Yardım İçin Oyna – Humble Bundle ve Games Done Quick

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere hem ülkemizde hem de dünyada sıkça kullanılan bir platform olan Humble Bundle ve senede iki kez düzenlenen bir oyun etkinliği olan Games Done Quick‘ten bahsetmek istiyorum. Bu iki platformun ortak özelliği ise ikisinin de yardım amaçlı hizmet veriyor olması.

Part 1: Humble Bundle!

Humble Bundle Nedir?

Bilgisayar oyunları, dijital kitaplar ve diğer dijital içerikler günümüzde yaygın olarak kullanılmakta. Humble Bundle da sizin bu içeriklere uygun fiyatlarla ulaşmanızı sağlıyor ve elde ettiği gelirleri ise bağışlıyor. Yani, Humble Bundle için bir dağıtım platformu diyebiliriz. 2010 yılında ilk çıktığında sadece oyun seçeneği vardı, şu anda ise yelpaze oldukça genişledi, oyunların yanında dijital kitaplar, çeşitli yazılımlar ve dijital içeriğe de ulaşmanız mümkün. Humble Bundle 2010 yılından beri toplam 145 milyon dolar bağış topladı ve bu tutar giderek artmakta.

Nasıl Çalışır?

Humble Bundle bizlere “Ne istersen onu öde” seçeneği ile birlikte farklı paket seçenekleri sunuyor. Bu paketlerin içinde birden fazla oyun ya da program bulunuyor. İnceleyip içinde istediğiniz bir oyun bulunan paketi seçebilirsiniz mesela. Bunu yaptığınızda da size ne kadar ödemek istediğinizi soruyor ve siz de istediğiniz tutarı belirleyerek işlemi tamamlayabiliyorsunuz. Ödediğiniz tutarın ne kadarının hangi yardım kuruluşuna gideceğini de siz belirleyebiliyorsunuz.

Bir paketin içinde yer alan oyunlara, tek tek almaya kalktığınızda vereceğiniz paradan tabii ki çok daha azını ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Steam kütüphanesini geliştirmek isteyen ve bunu yaparken de çorbada tuzum olsun diye düşünenler için çok iyi bir seçenek.

Aylık Üyelik Seçeneği

Eğer derseniz ki ben aylık üyelik almak istiyorum, böyle bir seçenek de mevcut. Her ay 12 dolar ödeyerek 100 doların üzerinde değeri sahip oyunlara otomatik olarak sahip olabilirsiniz ve her ay o ayın gelirlerini hangi yardım kuruluşuna bağışlandığını da görebiliyorsunuz.

Hangi Yardım Kuruluşları var?

Humble Bundle’ın desteklediği yardım kuruluşları arasında, engelli çocuk ve gençlere yardım eden, savaş mağduru çocuklara yardım eden kuruluşlar mevcut. Aynı şekilde dünyadaki vahşi yaşamı koruyan World Wild Fund for Nature kuruluşu da bunlardan bir tanesi.

Part 2: Games Done Quick

Games Done Quick (bundan sonra GDQ olarak bahsedeceğim) kısaca yardım için bağış toplayan bir bilgisayar oyunları maratonu diyebiliriz. Her yıl iki kez yapılan bu etkinlik Doctors Without Borders (Sınırsız Doktorlar) ve Prevent Cancer Foundation (Kanseri Önleme Vakfı) için bağış topluyor. Etkinlik, Summer GDQ olarak bir kez yazın, Awesome GDQ olarak bir kez de kışın yapılıyor.

Oyuncular genellikle indie oyunlar ile speedrun (bir oyunu kurallarını esneterek olabildiğince hızlı bitirmek) yapıyorlar ve yalnızca popüler oyunları değil belki çoğumuzun yaşından daha eski oyunları bile oynuyorlar. Biz de Türkiye’de bunu Twitch üzerinden canlı yayın olarak izleyebiliyoruz. Hem yeni oyunlar keşfedebilmek için hem de speedrun’ları izleyip çoğu zaman şaşırmak için güzel bir etkinlik. Dünya üzerinde de oldukça fazla bağış yapılıyor. Bugüne kadar GDQ 19.3 milyon dolar bağış yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Bana göre etkinliğin en güzel tarafı bağışların tamamen canlı yayında toplanıyor olması ve oynanan oyunlar ile ilgili alınan kararların bir çoğunun bu bağışlar ile belirleniyor olması.

Sonuç

Benim tavsiyem özellikle oyun ve dijital içerik satın alacağınız zaman Humble Bundle’ı değerlendirmeniz. Bağış yapmasanız bile Games Done Quick serisi arkadaşlarınız ile birlikte izlemesi çok zevkli bir etkinlik (özellikle TAS Block serisine Youtube üzerinden bir göz atın derim). Hepimiz oyunları ve dijital dünyayı çok seviyoruz ve çoğu zaman bunun bizim dışımızda birilerine de faydalı olabileceğini fark etmiyoruz. Humble Bundle ve GDQ ise bu güzel hobimizin nasıl daha güzel bir hale gelip yardım amacına bürünebileceğini bize gösteriyor.

Bu makale Melisa Turgut tarafından kaleme alınmıştır.

Yorumlar