modu, çünkü çok değerli bir şey veriyor bize: Antrenman Fişi.
  2. Yeşil parayı savurmayın. Yeşil para, hem “coin” almaya hem de özel paketleri elde etmeye yarıyor, ancak oldukça zor birikiyor. O yüzden “200 para ver altın oyuncu veriyim bi tane” gibi vaatlere kanmayın, biriktirin. Adı FIFA points bunun bir de.
  3.  Overall her şey değildir. Görüyorum çünkü takım overall skoru yüksek olsun diye stopere forvet falan koyan var. Olmuyor o iş öyle, işi top kapmak olan ama top kapamayan adam olmaz. Overall da genel takım puanı.
  4. Adım adım gidin, bir yeri bitirip ötekine geçeyim diye düşünmeyin. Bir ona bir ona dadanın, öteki türlü ileride tıkanır sorun yaşarsınız.

Nasıl İlerlemeli?

Bunlar öyle oyunu yalamış yutmuş birinin tavsiyesi değil, elbette ki daha iyi stratejiler bulmuş olabilirsiniz. Şu anki en geçerli sistem birazdan anlatacağım sistem olarak görünüyor ama.

Öncelikle oyuna başlar başlamaz Ronaldo kardeşimiz bizi eğitim görevlerine davet ediyor. Bu görevler sonunda da takımımıza katılıyor kendisi, ki uzun süre görebileceğimiz tek elit o. (Kredi kartı gücü kullanıyorsanız ya da inanılmaz şanslı iseniz başka.)

Sonrasında tavsiyem campaign menüsü üzerinden devam etmeniz. Çok hızlıca yapmanız gerekenler: Bütün campaignleri açmak. Bunun için seviye lazım. Seviye de var olan görevleri bitirerek elde ediliyor. Öncelikle Doğu Avrupa açılıyor olsa da bir kaç seviye atlar atlamaz kalanlar da erişime açık hale geliyor. Burada tavsiyem oldukça kolay olan Chapter 1 görevlerini tamamlamanız. Özellikle FIFA points veren Kuzey Amerika, Batı Avrupa, İtalya, İspanya ve Dünya’nın Kalanı campaignlerini yapmak lazım ki eser miktarda FIFA points biriksin. O puanlara içinde bol miktarda altın oyuncu bulunan mega paket almak tamamen altın ve üstü seviye oyunculardan kurulu bir takım kurmanıza yardımcı olur, aynı zamanda da zor birikmiş coinlerinizi ziyan etmenizi engeller.

O coinler “skill boost” adlı yetenek kartlarını almakta kullanılacak çünkü. Bu yetenekler oyuncuların genel gelişimi için oldukça önemli, ve aslına da bakarsanız en makul yatırımlar benim gözümde. Oyuncular değişse de o bonuslar daimi olarak kalıyor. Bir noktadan sonra “Bu takımın forması oynar be abi!” Kafası geliyor yani. Skill boostların işe yaraması için oyuncu kendi mevkisinde oynamalı bu arada (oyuncu kartında yazar). Şu anki oyun içi ekonomide 74 overall sahibi bir oyuncuyu gönderip yerine 80 overall oyuncu transfer etmenin maliyeti 300k coin civarında, o yüzden çok da şey yapmayın ona. O 300k ile 15 pakette 60 skill boost alır bütün takımı üç overall yüksek puanla sahaya çıkarırsınız. 77-78 bandında olan oyuncularınız elit kategorisinde gibi oynarlar. Bu stratejiye çok değerli kaynakları boşa harcadıktan sonra dönmeme rağmen benim takımda bile bu ödüller sayesinde 77 olması gereken overall skoru 79 a yükseldi.

Oyunda her hafta içeriği yenilenen etkinlikler de var, events kısmında bulabileceğiniz. Burada da çeşitli şartları sağlarsanız ödül olarak oyuncular elde edebiliyorsunuz. Keyifle zaman geçirmek için ideal bu etkinlikler fazla zamanınızı da talep etmiyor. Ayrıca “daily activities” ve “achievements” kısmı da size ilerlemenizde faydalı oluyor.

Son olarak da, mutlaka aktif bir lige katılın. Lig puanları ile Dele Alli’yi kadronuza katabilir, gelişimini sağlayabilirsiniz.

Oyuncuların gelişimini sağlamak onlara antrenman vererek mümkün. Çok tavsiye etmiyorum ama, bir oyuncuyu eğitmek transfer yapmaktan çok daha ucuz olsa da oyuncuyu satarken gelişim kayboluyor. Öyle geliştirip satayım olmuyor yani. Ha olsa zaten piyasa bu kadar yüksek olmaz ama o zaman kimse para verip FIFA points de almaz. Neyse.

Lig dedim, campaign dedim, kimin parasını neye harcayacağına karıştım, Bi tek etkinlikleri açıklamadım tek tek galiba. İçerikleri her hafta değişiyor diyedir o. Icons kısmı bayrak oyuncu diye tabir edilen oyuncuları almak için var, ama biraz kallavi kadro istiyor. Team of the week, haftanın oyuncusu etkinliği. Etkinlik içindeki görevleri yaparak topladığımız etkinlik puanları ile oyuncu vb kazanıyoruz. Scouting: 4 saatte bir yeniden yapabildiğimiz bu görevden kazandığımız özel parayla belli bölgelerden rastgele oyuncu alıyoruz. Matchups: Iddaa oynuyoruz bu bölümde. Gerçekten. Dört maç için tahminde bulunuyoruz, Bu maçların gerçek hayattaki sonuçlarına göre ödül kazanıyoruz. Dördüncü bilen kapıyor o haftanın elit oyuncusunu.

Bi de mağaza kısmında dört saatte bir bedava öğe veriyor, Onu almayı ihmal etmeyin.

Mini tip: Oyuncu alacaksanız önce bi açık arttırma fiyatına bakın, zira 60k bedeli olan adamı 5k ya falan almak mümkün. Seviyorum sizi.

Emre Ömer Zehir, Kahramangiller Idman Yurdu tesislerinden bildirdi.

(Yalan, evde oturuyor.)

Yorumlar