Avenging Spider-Man – Hem Avengers, Hem de Spidey… Tadından Yenmez!

Sanırım çizgi roman okuyup da Örümcek Adam’a burun kıvıran sayısı çok azdır. Hani bazı karakterler vardır, kimimiz “ıyk!” deriz; Örümcek Adam için bu tepkiyi veren hiç görmedim, duymadım. Okumasa bile kişinin kalbinde, aklında bir sempati uyandırabilen nadir karakterlerden. “Mahallemizin dostane kahramanı” hele bir de Avengers’a katılırsa?..o zaman ayrı bir heyacan, ayrı bir keyif.

Özellikle Avengers film serisinde, geniş bir kitlenin hep görmek istediği, bu konuda isyan ettiği Spidey malum sebeplerden dolayı bir türlü filme dahil olamadı. Yeni filmde olacak mı olmayacak mı tartışıladursun Marmara Çizgi sayesinde, Örümcek Adam bir Avenger olarak Türkiye’ye geldi bile.

"Takımın bir parçasıyım! Takımın bir parçasıyım! Takımın bir parçasıyım!"

“Takımın bir parçasıyım! Takımın bir parçasıyım! Takımın bir parçasıyım!”

Avengers Assemble!!

Amazing’di, Ultimate’dı derken, “Avenging Spider-Man” Türkçe olarak Marmara Çizgi sayesinde kitapçılarda efendim. Evet, Örümcek nihayet Avengers’da; garibim. Hem de tek ekipte değil iki ekipte birden faaliyet gösteriyor. Ekibe girmiş ve tam girmiş yani.

Avengers deyince hemen heyecanlanmayın ama. Bu eser bir Avengers macerasından ziyade bir Örümcek Adam macerası. Avengers’dan kimse mi yok? Var tabii. Hem de Kırmızı Hulk var!

Neler oluyor Avenging Spider-Man’de?

New York saldırıya uğruyor. Dik kafalı, hem rahatsız edici hem komik Belediye başkanımız James Jonah Jameson, New York şehrinin göbeğinde bir konuşma yapıyorken ne idüğü belirsiz canlılar tüm şehre delirmişcesine hücum ediyorlar. Masum New York halkı, büyük bir kıyıma uğrayacaktır ki Kırmızı Hulk ve Spidey olaya müdahale eder. İlk akın durdurulur ve anlaşılır ki saldırılar New York şehrinin altından gelmektedir. Arzın merkezine seyahat başlar..

Hulk'la seyahat hızlı ama çok da konforlu değil tabii

Hulk’la seyahat hızlı ama çok da konforlu değil tabii

Spidey olunca söz konusu tabii ki diyaloglar çok eğlenceli, ondan hiç bahsetmiyorum bile. Bence asıl şaşırtıcı olan, Örümcek Adam’ın her macerasının aynı kişilerce yazılmayıp nasıl espriler aynı tarzda gidebiliyor olduğu. Sanırım Örümcek Adam zamanla öyle bir espri tarzı yaratmış ki bu yazarları bile etkilemiş.

Eser boyunca gerek esprileri gerekse zekasıyla tipik bir Örümcek Adam görüyoruz ama aynı şeyi Kırmızı Hulk için söyleyemeyeceğim. Keşke en azından zekasını Yeşil Hulk’dan hallice yapmasalarmış. Okudukça bana hak vereceksiniz sanırım.

Bu çizgi romanı keyifli kıran bir diğer unsur da Jonah Jameson faktörü. Macera boyunca Jameson’ın iticiliği, milliyetçiliği, laf dinlemezliği, çok bilmişliği o kadar güzel ifade edilmiş ki! Hem komik, eğlenceli hem de sinir bozucu.

Tabii ki spoiler vermeyeceğim ama konu ilerledikçe ilginç hale geliyor. Ufak da olsa sürprizler içeren kısa, eğlenceli, sürükleyici bir macera bizleri bekliyor.

Cep Spidey’si.

Gerek boyutları gerek sayfa sayısı ile tam bir cep kitabı Avenging Spider-Man. Bu boyut fiyata da yansımış ve çok cuzi bir fiyata çok kaliteli bir baskıyı raflarınıza taşıyabilirsiniz. Evet, birkaç fasikülden oluşan ciltlere göre ince bir sayı ama fiyata bakınca acaba tüm çizgi romanlar böyle mi basılsa diye düşündüm açıkcası. Fiyat performansta zirve yapmış bu kısa ama akıcı ve eğlenceli Avengers üyesi Örümcek Adam hikayesini arşivleyin derim.

"Sırt sırta verelim, birbirimizi kolla...tamam boşver.."

“Sırt sırta verelim, birbirimizi kolla…tamam boşver..”

Bu arada küçük bir not: Geçenlerde yazılarımda neden kutulamaları, balonlamaları kritik etmediğime dair bir kaç soru geldi. Bu tarz kritikleri yazılarında paylaşan yazarlara saygım sonsuz olmakla birlikte ben çizgi roman okurken çok çirkin görüntüler yoksa kutulara, balonlara dikkat bile etmiyorum. Senaryoya bakıyor ve işin eğlencesine dalıyorum, dolayısıyla ortada bir rezalet yoksa balon ve kutulara değinmeyi gerekli görmüyorum. Bu konuyu da netleştirdikten sonra…

Haydi Spidey ile yer altına!

Yorumlar