RPG Budur! Deus Ex: Human Revolution

Son dönemlerde sosyal medyada oldukça fazla kullanılan bir terim var: “Old but gold”. İşte bu terim bu oyuna ‘cuk’ diye oturuyor. 1-2 TL’ye bir Deus Ex oyunu görünce oyun önerilerine oldukça önem verdiğim bir kişi aklıma geldi ben onun Deus Ex hayranı olduğunu hatırladım. Daha sonra Steam’de kart satarak bu oyunu edindim. Ve hayatımda ilk defa sanırım Steam’de kart satarak güzel bir oyun aldığımı oyunun başında bir saat geçirince fark ettim.

2011 yılında yayınlanan Deus Ex: Human Revulation’un RPG ögeleri oldukça güçlü. Son dönemlerde çıkan oyunların yapımcılar “Bizim oyunumuzda RPG var kardeşim!” diyorlar ancak oyunlarındaki tek RGP ögesi karakter geliştirme seçenekleri oluyor. (Evet Assassin’s Creed, sana laf atıyorum!) Halbuki RPG sadece karakter geliştirme ögeleri değil; girecek olduğunuz savaşta sizi kısıtlayıp kısıtlamadığı, oyunun sizin kararlarınıza önem vermesi, karakter derinliklerinin üst düzey olması… Bütün bunlar bir RPG oyununda bana göre olması gerekenler. Ve evet bütün bunlar Deus Ex: Human Revulation’da var! Bu sebeple bu oyunu çok sevdim bir çok eksiği olmasına rağmen.

Cyberpunk Havası

Oyunun oldukça güçlü bir cyberpunk havası var. Genel olarak cyberpunk temasını sevmeme rağmen bazı oyunlar bu havayı çokta iyi veremiyor. Ancak Deus Ex: Human Revulation kesinlikle bu oyunlardan biri değil. Güzel bir cyberpunk havasına sahip. Oyunun genel olarak ciddi olan havasına, koyu renkli, karamsar, boğucu bir cyberpunk ortamı oldukça yakışıyor.

Eksikler

Oyunda bir çok eksik de barınıyor ne yazık ki. Özellikle shooter kısmı oldukça can sıkıcı. Bunun sebebi oyunun yapım tarihide olabilir ancak benim hiç hoşuma gitmedi. Bazı zamanlarda oldukça can sıkıcı olabiliyor. İlerleyen dönemde umarım bu oyunun remasterd versiyonu yapılır ve bu shooter özelliği düzeltilir.

Bir diğer eksi ise oyunda kullandığımız silahların her zaman yeterli seviyede olmaması. Kullandığımız silahlar genellikle bir birinden çokta farklı değil. Oyunun yapımcılarının yerinde olsaydım bu cyberpunk havaya ve neredeyse full metalden olan abimize daha çok yakışacağını düşündüğüm aşırı teknolojik silahlar verirdim. Bu silahlar sayesinde bence oyun çok daha zevkli hale gelebilirdi.

Bir diğer eksi ise bence hack kısımları. Hack kısımları ciddi anlamda benim oyun zevkimi bazı zamanlar baltaladı. Hack mekaniklerini; kitli bir kapıyı açmanız gerektiğinde, bir kasa açarken karşınıza çıkıyor. Hack kısımları bütün oyun boyunca bir mini oyunun giderek zorlaşması ve bir daha bir daha aynı mini oyunun karşımıza çıkmasından oluşuyor. Hack kısımları başlarda hoşuma gitmesine rağmen bir süre sonra can sıkmaya başlıyor.

Oyunun yavaş ilerleyişi ve yapacağınız her şeyi kendinizin keşfetmeniz gerektiğinden oyun bir çok oyuncuya hitap etmeyebilir. Cyberpunk havayı sevmeyen oyuncuların ise hiç hoşuna gitmeyeceğini kesin olarak söyleyebilirim. Oyun oldukça küçük bir kitleye hitap ediyor, ancak bu kitleden bir çok kişinin bu oyuna hayran olacağını düşünüyorum.

Son Sözler

Sandbox yapısı ve bilimkurgu atmosferi ile Deus: Human Revulation, ucuz fiyata belirli bir seviyenin üstü oyun oynamak isteyen oyuncular için iyi bir seçenek olarak gözüküyor. Ancak grafik, modern mekanik vb. takıntıları olan bir oyuncu iseniz kesinlikle uzak durmak isteyeceğiniz bir oyun Deus: Ex.

Kahramangiller takipçileri arasında bir çok bilim urgu hayranı olduğunu bilmemden dolayı bu oyunu sizler ile paylaşmak istedim. Eğer sizde bu tarz oyunları seviyorsanız bu oyuna şans vermelisiniz. Güzel günler dilerim!

Yorumlar