Minecraft: Eşek Kadar Adamlar Gider Lego Oynar!

Çocukluğundan beri birinci motivasyonu yaratıcılık olan oyuncaklarla oynamışlarımız var ise, bu yazıya yabancılık çekmeyeceklerdir. Hepimiz (özellikle bu sitede olanlar) lisede sıraya yazı yazar, hikaye uydurur, veyahut hayal alemine dalardık. Etrafımızdaki iyice batan dünyaya inatla, kendi dünyalarımızı, alemlerimizi, sistemlerimizi kurardık. Sonunda kalori tüketimi Orta Çağ’a göre bir hayli artan ve uyarıcı maddeye (kola, sigara, kahve ve çay) abanan şehir hayatında, özellikle ergenlik çağına gelen insanın beyninin coşması doğal bir olaydır. Eskisi gibi kuru ekmek, biraz soğan, yoğurt ve kuyu suyuna talim değil vatandaş.

Kimimiz Lego ile, kimimiz maketle, kimimiz müzikle, kimimiz edebiyatla uğraştı. Doğal olarak yaratıcı sanat eserleri ve alemi, eskisine kıyasla dallandı budaklandı ve olması gereken bir gün gerçekleşti. Model uçak, lego ve minyatür sokak / şehir setleriyle büyüyen nesil, damgasını dijital aleme vurdu; Minecraft!

Bu daha başlangıç!

Bu daha başlangıç!

Bilgisayar oyunlarında geek’lerin sevdiği elementlerin esneklik ve detay olduğunu düşününce, Minecraft’in geekdomda nükleer bomba etkisi yaratması şaşırtmıyor. Malumunuz, çoğumuz Populous gibi, en ufak insanın hayatının ve neler yaptığının ilgi uyandırdığı “God Games” ekolü ile büyüdük (O başka yazıya artık).

Yapılan etmenlerin çevreye etkisini görmenin, geek’in en büyük zevklerinden biri olduğunu bilen Minecraft ekibi, yaptığı oyunla oyuncunun içindeki yaratıcılığı ve mimariyi kurutana kadar sağmayı bilen bir ustalık sergiledi bu oyunla.

Bu dev microsoft ofis ataçı, oyun içinde yüzlerce kayadan yapılmış bir heykel!

Oyunun içeriği basit; pastoral kırsal bir dünyada uyanan adamımız, elinde hiçbir şey yok iken tahtadan, taştan aletler geliştirip sığınık ve alet edevat yapıyor.

İnsanın içindeki lego ile doymamış Ağaoğlu’nu işçi hayatına zarar vermeden, tatmin etmenin çevreci ve ucuz yolu olan Minecraft ekolü, anında yüzlerce klon oyun ve program geliştirilmesi ile etkisini kanıtlamıştır.

10 litre kahve, 2 kilo mikrodalga yemek ve 42 saat kanayan gözlerden sonra...

10 litre kahve, 2 kilo mikrodalga yemek ve 42 saat kanayan gözlerden sonra…

Üstüne üstlük, dünyanın her ama her karesinin zarar görebilme ve sökülebilme özelliğine, elektrik, elektronik devreler de dahil olduğunda, iş iyice çıldırıyor. Açık/kapalı durumunda enerji sinyali çıkarabilen “redstone” tozu lehimli iletken gibi oyunda serpilebiliyor ve böylece elektronik devreler, analog sistemler veya elektrikli tren sistemi kurulabiliyor.

Hatta elektronik ve analog devreden anlayanlar için oyun içinde işlemci çipleri mümkün.

8 bit hesap makinesi devresi : UYUMAK ZAYIFLIKTIR!

8 bit hesap makinesi devresi : UYUMAK ZAYIFLIKTIR!

Bu arada bütün bu saydıklarım modsuz oyun için. Tekkit isimli modda farklı gezegenlere yer küreden… Ama yer bloktan uzay gemisi ile gidip keşfetmek de mümkün.

Özetle, en ufak parçası bile takılıp çıkarılabilen yaratıcılık temalı oyunlara ilgiyi, ilk kez dijital alemde ciddi olarak Minecraft dile getirdi ve sayesinde şimdi yeni bir oyun janrı gelişmekte. Tadını çıkarın!

Minecraft’e doymadım, manyağım daha da abartmak istiyorum diyenlere!

Favori olarak gördüklerim (İlk bakışta beğendim sonra dövmeyin, hiçbirini 15 dakikadan fazla görmek nasip olmadı meşgulüm bu aralar).

SPACE ENGINEERS GALACTINEERS XENOMITER HALA DOYMADIYSANIZ!

Yorumlar