Dampyr – Londra’da Dehşet: Hayatımıza Esaslıca Dokunan Yapay Bir Kurgu Olmak!

Girişteki Bölüme Dönersek

Evet, bu macerada ilginç bir şekilde tanıdık unsurlara rastlıyoruz. İnanmayanlar olabileceğini düşünerek tezimin sağlamasını yaparak ilerleyeceğim.

1 -Bir adam var, doğaüstü güçleri var: Lord Marsden. Gecenin efendisi.

2 – Bir okulu yönetiyor, burada çocukların beyinleri yıkanıyor: Yetimhane ve beyni yıkanan çocuklar: “Bayanlar, baylar sesimi duyunca her şeyi hatırlayacaksınız. Zihinlerinizden bizzat sildiklerimi geri alacaksınız… Hepiniz benim istekli kölelerimsiniz. Yardımım sayesinde Birleşik Krallık’ta önemli yerlere geldiniz…” (sayfa 323, kare 3-4)

3 – Bu olayları yöneten adama özel sıfat kullanılıyor: Üstat (sayfa 326, kare 3)

4 – Adam uzaktadır ve tebaası aracılığıyla hükmetmek ister: “Marsden! Burada değilsin, alçak! Burada sadece yansıman var, her zamanki gibi!” (sayfa 348, kare 4)

5 – Çocuklar bu okulda öğrenim görüyor ve zamanı geldiğinde bu adam tarafından sosyete dâhil akademilerin, ordunun ve devletin çeşitli kademelerine yerleştiriliyor: “Bulunduğunuz Mevkii üstada borçlusunuz…” (sayfa 326, kare 3), “Hayatlarınızı yaratan üstat Marsden aranızdaki en uygun olanları benim yardımımla seçti. Anılarınızı farklılaştırdı ve bazılarınızın yüksek sosyeteye gitmesi için fiziksel görünümünü bile değiştirdi… O bunları yapabilir.” (sayfa 327, kare 1)

dampyr

6–Bu kişiler bir tür uyuyan hücre gibi işlem görüyor: “O uyuyan bir ajandı, baba!” (sayfa 343, kare 5), “Çocuk Tekerlemeleri Derneği’nin uykudaki ajanları…”(sayfa 355, kare 4)

7 – Başlarına onları doğrudan güçlü adama bağlayan bazı gözetmenler bırakılıyor: “…zamanınız geldi. Her birinizin yanında bir gözcü olacak… Gerektiği anda geri çekilmeniz, vazgeçmenizi engelleyecek” (sayfa 323, kare 5)

8 – Mistik, mitik, masalsı bir takım lakırdılarla bu insanlar hep işleniyor ve bir gün a#ni bir emirle uykudan uyandırılarak bir ülkenin yönetimine el koymak üzere harekete geçiriliyorlar: “Çocuk tekerlemelerinin karakterleri. Üstadınızın sesi anılarınızı uyandırdı.”(masal, mit, din ilişkisi üzerinden benzerlik kurdum ben) (sayfa 323, kare 5), “En azından siz bu çocuk tekerlemelerinin arkasında gizli bir anlam olduğunu bilmelisiniz…” (sayfa 325, kare 3)

9 – Kişiler müride dönüşüyor: “Üstadın önünde diz çökün!” (sayfa 321, kare 4), “Yeri geldiğinde Lord Marsden’e itaat edecek misiniz?”, “Sanırım hepimiz bunu kabul ettik! Lord Marsden’in bir çeşit 5. Kuvveti gibiyiz, değil mi?” (gönderme için bkz. Michael Porter’in 5 kuvvet modeli) (sayfa 327, kare 5)

10 – Müritler abi-abla denetimi altında görev yapar gerekirse hotumla dövülürler: “Sadece üstada kesinlikle itaat edeceksiniz! Ben emirlerini size bildireceğim ve ihanet ettiğinizde onlar sizi cezalandıracaklar, unutmayın! Nerede olursanız olun size ulaşırlar!” (sayfa 340, kare 2-3)

11 – Paralel: “…Paralel dünyaları yaratan çeşitli teorileri bilirsiniz…”, “Paralel boyutlar…” (sayfa 328, kare 3)

12 – Müritler gözaltına alınır: “Londra’ya dönen ajanlara gelince, isimlerini biliyorum, hepsini gözleyeceğim…”(sayfa 356, kare 1)

harlan1

13 –Okullar kapatılır, belgelere el konulur: “Marvell’in yetimhanesi kapatıldı. Çalışma odasında ilginç şeyler buldum ve bu eski kâğıtları gizlice size sakladım dostlarım.” (sayfa 357, kare 4)

14 – Elebaşı bir türlü yakalanamaz: “Marsden nerede?”, “O sadece bir hayaldi, gücü Lucius Marvell’in bedenindeydi…” (sayfa 353, kare 1-2)

Sonuç

Çizgi roman da tıpkı diğer sanatlar gibi gün geliyor topluma ışık oluyor, gün geliyor toplumu eleştiriyor, gün geliyor başkaldırıyor, gün geliyor borazancılık yapıyor, gün geliyor boş konuşuyor, gün geliyor suya sabuna dokunmayan yapay bir kurgu yaratıyor ve kurgu bir şekilde birilerinin hayatına dokunuyor.

Dampyr’in bu macerası da alakasız bir yerlerden bir yerlere dokunuverdi gibi sanki…

Ne diyeyim?

ÇOK YAŞA ÇİZGİ ROMAN!

Yorumlar