Adam Wild – Yeni Bir Bonelli Karakteri

Yazılarımda farklı zamanlarda belirtmişimdir; Avrupa menşeili çizgi romanları çok seviyorum. Avrupalı çizgi roman denilince de şüphesiz İtalyanlar bu işin en tecrübelisidir. Bugünkü yazımda da, bir İtalyan çizgi romanından, yeni bir İtalyan kahramandan bahsedeceğim; Efsane yayınevi Sergio Bonelli Editore‘den Ekim 2014’de piyasaya çıkan ve henüz Türkiye’de bulunmayan Adam Wild‘dan.

İncelemeye başlamadan önce değinmek istediğim iki konu var:

Birincisi Adam Wild ile tanışmama vesile olan sevgili arkadaşım Bora Yıldırım’a teşekkür etmem gerek. İtalya’da bulunduğu sırada bu çizgi romanı keşfedip, ta iki bin km uzaktan bana posta yolu ile ulaştıran Bora’nın bu incelemeye katkısı sonsuz oldu. Ayrıca okuduktan sonra yorumlarımı merak eden Bora’dan fikrimi çok geç yazıyor olduğum için özür dilemem gerekiyor sanırım. Bu yazı ikisine de vesile olur umarım.

İkincisi ise İtalya çizgi romanının halen yeni karakterler yaratabiliyor olması ve ABD’deki dev endüstriye adeta nispet yapması saygımı katbekat arttırdı, belirtmeliyim.

adamWild1

Gelelim Adam Wild’a

Adam Wild, Tanzanya’ya bağlı, iki adadan oluşan, özerk yönetilen bir bölge olan Zanzibar’da yaşayan bir İskoç vatandışıdır. Denizin ortasında bir kulübede yaşıyor. Bir Afrika köylüsü kadar medeniyetten uzak değil ama bir Avrupalı için fazla vahşi bir karakter. Yakın arkadaşı, kahyası ile yaşıyor, ismi Makibu. Altı patların, piştovların yeni yeni kullanıldığı, çok güven vermediği, kılıçların her daim hazırda durduğu devirlerde maceralara atılıyorlar. Adam kimi zaman bir maceraperest, kimi zaman bir tur rehberi, bazen de adalet savaşçısı.  İlk fasikülde de, hepsi birden diyebiliriz.

Neler Oluyor İlk Fasikülde?

Wild‘a evinde bir ziyaretçi gelir. Bir kont. Kont, Zanzibar için önemli olan ve artık hayatta olmayan bir şahıs hakkında araştırmalar yapmak ister. Konunun içeriğini tartışmak üzeredirler ki, bir grup köle tüccarı Arapla sorun yaşarlar. Sorunu hallettikten sonra, Wild ve yeni dostu Kont, Zanzibar’ın lideri Dhaki‘yi ziyarete giderler ve bu Arap grubun yasak olmasına rağmen, ortalıkta köleler ile nasıl dolaşabildiklerine dair kendisine sorular yöneltirler. Sohbet sonrasında, Wild, Zanzibar’da yeni bir köle tüccarının olduğunu anlar ve peşine düşer.

adamWild2

Tipik Bir İtalyan

Evet, Adam Wild her karesinde bir Bonelli, bir fumetti. Çizim tarzı, siyah beyaz oluşu, macera boyunca dönüm noktaları ve başka serüvenlere akan temasıyla, son sayfalara kadar koruduğu gizemiyle tüm klasik İtalyan çizgi roman unsurlarını barındıran bir eser. 13 sayı olması planlanan Adam Wild‘ın ilk 7 sayısı İtalya’da yayında. Gianfranco Manfredi tarafından  yaratılan karakterin, maceraları da aynı kalem ustasından çıkıyor.

Türkçe’si Yok

Olacağını da sanmıyorum açıkcası. Zaten çok karlı bir sektör olmayan çizgi roman sektöründe (98 sayfalık maceranın üzerinde 3.30 Euro fiyat görünce yıkıldım bu arada), tanınmayan bir karakterin maceraları çevirilir mi emin değilim. Çok niş kitlelere hitap eden eserlerin, Türkçe’lerini ender de olsa görebiliyoruz ama Adam Wild konusunda çok iyimser değilim.

adamWild3

Kötü bir seri olduğu için değil; aksine gayet de kendini okutan keyifli maceralar sunuyor Wild, Türkçe’ye çevirilen “fumetti”lerin gerçekten dünyaca ün yapmış, klasikleşmiş, kitlesi olan çalışmalar olduğunu gördüğüm için olumlu düşünemiyorum. Kısaca Adam Wild‘ı Türkçe görebilmemiz için İtalya’da bayağı pişmesi lazım.

İki serüvenini okuma fırsatı bulduğum Adam Wild‘ı tüm fumetti severlere (şimdilik sadece İtalyanca anlayabilenlere malesef) tavsiye ederim.

İtalya’ya selamlar, sevgiler.

Yorumlar