Blueberry – Vahşi Batıyı Kandıran Kovboyun Serüvenleri

Çizimler

Çizimler Moebius başarısıyla bizi tam anlamıyla döneme götürmeyi başarıyor. Daha sonra bilim kurguya da el atan ve Alien, Tron, 5. Element gibi filmlerin konsept tasarımlarını yapan usta çizerin belki de sonraki çalışmalarına temel olan Blueberry, mekan modellemeleriyle çizerin yeteneğini gözler önüne sermiş. Hareket geçişleri kovboy savaşlarını etkili olarak betimlemiş ayrıca ustanın kendinden sıkça söz ettiren tarama teknikleri seriyle harika bir uyum yakalamış.

Karakterler

Seri, karakter kalitesi olarak da sürükleyici, döneminin yaratılmış ilk anti karakterlerinden biri olan Blueberry şimdi bile okuyucuda bir etkiyi yakalayabildiğine göre başarılı karakter olduğunu söylemek mümkün. İçki fıçısı Mac Clure yazı başında anlatmış olduğum gibi sempati odak noktanız olmayı başarıyor. Ana karakterler haricinde konuya dahil olmuş karakterler altı doldurulmuş profillerde dönemin sosyolojik yansımalarına göre karşımıza çıkmış. Yerli halklar birbirinden ayrı kabilelerin yaşama şekilleriyle, ayırt edici davranış modelleriyle doludizgin aktarılmış. Hem yerlilerin hem de sınır komşusu Meksikalıların lehçeleri belli bir doğallığı yakalayarak verildiği için okuyucuda güzel bir tat bırakıyor. Konuşma dilinde karakterlerce bazı kalıp durumlara reaksiyon olarak kurulan cümlelerin bizdeki küfürlerin sempatik tarafıyla benzer bir hava yakaladığını da düşünüyorum, hoş olmuş.

2932291-tumblr_mi1efyulep1qf0aafo1_1280 (filigranlı)

Blueberry’nin 2004 yapımı bir sinema uyarlaması da mevcut. İzlemediğim için yanlış bir izlenim yaratmaktan kaçınacağım fakat seriyi tutarsanız bu bilgi de aklınızda bulunsun.

Blueberry ve Red Kit Arasındaki Farklar

Blueberry gibi Western temalı bir Frankofon olan ve ülkemizde çok sevilen Red Kit yani Lucky Luke, Vahşi Batıya daha mizahsen yaklaşıp konuyu eğlenceli bir kanaldan karikatürize olarak işliyordu. Blueberry yapımı ise; Lucky Luke’dan farklı olarak Batı ekolünü sempatikleştirmeden, tüm çıplaklığıyla ve derinlemesine ele alıyor. Bana hangi yapımı daha çok tavsiye edersin diye soracak olsanız, karşınızda iki farklı tarzları benimsemiş tur rehberleri olduğunu ileri sürer, bunlardan sempatik olan tur rehberiyle donanımlı olan tur rehberi arasında kendinize uygun seçimi yapmanız gerektiğini söylerdim.

Lucky Luke - Blueberry (filigranlı)

Western kültürünü etkili yansıtarak tarihe ışık tutan yapımlardan biri olmuş Blueberry. Şu anki 17 sayıyı bir solukta okursanız şaşırmayın. Verdiğiniz vakti zenginleştiren raflarınızdaki yerini hak eden bir değer olduğu fikrindeyim, bolca tavsiye ederim herkese keyifli okumalar. Son olarak Siyu kabilesinden arkadaş dedi ki; “Gringo iyi konuştu, okumayanın kafa derisi atımın eğerini süsleyecek

Yorumlar