Zombilerle Dolu Bir Dünya – Project Zomboid

Envanter çok detaylı, ama özellikle kullandığınız objelerin etkileri aşırı detaylı. Örneğin, oyun başladığında mevsim yaz ve adamımızın üzerinde yün bir süveter var. Evden çıkıp ortamları yağmalamaya gittiğimde adamın sıcaktan rahatsız olduğunu, güneş çarptığını ve giderek sıcaklıkla alakalı etkiler yaşadığını gördüm. Süveter faktörü aklıma gelmedi, bina yağmalamak için ortamlarda koştuğum için herhangi bir eve girip deli gibi su içmeye başladım. Yani yandıysan, söndür ateşini diyerek böyle bir karar verdim ama oyunun wikisinde okuyunca dank etti, adam süveterden rahatsız oluyormuş. Yani bu tür oyunlarda genel fikir “wiki açma, keşfederek öğren” mantığıdır ama oyuna yeni başlayan birinin “hmm süveter bu havada giyilmez, çıkarayım en iyisi” diye düşünemeyeceğini bilmeleri gerekiyordu. Ayrıca niye ben süveterle başlıyorum ki yazın ortasında?! Manyak mıyım? Manyağım ki zombilerin arasında yaşamaya çalışıyorum tabii. Bu da soru mu şimdi?

Bu abartılı detay seviyesi aslında güzel ama sanırım oyun erken erişimde olduğu için hiç bir açıklama yok ve bazen gerçekten yorucu oluyor. Ayrıca tarım yaparak teoride kendinize yetebilir hale gelebiliyorsunuz, oyun bu tip birçok şeye izin veriyor (hatta zorunlu kılıyor) ve bu da çok güzel.

zomboid03

Nedense bu tarz survival oyunlarında sapık gibi medeniyet kurma eğilimim var (seneler boyu Sid Meier oyunları oynayınca böyle oluyor sanırım) ve kuramayınca da sinirlenip kapatıyorum. Aynı olay Don’t Starve’da da başına geldi mesela. Tamam bilim makinası vs. çok iyi, karakter tasarımları da muhteşem. Ama taş kırmaca, altın bulmaca olayları medeniyet kurma hevesimin önüne geçince olmuyor. Kaka toplamak için bizon veya domuz abi arama kısmına girmiyorum bile. Ben o sırada kışı atlatmak için tarım olayına girmeyi, kaynak harcamayı biraz daha optimize etmeyi düşünürken kendimi üssümden çok uzaklarda kaya maya ararken buluyorum, sonra gece oluyor, malzemelerin büyük kısmı da yine üste olunca delirerek ölüyorum. Kabul, abarttım biraz ama en azından bir ev yapabilseydik iyi olurdu. Veya kaya altın ve kaka gibi kaynakların yenilenebilir olması daha uygun olabilirdi. Tamam kaka yenilenebilir, kabul.

Şimdi bunları yazarken farkediyorum da, belki tam da bu tarzı yüzünden insanlar Don’t Starve’ı severek oynuyor. Çünkü yine farkediyorum ki ben fazlasıyla evcimen bir insanım. Herşey evin yakınlarında olsun, ben kaynak idaresine bakayım edeyim mantığında oynamaya çalışıyorum.

zomboid04

İşte, Project Zomboid’de inşa edip güçlendirebileceğimiz evler var. Hatta son güncellemeyle, varolan evleri parke parke söküp kendi evimize monteleyebiliyoruz. Lakin ortamda bir de zombie horde denilen arkadaşlar var ve bunlar bizim gündüz pasifisti zombilerle kıyasla ekinlere saldıran çekirge gibi (ekin biz oluyoruz) gayet 50’li 60’lı gruplarla dalıp, öldürüp çıkıyorlar. Ben henüz bunlardan kurtulmayı başaramadım.

Güzel olan bir şey de, eşyaların mantıklı konumlandırılmış olması. Çamaşırhaneden SPAS çıkmıyor mesela. Şehri iyi kötü ezberleyip, süpermarketten yiyecek, silahlıktan silah, çantacıdan çanta toplamak gerekiyor. Bu arada şehir rastgele yaratılmış değil, biz her seferinde farklı bir yerde başlasak da şehir aynı. Loot farklılaşsa da, düz mantıkla arama yaparsanız üç aşağı beş yukarı umduğunuzu buluyorsunuz. Tabii bu durum yanında şu zorluğu da getiriyor, ben süpermarketten bu konserve fasulyeyi aldım ama yerine yenisi doğal olarak gelmediği için bir hafta sonra gittiğimde babayı alacağım kesin. İnceden bir kaynak yönetimi olayı da var aslında. Elektrik üretemezsek buzdolabı nasıl çalışacak onu bilmiyorum mesela ve evet yiyecekler dışarıda kaldıları zaman bozuluyorlar. Bozuk yiyeceği yiyen adamımızın da motoru bozuluyor doğal olarak. En son bunu gördüm zaten.

Kısacası, uzun bir tatilde (veya emekli olduğumda) deli gibi oynayacağım oyunlardan bir tanesi Project Zomboid. Sistem gereksinimi de öyle übersonik şeyler değil bu arada. Dolayısıyla emektar dizüstünüzde de oynayabilirsiniz.

Yorumlar