IKAO The Lost Souls – Çift Kuyruklu Kahramanımız Ikao’nun Geçmişini Keşfetme Hikayesi

Herkese Merhaba! 6 Şubat 2019’da Steam’de yayınlanmış yepyeni bir oyun incelemesi ile karşınızdayım. Oyunumuzun adı Ikao The Lost Souls.

Ikao’nun Hafızasını Kaybettiği Gün..

Baş kahramanımız Ikao, şirin mi şirin çift kuyruklu bir kedi. Aslında oyunda karakterlerin kedi olduğu vurgulanmamış olsa da sivri kulakları ve genel tavırları kedi olduklarına işaret ediyor.

Bir gün, ansızın bir boşluğun içinde hafızasını kaybetmiş olarak uyanıyor, biraz zaman geçtikten sonra ise bilinmeyen bir hastalık nedeniyle tüm dostlarının (güzel pembe kız arkadaşı dahil) yok oldukları imgesini görüyorsunuz. Bu hastalık neydi, nereden gelmişti?

İşte küçük dostumuz bu soruların cevabını bulabilmek için sonunu bilmediği bir maceraya atılıyor.

Peki ya Öteki Taraf?

Ikao oyunda biraz ilerledikten sonra anlatım, bir anda kimsenin olmadığı yalnız ruhlar dünyasına kayıyor. Burada ise dilediği gibi havada asılı kalabilme yeteneğine sahip beyaz bir varlık ile tanışıyoruz. Beyaz varlığın ise nerede ve ne olduğuna dair en ufak bir fikri yok gibi görünüyor. Oyunun bize açıklama yapmadan verdiği ve Ikao’nun oynadığı bölümlere göre oldukça zorlu olan ruhlar dünyasında koşturmaca devam ediyor.

ve Platforming Başlıyor…

Oyun, bilgisayar uyumlu bir oyun kumandasıyla oynanması gereken bir platforming oyunu. Platforming oyunları özellikle indie oyun yapımcıları arasında oldukça popüler olan ve bir dizi platform, boşluk ve tuzaklar arasından basit hareket mekanikleri ile ilerlemenizi gerektiren oyunları tanımlıyor.

Ikao’da oyuna ilk bölüm ile başlıyorsunuz ve ilerledikçe (bu arada Ikao ve beyaz varlık arasında da gidip geliyorsunuz) zorlaşan bir dizi aşamayı geçmeniz gerekiyor. Bunun için sağa sola ilerlemek, zıplamak ve duvarlardan sekebilmek dışında (en azından başlangıçta) hiç bir özelliğiniz yok, dolayısı ile bölümleri tamamlayabilmek için el-göz koordinasyonu ve sabır gerekiyor.

Kahramanımız Ikao, bölümlerde ilerledikçe tapınaklara benzeyen büyük taşların etkisi ile minik minik hafızasını yeniden kazanmaya başlıyor ve bu da size zorlu engelleri aşabileceğiniz yeni özellikler kazandırıyor. Bu esnada da Ikao’nun hikayesini bir film izler gibi (gerçekten aralarda kısa çizgi filmler ile genel hikaye gittikçe açıklanıyor) görebiliyoruz. Ikao için örnek bir bölümü aşağıda görebilirsiniz:

Beyaz varlık ise çok daha karanlık ruhlar dünyasında ölümcül dikenlerden uçma yeteneği ile kaçmak zorunda:

100.000 Küp mü?!?

Oyunda tek ilerleme bölümlerin tamamlanması ile gerçekleşmiyor. Bölümlerin her yerinde kimi zaman dağınık kimi zaman ise toplu halde bulunan garip küçük küpler var. Ekranın üst tarafında bulunan bir sayaca göre toplamda tam 100.000 küp toplama şansınız bulunuyor!

Dolayısı ile siz de benim gibi oyunları tamamlama konusunda takıntılı iseniz, uzun ama eğlenceli bir yolculuğa hazır olun derim.

Oyun, Bizlere YukiOstudio Tarafından Kazandırılmış..

YukiOstudio adlı firmanın Steam’deki ilk oyunu olan Ikao The Lost Souls, özellikle beni grafikleri ile çok etkiledi. Ikao ve Beyaz Varlığın dünyaları birbirinden oldukça farklı ve her an kedi dostumuzun edindiği yeni hatıralar ile hikayeye daha da dahil oluyorsunuz. Ikao’nun dünyasında her şey dengeli ve düzenli gibi görünüyor olsa da oldukça keskin atlayışlar ve duvardan zıplama numaraları sizi bekliyor. beyaz Varlık’ta ise işler tam tersine gidiyor. Her yer karanlık, kıpkırmızı dikenler (kimi zaman dönüyor, kimi zaman ise bir bitki kılığında üstüne atlamanızı bekliyorlar) bir kaos hakim. Eh, bu durumdan ise çoğunlukla uçarak kaçabiliyorsunuz.

Tasarımcılar bizlere ana menüde tüm bölümleri bir harita yardımı ile gösteriyor, yani toplamda kaç bölüm olduğunu ve sizin nerede olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Oyunun müzikleri şahane ve kulaklık ile dinlemeye çok uygun. Karakterlerin hareketleri sürekli sesler çıkartarak ambiyansı bozmuyor ve sürekli bir ruhani melodi ile oyuna devam ediyorsunuz.

Bana göre oyundaki tek eksik, girdiğiniz bölümlerdeki küplerin tamamının toplanıp toplanmadığına dair bir gösterge yok. Özellikle Beyaz Varlığın dünyasında her şey karanlık olduğundan bir tane küpü gözden kaçırıp bir daha bulamamanız işten bile değil. Dolayısı ile her bölümde küplerin tamamını topladığınızdan emin olmanız ve bunun için gerekirse bölüm sonunda baştan başlayıp kontrol etmeniz gerekiyor.

Son Sözler

Ikao The Lost Souls, gerçekten denemeye değer bir indie platformer oyunu. Ben henüz ortalarına kadar gelebildim, tabii bunda tüm küpleri toplamaya çalışmamın da büyük bir etkisi var bence. Ortalama bir oyuncu için en az 10 saatlik keyifli bir deneyim sunmaya aday bir oyun diyebiliriz.

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

Yorumlar