Minecraft: Nether Update – Cehennem Bokunda Boncuk Aramak

Nether, belli bir amaçla girilen ve sonrasında koşa koşa çıkılan bir yer olarak düşünülmüştü. En azından Minecrafta ilk eklendiğinde öyleydi. Yıllar içinde oyuna eklenen özellikler oyuncuların erişebildiği güç eşiğini çok yükseltti.  Nether bugünlerde içinde normal gezilebilen, çok kasmadan maden aranabilen bir yer haline geldi. Öyle ki; oyuncular Nether’de respawn noktası kuramamaktan şikayet etmeye başladılar. Mesela ben geçen gün yanıma çok güçlü bir yay aldım ve bildiğim bir Nether Fortress’e daldım.

Normalde yusuf yusuf yaklaşmam gereken blaze’leri paşalar gibi birer okla öldürdüm, ortam ferahlayınca bir siper kurdum. Sipere çekildim, spierden ölenlerin yerine türeyen blazelere rahatımı bozmadan çatır çatır ok attım. Sonra lootu işlemek için cehennemden çıkıp atölyeme dönmek zorunda kaldım. Çünkü hem yatağım atölyemin içinde olsun istiyorum hem de yatağım overworld’de olmak zorunda. Malumdur, saçma sapan bir sebepten ölürsem atölyemde kalkıp yedek eşyalarıma hemen ulaşabilmek istiyorum. Eğer Nether’de Spawn olunabilseydi atölyemi anında Nether’e taşırdım. Neyse ki şu anki önizleme sürümünde Nether’e spawn noktası kurmak, Nether’deki domuz adamlarla ticaret etmek, lav üstünde yürüyebilen binekle lav denizlerini aşmak gibi pek çok yeni özelliği denemek mümkün.

Yavrusunu sırtında taşıyan mantar şeklinde lav yaratığı

Torununu okul yolundaki lav deresinden sırtında geçiren cefakar Minecraft ilinin Nether ilçesinden bir nine.

Öne Çıkan Yenilikler

Altın Minecraft’taki kaynaklar arasında her zaman bir üvey evlattı. Kazarken 10 birim çıkarsa bunun 3 birimi bir işe yarıyordu, 7 birimi dekoratif küp haline getirilip tavana duvara ekleştiriliyordu. Yeni çıkacak güncellemeyle özellikle altını işe yarar hale getirmeye çalışmışlar. Nether’in yerlisi olan zombie pigmanler zaten altın temalıydı, altın eşyalarla gezip ölünce altın parçaları düşürüyorlardı. Yeni güncellemeyle zombie pigmanlerin yerini piglin isimli yeni bir ırk alacak. Normal köylüler nasıl zümrütle ticaret ediyorlarsa piglinler de külçe altın karşılığı oyucularla ticarete edecekler.

Tabii ki eskisi zombie pigmanler gibi aç ve açıkta sahipsiz gezmeyecekler, Nether yaratılırken piglin kabileleri için kaleler de oluşturulacak. Piglinlerin etrafında hoglin denen yaban domuzları da spawn olacak, piglinlerin hoglinleri avlayıp yeme davranışı gözlemlenmiş. Bu beni biraz üzdü, çünkü bu bir insanın maymun avlayıp yemesine benziyor. Yokluktan öyle yapıyorlar cehennemde başka protein kaynağı yok diyebilirsiniz. Ama bu kurgusal bir evren ve bu seçimleri bir içerik yazarı yazıyor. Bu seçimi hiç etik bulmadım. Çocuk piglinler ne güzel hoglinlere binip kardeş kardeş oynuyorlar, büyükler gidip hoglinlere saldırıyor. Boşu boşuna umudumuzu çocuklara bağlamıyoruz, ne varsa çocuklarda var.

Minecrafttan fosilli kum çölü görseli

Tekrar yetişkinlerin kirli ilişkilerine dönersek; piglinlerle ticaret ederken oyuncunun eline zaman zaman crying obsidian blokları geçecek. Bu crying obsidian bloklarıyla Nether’de işleyen Respawn noktası üretmek mümkün olacak. Lakin bu Spawn noktasını Glowstone ile şarj etmek gerekecek, birileri Spawn oldukça birer birer şarjı azalacak ve şarjsız kalınca kapanacak.

Nether’in yaratımı demişken Nether’e çok güzel coğrafi özellikler de eklendi, mesela şu yukarıda gördüğünüz fosilli kum çölü. Kumdan çıkan beyaz direkler çok uzun zaman önce netherde yaşamış dev hayvanların, kuru ve steril havada korunmuş kemiklerini temsil ediyor.

