Küçük, Sıcak ve İçten bir Seçimli Macera Oyunu: The Yawgh

Aslında bu hafta buraya bir kutu oyunu yazısı gelecekti ama onun yerine size biraz kutu havasında olan bir bilgisayar oyununu tanıtmaya karar verdim. The Yawgh aynı klavye başında 1-4 oyuncu arası oynanan tur bazlı bir “Maceranı Seç” oyunu. Oldukça kısa ve ufak boyutlu olmasını estetik çizimleri ve muhteşem müzikleri ile kapatıyor ve yeniden oynanabilirliği de orta seviyede.

Yawgh?

Yawgh?

Oyunda 2 erkek 2 kadın, 4 karaktere kadar kontrol edebiliyoruz. Yaşadığımız şehre yaklaşmakta olan ve “Yawgh” olarak adlandırılan bir felakete karşı 6 hafta/tur boyunca karakterimizi çeşitli alanlarda yetiştirerek hazırlıyoruz ve Yawgh geldiğinde şehre nasıl yardımcı olacağımızı seçiyoruz. Oyun sırasında yaptığınız seçimler, karakterinizin özellikleri ve en son felaket sırasında aldığınız role göre oyun şehrin ayakta kalıp kalamadığını ve sizin karakterinizin başına ne geldiğini belirliyor.

yawhg2

Şehrimiz ve 4 karakterimiz.

Oyunda her hafta şehrin çeşitli yerlerinde karakterlerimize çeşitli işler yaptırarak para kazanmaya ve özelliklerimizi arttırmaya çalışırken mekana ve yaptığımız işe bağlı olan rastgele bir olay ile karşılaşıyoruz. Bu olay karşısında yapacağımız seçim ve karakterimizin özelliklerine bağlı olarak birşeyler kazanmak veya kaybetmek mümkünken, bazı seçimler 2-3 hafta sonra başka bir karakterin başına patlayabiliyor veya şehrin felaketten sonra toparlanma eforuna büyük darbe vurabiliyor.

Hey yavrum hey havalara bak. Tabi hanımkızımız haftanın sonunda karşılaşacağı adamın hayatını altüst edeceğinden habersiz.

Hey yavrum hey havalara bak. Tabi hanımkızımız haftanın sonunda karşılaşacağı adamın hayatını altüst edeceğinden habersiz.

Karakterlerin bütün özellikleri eşit başlıyor ve yetenek geliştirme konusunda eşdeğerler, buna rağmen birden çok karakterle oynandığında her karakterin farklı 2-3 yeteneğe abanması 6. tur sonunda gelen felaketi atlatabilmek için çok faydalı.

Handa çalışmak insan ilişkileri için çok faydalı. Binbir türlü rastgele olay var tabi.

Handa çalışmak insan ilişkileri için çok faydalı. Binbir türlü rastgele olay var tabi.

“Peki bu kadar ufak ve basit bir oyunun nesi seni etkiledi de bize anlatıyorsun?” derseniz size diyeceğim şudur ki oyun çizim, yazı ve müzikleri ile müthiş hüzünlü bir hikaye anlatımı tutturmuş durumda ve her oyunun bitiminde insanın içine ayrı bir his uyandırıyor. Özellikle tekrar eski haline döndürmeyi başarıp kendinizi feda ettiğiniz veya oyunun başında yaptığınız ufak bir seçimin şehri ucu ucuna kurtardığı durumlarda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Oyunun sonunda darmaduman olmak da var, kuşlar böceklerle şarkı söylemek de.

Oyunun sonunda darmaduman olmak da var, kuşlar böceklerle şarkı söylemek de.

The Yawgh, bana Humblebundle’ın farkettirdiği ufak mücevherlerden biriydi ve paylaşmak istedim. Oyun fazla kısa olduğu için 18TL ücretini fazla bulanlar olabilir ama genel olarak alınası olduğunu düşünüyorum. Özellikle müziklerini birçoğunuz çok seveceksiniz.

Yorumlar