Karga Tipli Hırsızla Gölgeden Gölgeye: Card Thief

Merhaba kart hırsızları. Bu hafta mercek altına alacağımız oyun, geçen haftaki incelemede olduğu gibi bir cep telefonu oyunu. Ancak tür ve tat olarak oldukça farklı. Karttan karta gizlice atlayarak yazımıza başlıyoruz.

Öncelikle, Biz Kimiz?

Vallahi bilmiyorum. Yani aslında oyunu oynayan ya da oynamayan (Belki yaratıcısı hariç) kimse bilmiyor. Sağ olsun oyun bize kimiz, neredeyiz, kim için çalışıyoruz, bunlar gibi herhangi bir bilgi vermeden hemen maceranın içine atıveriyor.

Telefonun ekranında parmağımızı aşağıya doğru oynatarak ekranı ilerlettiğimizde öncelikle üssümüzle karşılaşıyoruz; birkaç farklı kattan oluşan üssümüzde, sonraki hedefimizi belirleyeceğimiz haritamız, bulduğumuz sandıkları açmakla sorumlu olan arkadaşımız ve en alt katta da bonus görevleri veren yaratık var. (Hepsi de oldukça çirkinler) Bir şeyler çalmak için harita ekranını, çaldığımız sandıkların açılmasını ise “guildmaster” ile gerçekleştiriyoruz. Başarılarını ilerletmek ve normalden daha farklı oyun tarzlarında oynamak isteyen hırsızlarımızı da en alt katta ağırlıyoruz. Üssümüz hakkında soru yoksa ben oyunun türüne, tipine geçeyim.

Ağzını Bıçak Açmayan Kartlar

Card Thief, yazının bu noktasında bize hiç acımıyor ve bombayı patlatıyor. Card Thief, her bölümde bize dağıtılan kartları kullanarak ilerlediğimiz bir kart oyunu. Aslında oyunda kartları çalmaktan çok onları kullanıp atıyoruz. Hemen belirteyim ki kartların çizimi oldukça güzel. Garip bir şekilde hem komik de ciddi. Her bölümde kartlar rastgele bir şekilde dağıtılıyor, biz de muhafız ve tuzak gibi kartları aştığımızda ekrana yeni kartlar geliyor. Oyundaki asıl amaç içinde değerli eşyalar bulunduran sandıkları çalmak ve kaçmak. (Kaçma işi lağımdan yapılıyor, yani lağım kartı lazım)

Oyunun ilk orijinal kısmı kartların birbirleri ile daha önce hiç görmediğim bir şekilde etkileşimde olmaları; Bir hırsız olarak bu oyunda da gölgeler dostumuz. Ve meşaleler de düşmanımız. Diyelim ki sol en üstde bir meşale yanıyor. Bu meşale bir yanındaki ve altındaki kartı etkiliyor. Yani o kartlara ışık veriyor. Meşaleyi söndürdüğümüzde ise, meşale sayesinde etkilenen kartlar tekrar karanlık oluyor. Oyunun ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkacak olan bazı kartlar da “şüpheli bir hareket “yapıldığında alarm veriyor ve onu duyabilecek olan kartlar daha dikkatli olmaya başlıyorlar. O yüzden aslında oynanan kartlar hem sizi hem de çevrelerini fazlasıyla etkiliyor. O kadar ki sizi zafere yada parmaklıklar ardına gönderebiliyor. Ne derler “bir ninja çevresinin farkında olmalıdır. Ama biz ninja değiliz? Olsun, yine de avantajı var.

Köpek Isırmadan, Baykuş Gagalamadan Hazine Avı

Arnold Raures tarafından sunulan oyunumuzda asıl amaç token’ları bulmak ve bir sonraki kaleye doğru geçmek. Toplamda dört kale olan oyunumuzda ne yazık ki kalelerin birbirinden çok farklı olduğunu söyleyemeyeceğim. İlk seviye kalede karşımıza ne çıktıysa son seviyedeki kalede de aynı ya da benzer adamlar çıkıyor. Tuzaklar hariç yaklaşık 10 farklı karttan oluşan oyunumuzda beni en çok üzen şey yeni kartlar görememizdi.  Yine ek olarak ilerleyen bölümlerde oynanış adına bir değişim de yok. Yani ancak benim gibi takıntılı bir adam iseniz “bitirmeden bırakmam” diyenlerdenseniz, oyunun sonunu görmek için oynayabilirisiniz. Ama spoiler vereyim sonunda doğru düzgün bir şey olmuyor.

Yine de token’ları kazandığımızda hırsızlık hayatımızı bir sonraki adımına geçebiliyor, yol üstünde bulduğumuz “coin” leri de İnternet üstünden arkadaşlarımıza arkadaşlarımıza hava atmak için kullanabiliyoruz. Eğer bu tür amaçlarınız yoksa “coin” ler hiçbir işe yaramıyorlar.

Kaç Seviye Gizlisin?

Oyundaki gizlilik seviyemiz, düşmanlarımızı alt etme zorluğu gibi tüm hareket ve diğer bilgiler kartların sağ üst köşesinde yazıyor. Türk halkı olduğumuz için bir örnek verirsem daha iyi anlarız;

Diyelim ki 7 gizlilik puanımız var. Gitmek istediğimiz bir yere 2 zorlukta bir muhafız ve 3 değerinde bir sandık var. Bu saydığım yoldan gidersek gizlilik puanımız 2 ye düşüyor. Hareketi yapmadan, bu hareketin kısa süreli olarak nelere yol açabileceği de gösterilebiliyor.

Işık Bize Doğru Gelirken

Card Thief oldukça sabırlı insanlara hitap eden, aksiyon aramadan güzel bir şekilde kart oyunu oynamak isteyenlere karşı uygun. Haricinde, yani böyle bir oyuncu olmayacaksanız arada sırada oynayacağınız bir uygulama diyebilirim. Ama çok sabırlı değilseniz aklınızı çalıştırmayın. Oyunun geri kalan bölümünde de “frts” çalışmak lazım.

Yorumlar