Bu süreçte oyuna Netherite diye bir malzeme eklendi. Netherite külçeleri ile elmas eşyaları geliştirip daha önceden var olmayan bir üst seviyeye yükseltmek mümkün. Netherite külçesi üretmek için netherite kırpıntılarını altın külçeleriyle harmanlamak gerekiyor. Peki Netherite kırpıntıları nerden geliyor? Netherin derinliklerinde Ancient Debris isimli bir madenden bulup elmas kazmayla toplamak ve sonra fırında pişirmek Netherite Scrap üretiyor. Pek güzel, peki bu ancient debris neye benziyor? İşte buna benziyor…

Dört köşeli Minecraft boku

Vombat hayvanının da köşeli dışkıladığını biliyor muydunuz?

Gelelim Asıl Meseleye

E bu bildiğin bok lan? Debris ingilizce moloz, artık, hurda vs. demek. “Artık” anlamında kullanılınca akademik dilde bok yerine de geçer. Çok eski olduğuna ve taşların arasında gömülü olduğuna göre fosilleşmiş bok olmalı. Hatta yukarıdaki fosilleşmiş kemiklerden anladığımız kadarıyla Nether’de bir zamanlar bir minecraft küpü ebadında sıçacak kadar büyük hayvanlar da yaşamış gibi görünüyor. En azından ima o yönde.

Bu bir yandan netherite malzemesinin neden demir veya altın gibi cevherden eritilip, külçe halinde işlenmediğini de açıklıyor. Netherite bir cevher değil de, fosilleşmiş bok olduğundan ısıtıldığı zaman erimek yerine yongalarına ayrılıyor. Sonra bu taşlaşmış bok yongalarını altınla karıştırıp altınlı tezekten külçe üretmek gerekiyor. Sonra bu tezek külçelerini elmas zırhın üstüne sürünce tarih öncesi Nether hayvanlarının bokuyla kaplanmış zırh elde ediliyor. Bildiğin elması mistik boka bulayıp kurumasını bekliyorsun daha sağlam zırh çıkıyor.

“Fosilleşmiş bok da ne? Sen ne biçim bir manyaksın?” diyenler için fosilleşmiş bok budur, ben de çocukken şunu okumuş ve mühim kısımları unutmamış bir manyağım.  Yine de “Acaba ben mi delirdim?” diye şüphelendiğimden internete danıştım ve Google sağ olsun internetin bazı kısımlarında insanların Ancient Debrise bakıp “Ehehe bok lan bu baya” diye güldüğünü gördüm. Buna dayanarak dümdüz devam ediyorum.

fosilleşmiş kaka örnekleri

Millet bunların üstüne makale tez neyin yazıyor.

Analiz

Hayvanlardan eşya yapmak,  insanlığın en eski fikirlerinden biridir. Kendi tüylerinin ısı korunumuna yetmediği yerde yediği hayvanın derisinden kendine giysi yapar. Çakmak taşı gibi kolay işlenen taşların olmadığı yerde kemiği yontarak kesici alet yapar. Hayvan bokundan tezek üretir kışın ev ısıtır. Yine hayvan bokunu samanlı çamura karıp kerpiç yapar, kerpiçten de ev yapar içinde yaşar. Öte yandan ne tezek yakmaktan ne de kerpiç evde yaşamaktan hoşnut kalmaz. Bu hoşnutsuzluk insanlığı nükleer enerjiyi ve betonu icat etmeye sürüklemiştir.

Mojang yönetiminin özellikle Bedrock sürümünü ergen mizahından azade tutmak için elinden geleni yaptığını biliyoruz. Mesela geçen sene ilk ve son kez bir Hosted Bedrock Serverında oynarken bir sandığın üzerine ‘Taş, toprak, kum’ yazmıştım da ‘Taş, toprak, k*m’ diye sansürlenmişti. Başka bir arkadaş oluşan çeviri hatasını anlayıp bizi de uyandırana kadar uzun süre boş boş bakmıştık. Aynı yönetim kadrosunun kalkıp da fosil bokunda keramet arama gibi bir oyun içi mekaniğe cevaz vereceğini kesinlikle düşünmüyorum. Burada olan kesinlikle hınzır bir ürün geliştiricinin başarıyla sonuçlanmış GettingCrapPastTheRadar denemesi. Ki sansür radarından literal olarak bok kaçırdığı için benden 10 puan aldı. Adeta mest oldum.

Yorumlar