Bi Sakin Olun! – Radikal Düşünürlerin Gözünden Şiddetin Eleştirel Tarihi

Radikal Düşünürlerin Gözünden Şiddetin Eleştirel Tarihi, şiddet olgusunu on farklı düşünürün kaleminden aktarıyor.

Başkalarına, yabancı gördüklerimize, tanımadığımız insanlara neden zarar veriyoruz? Sokaktaki herhangi birine sebepsizce şiddet uygulamak mantıksız bir davranış gibi dururken ülkeleri adına tanımadıkları insanları yok etmek için okyanus ötesine giden insanlar nasıl normal karşılanabiliyor? Peki, bilginin dijitalleştiği çağımızda, şiddet nasıl bir yönde ilerliyor?

Şiddete Çizgi Romandan Bakış

Radikal Düşünürlerin Gözünden Şiddetin Eleştirel Tarihi isimli çalışma aslında bir çizgi roman değil. Yukarıda bahsettiklerimiz gibi pek çok soruya tanınmış isimlerin düşüncelerinden hareketle cevap arıyor. Bunu yaparken de çizgilere ve çizgi romanın akıcı doğasına başvuran kitap sosyal bilimler öğrencileri, hatta akademisyenler ile farklı bir şeyler okumak isteyenler için dolu dolu bir çalışma olma özelliği gösteriyor.

Kendileri ve düşünceleri için milyonlarca sayfa yazılmış düşünürlerin fikirleri çizgi romana sığar mı diye düşünebilirsiniz. Eğer böyle bir fikirle kitabı inceliyorsanız, yerine bırakıp “falancaya giriş, temel filanca” gibi bir başlangıç kitabı önerebilirim. Fakat on farklı bilim insanının temel söylemlerini onar sayfalık bölümlerde, çizgiler eşliğinde inceleyip üzerine siz de biraz kafa yormak isterseniz oldukça başarılı ve nitelikli bir eser olduğunu göreceksiniz.

Enternasyonal Çizgiler

Çizgilere gelirsek, farklı ülkelerden farklı çizgilere sahip sanatçılar, şiddeti eleştiren düşünceleri resmederek aslında oldukça uluslar arası bir mesaj vermişler. Avrupalı, Amerikalı ve Uzak Doğulu çizerleri felsefenin ve siyasi düşüncelerin içine sürüklüyor. Açıkçası her çizer mensubu olduğu milletin sanatsal özelliklerini de yansıtıyor. Bir Avrupa çizgi romanı okuduğunuzu düşündüğünüz bölümün ardından sayfaları çevirdiğinizde manga çizgileri ile karşılaşabiliyorsunuz.

Çizgiler hakkında söylenebilecek bir diğer şey ise okuma ve düşünme isteğini yükseltecek şekilde, özellikle büyük savaş ve terör olaylarından bahsederken kullanılan vurucu kareler. Bu kareler yazılar ise desteklenirken zaman zaman ise yazısız sadece görsel olarak sayfanın büyük bölümünü kaplıyor ve yorumu size bırakıyor.

Kimler?

Kitapta Brad Ewans, Hannah Arendt, Frantz Fanon, Paulo Freire, Michael Faucault, Edward Said, Susan Sontag, Noam Chomsky, Judith Butler ve Giorgio Agamben’in görüşleri yer alıyor. Fransız Akademisyen Henry A. Giroux’nün önsözünü yazdığı çalışmada şiddet eyleminin bireysel ve toplumsal karşılığı, sömürgecilik, siyahîler olmak üzere ezilen bireyler, özgür eğitim, batının kendince kurguladığı doğu düşüncesi, kitle iletişim araçlarının özgürlük ve kısıtlılığı ile iktidar karşısında birey ve toplum gibi konular işleniyor.

Her bölümde konuya girmeden önce düşünürün hayatı ve yapıtları kısa şekilde özetlendikten sonra söylemleri akıcı şekilde resmediliyor. Brad Ewans ve San Michael Wilson’un uyarladığı bu düşünceler Robert Brown, Inko, Chris Mackenzie, Michuri Morikawa, Carl Thompson ve Yen Quach tarafından resmedilmiş.

Ön yargılardan bağımsız, şiddet başlığı altında medyaya, sömürgeciliğe, teröre, savaşlara ve özgürlüğe eleştirel bir bakış atan kitap, sizleri de bu konularda düşünmeye sevk ediyor.

Künye
Yayıncı: Dipnot Yayınları
Yayın Tarihi: 2018
Yazanlar: Brad Ewans ve San Michael Wilson
Çizenler: Robert Brown, Inko, Chris Mackenzie, Michuri Morikawa, Carl Thompson ve Yen Quach
Çeviri: Utku Özmakas
Editör: İdil Çetin

Yorumlar