Değişen Star Wars Evrenine Yeni Bir Hikaye – Shattered Empire

“İkinci Ölüm Yıldızı yok edildi.  İmparator öldü.  Darth Vader öldü.  E, peki sonrasında ne oldu?”

Disney Star Wars’un tüm yayın haklarını satın almadan önce, bu soruların cevabını Expanded Universe (“EU”) veriyordu bize.  Ancak, artık Disney efsaneyi yeni baştan yazıyor.  Bu süreçte The Force Awakens’a Giden Yol başlığı altında yeni romanlar, çizgi filmler ve çizgi romanlar yayınladılar.  Bu yeni yayınların bir kısmı İsyan’ın ilk yılları ile uğraşırken, diğerleri Orijinal üçleme döneminde filmlerin anlatmadığı hikayeleri dile getirmeye başladılar, tabii bir de the Return of Jedi (“RoJ”) sonrasından bahseden ürünler ortaya çıktı.  Bu çıkan yeni eserlere (özellikle de RoJ sonrasını anlatanlara) The Force Awakens (“TFA”) hakkında fazla bilgi sahibi olmamak için pek bulaşmamaya çalışıyordum (ayrıca çok iyi olmadıkları da söyleniyordu internet aleminde) ama Shattered Empire için bir istisna yapmayı uygun buldum, iyi ki de yapmışım.

Shattered Empire, 4 bölümlük bir mini çizgi roman serisi, hepsi yayımlandı ve hatta şu anda tüm hikayelerin toplanmış olduğu ciltli versiyonunu da piyasada bulabilirsiniz (Türkçesi maalesef henüz yok bildiğim kadarıyla).  Çok derin, insanın hayatını değiştiren diyaloglar barındırmıyor bu seri ama çizimleri oldukça temiz ve güzel renklendirilmiş.  Kim kimle it dalaşı yapıyor, kim kime ateş ediyor, ne patlıyor gözünüzü yormadan rahatlıkla izleyebiliyorsunuz.  Görsel olarak beni oldukça memnun etti doğrusu.

dv1

Shattered Empire Endor Savaşı sırasında başlıyor ve oradan da İmparatorluk’un yenilgisi sonrası döneme dair Disney’in yorumuna ışık tutuyor. Filmlerden iyi tanıdığımız karakterlerin ve Shara Bey ile Kes Dameron’un hikayelerini izliyoruz. Shara Bey, bir avcı pilotu ve kendisini A-wing’iyle İmparatorluk’a kök söktürürken izliyoruz. Kes Dameron ise İsyan Kuvvetlerinde bir komando, Endor’daki kalkanın patlatılması ve diğer kara harektelarında izliyoruz kendisini. “Shara ve Kes neden önemli ki?” derseniz bir yandan meşhur karakterlerimize maceraları boyunca farklı farklı şekillerde eşlik ediyorlar, bir yandan da TFA’da önemli bir rol oynayacağını düşündüğümüz Poe Dameron isimli Direniş Kuvvetleri pilotunun da ebeveynleri oluyorlar.

Onların gözünden “Savaş’ı kazandık ama savaşmaya devam edip duruyoruz, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?!” ve “Hayat tarzımızı korumak için nice mücadele verdik, sonsuza kadar savaşıp eski hayatımıza dönemeyeceksek nasıl olacak?” açmazlarını izliyoruz.  Benzer bir his EU okurken bana da gelmişti.  RoJ öyle bir biter ki, her şeyin bir anda iyi olduğu inancına kapılırsınız ama İmparatorluk’un ne kadar da dev bir organizma olduğu düşünüldüğünde kazın ayağının hiç de öyle olmadığını görmek pek şaşırtmıyor.

dv2

Buradan itibaren yazacaklarım TFA’ya ciddi bir spoiler teşkil edeceğini düşünmediğim konular ama “hiç bilmek istemiyorum!” hassasiyetindeyseniz o zaman lütfen devamını okumayın, tadınızı kaçırmak istemem.

Peki Neler Olmuş RoJ Sonrası Dönemde:

  • İmparatorluk: İmparatorluk’ta ciddi bir çözülme ve koordinasyon sıkıntısı olsa da İmparatorluk Kuvvetleri halen son derece dişliler ve güçlüler, İmpartor’un ölümü meseleyi bitirmiş, Galaksiye özgürlük ve barış getirmiş değil anlayacağınız. Buna ek olarak İmparator’un Operation: Cinder isimli vasiyeti de ölümüyle beraber ortaya çıkmış durumda (Order 66’i bildiniz mi?).  En çok güvendiği subaylarının genetik kodlarına şifrelenmiş şekilde özel ulaklarla bildirilen emirlerin içeriği için, İmparator’un Coruscant’tan yıldızlara bakıp “Ya benimsiniz ya da kara toprağın!!” demesi diyebiliriz.  Fenalık efendisi mezarından kalkıp,  medeniyetleri ileri seviyede olan ve İmparator’a direnç göstermiş yıldız sistemlerinin sistematik olarak yok edilmesini emrediyor.  Direniş Kuvvetleri de boş durmuyor bu katliamların önüne geçmeye çalışıyor elbette.
  • Prenses Leia: Prenses’in başına gelenler filmlerdekinin aynısı diyebiliriz aslında, diplomatik bir göreve gönderiliyor ama aksiyonun ortasına düşünce de eli armut toplamıyor.
  • Han Solo ve Chewbacca: Direniş’in kara operasyonlarını yürütüyorlar, kaybettiklerini kabul etmeyen İmparatorluk garnizonlarına saldırıyorlar ve Operation: Cinder hakkında bilgi toplamaya çalışıyorlar.
  • Luke Skywalker: Luke kazandığı zafer sonrası yeteneklerini geliştirmeye devam ediyor ve Jedi mirası objeleri toplamaya çalışıyor. Bir sonraki adım olarak da Jedi Tapınağını yeniden kurmaya niyetlendiğini devşirebiliyoruz.

dv3

Aslında bu özete baktığımızda Disney’in RoJ dönemi sonrası için düşündüklerinin EU ile ana temalar nezdinde benzerlik gösterdiğini söyleyebilirim.  Detaylar ortaya çıktıkça farklar elbette belirginleşecektir ama eski hikayeleri bilen ve beğenen birisi olarak Shattered Empire’ın sevdiğim bildiğim şeyleri radikal bir şekilde değiştirmeyerek yenilikler katmış olması itibarıyla beni oldukça mutlu ettiğini söyleyebilirim.  TFA’ya da saatler kaldı zaten, beklemek ne zor!!

Bu yazı, "Star Wars Legends" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar