Witcher 3: Gümüşün Işığı, Çeliğin Keskinliğiyle Birleşince!

“Kötülük, kötülüktür… Daha azı, daha fazlası, daha sinsisi… Hiç farkı yok… Eğer birini seçmem gerekirse, hiçbirini seçmemeyi tercih ederim.”

Yıl 2012 o zamanlar 2011’de çıkan Witcher 2’yi acımasızca sömürüyorum. Böyle delicesine oynamamın sebebi aynı çoğu oyuncu ile; daha çok Geralt Of Rivia karizması, daha çok yan hikaye ve daha çok ITEM!!!! Ben böyle yaparken toplamda 25 saatlik ana görevli senaryoyu yan görevler ile 35 saate çıkarmaya çalışırken o yıllar da kaliteli sayılabilecek bir Facebook oyun grubuna üyeyim. Entry’ye bomba gibi bir haber düştü “Witcher 3: Wild Hunt’ın CGI trailer’ı düştü!” Hemen açtık çözünürlüğü 720p’ye sabitledik ve izlemeye başladık. Bakın o zamanlar çalışmıyorum evdeyim ve seriyi birinci oyundan beri takip eden bir adam olarak öyle bir “ALLAH!” diye bağırdım ki annem odaya koştu “Ne oldu evladım?” diye. Hangi birini sayabilirim ki bu CGI trailer ile ilgili; CGI kalitesinin çok yukarıda olması mı, trailer’a konu olan sahnenin direkt kitaptan alınması mı, sinek kaydı görmeye alıştığımız Geralt’ın sakal bırakması mı, yine Geralt’ın 3 adamı tek kombo ile alması mı yoksa en son üstüne yürüdüğü adamın “n- ne yapıyorsun?” diye sorup, reyizinde “canavarları öldürürüm” diye cevap vermesi mi? O kısacık iki buçuk dakika üç yıl sürecek bir kıvranışa, karın ağrısına , sabırsızlığa sebebiyet vermişti.

Şimdi bekleyişimin üçüncü yılında çıkışından tam bir ay sonra size bir inceleme yazmak istiyorum. BU İNCELEME WITCHER 3; WILD HUNT İNCELEMESİ’DİR.

Boxshot Wizard file used for creating global boxshots

Novigrad’ın Yüz Fersah Uzağında 3 Gün At Sürersen İstediğin Yere Varırsın Witcher!

Witcher 2’yi oynarken içimden “Ah be şu oyun açık Dünya olsaydı ne olurdu sanki” dediğimde, babalar babası, ulular ulusu CD PROJEKT RED beni duymuş olacak ki; yukarıda bahsettiğim CGI’ın düşmesinden bir saat sonra açıklama yaptılar. Witcher 3 açık Dünya bir oyun olacak ve açık Dünya haritası ile övünen (skyrim?) bir çok oyundan üç, belki dört kat daha büyük olacak, CD PROJEKT RED sözünü tuttu sadece Velen No Man’s Land,  Skyrim’den 1,5 kat daha büyük.

Oyunu oynarken yol tabelaları ile yapılan “Fast Travel” ları kullanmıyorsanız eğer çok net söylüyorum Velen’in bir ucundan bir ucuna gitmek tam otuz beş dakikamı aldı. Sıkılmadan tamamen merak amacı ile yapmış olduğum bu deneyimin bu psikopatça enteresanlığın sonucu ise oyuna bir kere daha aşık olmam oldu.

Harita büyük, harita zorlu, harita uzun dedik peki bize bunun artısı ve eksisi nedir? Bana sorarsanız hiç bir eksisi yok zira yolda giderken “smuggler cash” denilen ve içinden muazzam itemlar çıkan zulaları, haydut kamplarını ve daha önce birinci ve ikinci oyunda görmediğiniz yaratıkları keşfediyor, item kasarken tecrübe puanlarının dibine vuruyorsunuz.  Örneğin bir görev aldınız, o görev minimum yürüyerek en az 5 dakikalık mesafede oluyor, CD PROJEKT RED harita yaptık kullanın mesajı veriyor bir nevi ecnebinin de dediği gibi “show off” yani gösteriş yapıyor, ama haklılar be öyle değil mi sevgili kahramanlar?

the-witcher-3-wild-hunt-2015-03-23-7

Oyunun açık dünya sistemi azıcık değişik, ucundan Dragon Age’i andırıyor, nasıl mı? Toplamda 5 büyük harita bu haritanın içerisinde sayısız köy  ve şehirler var (sayısız bir deyim tabii çok manasında). Mesela Novigrad’da toplam otuzdan fazla köy 4 büyük şehir var. Ama oyunun ilerlediği zamanlarda mesela size Skellige’dan bir görev geliyor ve artık bu harita aktif olmuş oluyor, yani iki haritayı aktif etmiş oluyor ve oyuna sadece senaryodan giderseniz on beşinci saatinde bütün “region”ları aktif edip, devasa bir Dünya’nın kapılarını aralamış oluyorsunuz. Karlı tepeler, sık ormanlar, çöller, kurak vadiler, kocaman krallıklar Witcher 3 size koskocaman bir evren sunuyor fersah fersah keşfetmek ya da görev adamını oynayıp işinizin olduğu bölgelere direkt gitmek sizin kararınız.

Merhaba Ben Nuri Alço; Bende Geralt CNM

Birinci oyundan üçüncü oyuna kadar, Witcher’ın en dikkat çekici özelliği nedir diye sorayım ne cevap verirdiniz? En azından erkek oyuncuların cevabı bellidir; Erotizm. CD PROJEKT RED büyüklere oyunlar kisvesi altında birinci oyundan beri erotizme büyük önem veriyor zira ikinci oyunda tavan yapan bu iş artık kılıfından yırtılıp üçüncü oyunda Tris, Yeneffer ve Geralt arasındaki etkileşim çok başka oluyor.

maxresdefault (1)

Ama CD PROJEKT RED bunu öyle de güzel açıklıyor ki; “Oyun adı gereği basit betimlenen bir şey fakat günümüzde “oyun”lar milyon dolarlar harcanan, ciddi yatırımlar gerektiren ve profesyonel oyuncular ile kotarılan profesyonel sinema filmlerini aratmayan şeyler. Bizim oyunumuz da gerçekçilik ön planda ve gerçek hayatta sex önemli bir olgu” diyor ne de güzel söylüyor ağızlarını yidiklerim. Gerçekçilik ve oyuncu hakları zaten bu adamlar için birinci planda az çok oyun oynuyorsanız bunu biliyorsunuzdur.

Yorumlar