Mobil Cihazınızda Oynayabileceğiniz Bir Ritim Oyunu: Cytus

İçinde yaşadığımız zamanda neredeyse hemen herkesin elinde akıllı bir telefon mevcut. Gerçi bu telefonların ne kadar akıllı kullanıldığı başka bir parantez konusu ama bu cihazlarda oyun oynamayı seven (Hayır Candy Crush değil!) vatandaşlardan biri olarak, bir şeyler karalamak istedim.

Oyunumuz Bir Ritim Oyunu: Cytus

Rayark adlı Uzak doğulu firma tarafından piyasaya sürülen oyun için ilk olarak şunu söylemek isterim; platformunda türünün en iyisi olduğu! Ritim oyunları sevenlerin kaçırmaması gereken yapım, oynamak için ayıracağınız vakti fazlasıyla hak ediyor. Oyunu ilk açtığımızda şöyle bir yazı ile karşılaşıyoruz: “En iyi tecrübe için kulaklık kullanın.” Hakikaten de öyle. Kulaklık ile oyundan çok daha zevk alıyor insan. Ardından oyun açılıyor ve güzel bir müzik karşılıyor bizi

Açılış ekranın ardından seçmemizi bekleyen bölümler (Chapter) karşılıyor bizi. Burada hemen şöyle bir şey belirtmek istiyorum; Yapımcı firma belli sayıda kişi oyunu indirdikçe yeni bölüm yayınlayacağını duyurdu. Her bölüm ortalama 10 şarkıdan oluşuyor ve oyun böylece sürekli olarak güncel kalmayı başarıyor. Ben bu yazıyı yazarken oyunda sekiz adet bölüm vardı. İlk defa oyunu açıp, ilk şarkınızı seçtiğinizde kısa bir öğretici bölüm geliyor. Burada oyunda kullanacağımız hareketler gösteriliyor. Üç adet hareket var; bir kez bas, basılı tut, basılı tut ve sürükle.

Oyunda her şarkının iki adet zorluk seviyesi var. Kolay ve Zor. Kolay seviyede oynadığınızda, şarkıların hepsini başarılı bir şekilde oynamanız mümkün. Oyundaki her şarkıdan alabileceğiniz maksimum puan 1.000.000 ile sınırlı. Bunu yapabilmeniz içinse şarkıdaki tüm notaların doğru zamanda uygulamanız gerekiyor ve bunu başardığınızda “Million Master” olarak şarkıyı tamamlamış oluyorsunuz. Kolay seviyenin aksine zor seviyede şarkıların bazılarına yetişmek gerçekten çok zor oluyor. Bir şarkıyı kolayda Million Master olarak tamamlayıp zor seviyesinde notaların yarısından fazlasını kaçırmanız mümkün.

Oyun içi görüntüsü bu şekilde.

Oyun içi görüntüsü bu şekilde.

Şarkılardaki arka planların el çizimi olması grafik anlamında oyunun gerçekten çok güzel görünmesini sağlıyor. Bunun haricinde oynanışı, şarkıların kalitesi ile türünde açık ara önde olan bir yapım. Yapımcı firma tarafından oyundaki şarkıların konserlerinin verilmesi firmanın oyuna yaptığı desteğin bir başka örneği.

Toparlıyorum; oyun genel anlamda oldukça başarılı. Yazının başında da yazdığım gibi platformu için türünün en iyi yapımı olmaya aday. Oynanışı zevkli, şarkıları harika. Firma tarafından sürekli güncellenen içerik de cabası. Zor seviyelerde kendinizi zorlamazsanız keyifle oynayacağınız bir oyun diyebilirim.

Şimdiden iyi oyunlar dilerim.

Yorumlar